از دور مثل این است که عروسی با یک تور”‹خیلی بلند رفته باشد سر کوه و نوارهای سپید تورش را از آن بالا رها کرده باشد پایین و نوارها همین طور آویزان از کوه، مانده باشند اما وقتی نزدیک می‌شوید می‌بینید آن نوارهای سپید تور مانند که روی صخره‌ها کشیده شده‌اند، رگه‌هایی از آبشارند که بی‌امان و یکنواخت پایین می‌ریزند.

اینها که گفتم وصف آبشار 48 متری بیشه است که وقتی از آن ارتفاع”‹ به زمین می‌رسد 10 متر را میان تخته سنگ‌ها می‌غلتد تا به رودخانه سزار بپیوندد و تصویری رویایی بسازد که دل هر گردشگری را می‌لرزاند و قدمش را برای ترک آن سست می‌کند.

آبشاری در ایستگاه - آکا

پیشنهاد این هفته ما در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن بیشه در شهرستان دورود استان لرستان قرار دارد و هر کس مسافر قطار خوزستان ـ تهران شود اگر دلش هوای این آبشار را کند فقط کافی است در این ایستگاه پیاده شود و از محلی‌های خنده‌رویی که قطار را تماشا می‌کنند و برای مردم دست تکان می‌دهند بپرسد آبشار کجاست تا آنها راه را نشانش دهند و آن وقت او مسیر کوتاه ایستگاه تا آبشار را سلانه‌سلانه طی کند.

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی می بینید که از دل کوه می جوشند و زمزمه کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می دهند. برای این که به این آبشار برسید باید از مسیر آسفالته خرم آباد بگذرید اما در ادامه، حدود چند صد متری پیاده روی خواهید داشت تا زیر چتر خیس آبشار قرار بگیرید

این آبشار در دل کوه های زاگرس در شهرستان دورود قرار گرفته است و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد 65 کیلومتر است. اما حتی اگر از محلی‌ها هم درباره آبشار سوال نکنید، همین که رد هوای خنک و مرطوب اطراف ایستگاه را بگیرید چشم بسته هم می‌توانید پیدایش کنید.

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی می بینید که از دل کوه می جوشند و زمزمه کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می دهند. برای این که به این آبشار برسید باید از مسیر آسفالته خرم آباد بگذرید اما در ادامه، حدود چند صد متری پیاده روی خواهید داشت تا زیر چتر خیس آبشار قرار بگیرید.

آبشاری در ایستگاه - آکا

اگر هم از شهرستان دورود راهی می شوید، تا بیشه با قطار در حدود 30 دقیقه راه در پیش خواهید داشت. هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه های بلند و دلنشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

در پائین ایستگاه و در دل درختان بلند هم جویبارهای صاف و زلالی است که با وجود اقامتگاه‌های چوبی و زیبائی که در آن ساخته شده، یک فرصت طلایی برای استراحت شما به وجود می آورد.

در واقع باید بگوییم اگر واقعا قصد سفر به بیشه را کرده‌اید لازم نیست نگران اقامت در آن باشید شما دو راه برای ماندن در این منطقه دارید اول این که خودتان را به یکی از اقامتگاه‌های چوبی که در نزدیکی آبشار تعبیه شده‌اند برسانید و دوم این که یک چادر سفری مناسب بخرید و همین که به گوشه‌ای دنج در حوالی آبشار رسیدید برپایش کنید. حسن چادر برپا کردن در سفر به این است که می‌توانید خودتان هر جا که مایل باشید برپایش کنید.

آبشاری در ایستگاه - آکا

امکانات رفاهی

*  در  روستای بیشه  حدود 17 پلاژ و چندین چادر برای اقامت و کرایه موجود است. افراد محلی اتاق برای کرایه ارائه می کنند. کرایه اتاق یا پلاژ بستگی به فصل، ایام تعطیل و مدت اجاره دارد. اما در مجموع چندان گرانقیمت نیستند.

*  فروشگاه عرضه مواد غذایی و بهداشتی در روستا وجود دارد.

*  نزدیکترین پمپ بنزین در شهر خرم آباد به فاصله 70 کیلومتری است.

*  آب آشامیدنی موجود است اما در فصول گرم سال ترجیحاً از آب معدنی استفاده کنید.

* در ابتدای ورودی روستا سرویس های بهداشتی ساخته شده است که کیفیت نظافت آن و وجود آب به عوامل متعددی بستگی دارد! توالت فرنگی وجود ندارد.

*  آنتن تلفن همراه وجود دارد و کیفیت آنتن دهی آن مناسب است.

*  از ایستگاه تا آبشار ناهمواری، پله و پستی و بلندی به طول تقریبی یک کیلومتر وجود دارد. این مسیر برای افراد سالخورده و ناتوان، بیماران با ناتوانی شدید زانو مناسب نیست.

*  آبشار در اختیار فرد خاصی نیست و برای بازدید نیازی به پرداخت بلیط ورودی نیست. برای اقامت در چادر مسافرتی در روبروی آبشار نیز نیازی به پرداخت هزینه نیست. هرچند پیدا کردن جای مناسب برای برپایی چادر در روزهای تعطیل کمی مشکل است.

آبشاری در ایستگاه - آکا

 *  اگر قصد کباب درست کردن دارید، با خود زغال همراه آورید. لطفا لطفا لطفا از آلوده کردن محیط زیست، آتش زدن درختان و آلودگی صوتی که باعث برهم زدن آرامش دیگران می شود، پرهیز کنید.

*  در فصول گرم سال برای اقامت اطراف آبشار از چادرهای کف دار استفاده فرمایید. حشره کش فراموش نشود.

*  اگر قصد اقامت بیش از چند ساعت دارید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

*  پس از اتمام کمپینگ، زباله های خودتان را با خود ببرید، تا بازدید کنندگان بعدی مانند شما از محیط لذت ببرند.

*  مخابرات، پاسگاه نیروی انتظامی و خانه بهداشت در روستای بیشه وجود دارد.

*  در روزهای تعطیل، دهیاری از هر اتومبیل که برای گردشگری آمده است، عوارض می گیرد.

*  رودخانه سزار، رودخانه خروشانی است که نهایتاً به سد دز می رسد. فریب ظاهر آرام آن را نخورید. اگر به طور کامل به شنا مسلط نیستید و قدرت بدنی بالا ندارید، به شدت از آب تنی در رودخانه پرهیز کنید. ضمن اینکه بخشی از فاضلاب صنعتی شهر دورود به این رودخانه سرازیر شده و از نظر بهداشتی، کاملاً مورد تأیید نمی باشد.

* این مکانی، جایی نیست که کودکانتان را به حال خود رها کنید. بی تفاوتی در مراقبت از کودکان، می تواند فاجعه بیافریند.

* منطقه از امنیت نسبتاً خوبی  برخوردار است. تردد شب هنگام یا در فصول سرد سال در جاده خرم آباد – بیشه توصیه نمی شود. چرا که تردد،  فوق العاده کم و اتفاقات پیش بینی نشده می تواند آرامش شما را مخدوش کند.

* از فروردین تا اوایل آبان می توانید از آبشار بیشه دیدن فرمایید، هرچند بهترین زمان بازدید ماه های اردیبهشت و خرداد است. در هنگام خشکسالی، در ماه های منتهی به پاییز ممکن است آب آبشار کم شود.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، بیتوته، ایران- ایرانیها


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ایستگاه قطار بیشه

تبلیغات