این روزها وقت خوبی برای سفر به لرستان و گشت و گذار در طبیعت سبز و خنک این استان است. سفر به جایی که بهشت آبشارهای ایران لقب گرفته است.

اگر گذارتان به لرستان افتاد، این بار سری هم به درود بزنید. دورود که در گذشته بین النهرین و بحرین نامیده می شد، در محل تلاقی دو رودخانه تیره و  ماربره که به ترتیب از کوه های گرو (گری) بروجرد و اشترانکوه الیگودرز سرچشمه می گیرند، واقع شده است. هسته اولیه شهر در حقیقت چند روستا با فعالیت کشاورزی بود که به سرعت چهره روستایی خود را از دست داده و به یک شهر صنعتی تبدیل شدند.

شهرستان دورود از شمال به سربند (استان مرکزی) از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به الیگودرز، از غرب به خرم آباد و از شمال غربی به بروجرد محدود است. دورود در مسیر راه‌های اصلی بروجرد ـ الیگودرز و خرم آباد ـ الیگودرز قرار دارد. فاصله آن از خرم آباد 77 کیلومتر، از بروجرد 61 کیلومتر و از الیگودرز 60 کیلومتر است.

پایتخت طبیعت ایران کجاست؟ - آکا

دام‌داری از مشاغل اصلی مردم این شهرستان است و محصولات و فرآورده های دامی از عمده صادرات این ناحیه به شمار می آید. یکی از کارخانه‌های مهم دورود، کارخانه سیمان است که تولیدات آن به سایر شهرستان ها صادر می شود. سیمان، فرآورده های دامی و انواع میوه از جمله صادرات دورود به شمار می‌آیند.

دورود محصولات کشاورزی متعددی دارد، از جمله گندم، جو، تره بار، بنشن، گیاهان علوفه ای، سیب، انار، انگور، گلابی، زردآلو، آلبالو و گیلاس. آب مورد نیاز برای کشت این گیاهان‌از رودخانه های اطراف تامین می‌شوند. اقتصاد دورود بر پایه دام‌داری، کشاورزی و صنایع است و صادرات آن شامل هر سه گروه فوق است.

دورود از نظر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دارای مراکز فراوانی می‌باشد که از جمله آن دریاچه‌های گهر بزرگ و گهر کوچک در اشترانکوه، دره نگار، چشمه اسرار آمیز وقت ساعت، منطقه رنگیه، غار مرده‌ها و بسیاری از مناطق مختلف را می‌توان نام برد

طبیعت درود

طبیعت این شهرستان زیباست و به همین دلیل عنوان آن را پایتخت طبیعت ایران می‌دانند، دورود از نظر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دارای مراکز فراوانی می‌باشد که از جمله آن دریاچه‌های گهر بزرگ و گهر کوچک در اشترانکوه، دره نگار، چشمه اسرار آمیز وقت ساعت، منطقه رنگیه، غار مرده‌ها و بسیاری از مناطق مختلف را می‌توان نام برد.

در سفر به درود از دریاچه گهر، آبشار بیشه پوران، آبشار بیشه تیری، آبشار دوش خرسان، آبشارهای اشترانکوه، آبشاردره اسپر، آبشار وقت و ساعت، آبشار سفیدآب، دره نی گاه(نگار)، چشمه ساعت، بیشه پیرتو، بیشه آبگرم، سراب و چشمه راکن باید دیدن کنید.

اشترانکوه

اشترانکوه که به آلپ ایران نیز معروف است. این رشته کوه بلندترن رشته کوه در منطقه می‌باشد. البته این نام گذاری تنها به دلیل بلند بودن آن نیست بلکه به دلیل شیب تند کوه‌ها و دره‌های جوان و v شکل و یخچال‌های طبیعی و دائمی آن است. بلندای بلندترین قله آن که سنبران است 4150 متر و قله گل گل 4050 متر است.

پایتخت طبیعت ایران کجاست؟ - آکا

پریز کوه

کوه پرز از کوه‌های اطراف دورود می‌‎باشد که قله این کوه به ارتفاع 3070 متر است.[نیازمند


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات