آئین انگور‌چینی در مانیزان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آئین انگور‌چینی در مانیزان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

اواسط شهریور است. بد نیست قبل از تمام شدن این فرصت کوتاه سری به شهرستان ملایر و روستای مانیزان بزنیم. در پس هر روستا، روستای دیگری با قدمتی طولانی‌تر و ساکنانی مهمان‌نوازتر وجود دارد.

 

پس از عبور‌ از روستاهای توره و زنگنه نرسیده به ملایر به روستای گوراب (جوراب) که دارای جاذبه‌های گردشگری باارزشی است و دیدنی‌های فراوانی ازجمله تپه و قلعه جوراب دارد، در سمت چپ مسیری است (آسفالته) که روستاهای ازناوله، جوزان، مانیزان و... در کنار آن قرار دارند که همگی دارای جاذبه‌های بسیاری است و به دیدنش می‌ارزد، اما از تمامی اینها که بگذریم می‌خواهیم به مانیزان روستایی قدیمی و تاریخی که قدمت آن به دوران مادها برمی‌گردد، برویم.

این روستا دارای رودخانه‌ای است که مهم‌ترین ممر درآمد مردم و علت اصلی شکل‌گیری این روستاست. مانیزان یکی دیگر از روستاهای پلکانی زیبایی است که با معماری سنگی، زیبایی دوچندانی به خود گرفته است.

انگور‌چینی, انگور‌چینی در مانیزان, شهرستان ملایر,شهرهای استان لرستان- دیدنی های استان لرستان

رودخانه پرآب و خروشان مانیزان، باغات انگور وسیع و مصفا، جنگل‏های طبیعی اطراف روستا، همجواری با منطقه حفاظت شده لشگردر و بقایای قلعه‏ها و خانه‏های اربابی متعدد، همگی قابلیت‌های جذب گردشگر به این روستاست.

از اواسط شهریور تا اواخر مهر مردان، زنان و کودکان این روستا به باغ‌های انگور رفته و همراه با ترانه‌خوانی و آوازهای محلی به‌صورت دسته‌جمعی و همیاری به چیدن انگور مشغول می‌شوند

انگور‌چینی

مردم روستای مانیزان در اعیاد ملی و مذهبی مانند عید نوروز، عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر(ص) به جشن و شادی می‏پردازند. یکی از مراسم جالب توجه و دیدنی روستای مانیزان، مراسم انگور چینی است.

انگور‌چینی, انگور‌چینی در مانیزان, شهرستان ملایر,شهرهای استان لرستان- دیدنی های استان لرستان

از اواسط شهریور تا اواخر مهر مردان، زنان و کودکان این روستا به باغ‌های انگور رفته و همراه با ترانه‌خوانی و آوازهای محلی به‌صورت دسته‌جمعی و همیاری به چیدن انگور مشغول می‌شوند.

انگور‌چینی, انگور‌چینی در مانیزان, شهرستان ملایر,شهرهای استان لرستان- دیدنی های استان لرستان

همچنین انگور جمع‌آوری شده به طرق مختلف مانند شیره انگور، باسلوق، کشمش و شربت انگور به فروش می‏رسد که البته مهم‌ترین سوغات این روستا انگور، کشمش، شیره انگور، باسلوق و شربت انگور است.

انگور‌چینی, انگور‌چینی در مانیزان, شهرستان ملایر,شهرهای استان لرستان- دیدنی های استان لرستان

یادتان باشد در این فرصت کوتاه بد نیست سری به روستای مانیزان بزنید و از نزدیک شاهد مراسم انگور‌چینیو تهیه کشمش نیز باشید و از جاذبه‌های دیگر این روستا دیدن کنید؛ البته اگر به مراسم انگور‌چینیو تهیه کشمش نرسیدید، می‌توانید خود را به مراسم تهیه شیره در روستای مانیزان در اوایل پاییز برسانید و از آن لذت ببرید و با خود سوغات هم بیاورید.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از چمدان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
آئین انگور‌چینی در مانیزان گردآوری توسط بخش شهرهای استان لرستان- دیدنی های استان لرستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات