زریبار،نگین سبز غرب - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زریبار،نگین سبز غرب ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 اگر تا به حال دریاچه زریبار را که خارج از کردستان با نام زریوار مشهور شده، ندیده‌اید، کافی است یک بار به مریوان و ساحل این دریاچه بزرگ بروید. چنان مجذوب خواهید شد که دلتان بارها هوای زریوار یا زریبار را خواهد کرد. برای دیدار از زریبار کافی است به شهر مریوان در استان کردستان بروید.

از آنجا تا زریبار کمتر از 3 کیلومتر راه است. فاصله دریاچه تا سنندج حدود 135 کیلومتر است. این دریاچه در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا قرار گرفته و طولش حداکثر 5 کیلومتر و عرض آن حداکثر 5/1 کیلومتر است.

زریوار,زریوار خبر,زریوار چت,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

حجم آب زریبار 30 میلیون متر مکعب و عمق متوسط آن 3 متر است که در برخی نقاط تا 8 متر هم می‌رسد. آب زریبار شیرین است و از جوشش چشمه‌هایی تامین می‌شود که در کف دریاچه واقع شده‌اند بنابر این هیچ رودخانه‌ای به زریبار نمی‌ریزد.

زریوار,زریوار خبر,زریوار چت,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

آب دریاچه اغلب سبز مایل به قهوه‌ای کمرنگ است. زریبار در همه فصول زیباست، حتی زمستان. در روزهای سرد زمستان، سطح دریاچه کاملا یخ می‌بندد به حدی که می‌توان روی آن راه رفت و موتورسواری کرد.

چشم‌انداز زمستانی دریاچه بسیار تماشایی است. به همین علت در ماه‌های سرد سال نیز بازدیدکنندگان زیادی دارد.اطراف دریاچه را نیزارهای بلند پوشانده که در برخی جاها صاف و در جاهایی نیز تپه‌‌ای است.

زریوار,زریوار خبر,زریوار چت,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

منطقه دریاچه زریبار تسهیلات گردشگری متعددی دارد که از جمله امکان قایقرانی و ماهیگیری در ماه‌های گرم، امکانات اقامتی مناسب در کنار دریاچه و تپه‌های مجاور آن و بازار خرید اجناس خارجی مریوان است.اگر در این زمان از سال به دریاچه زریبار بروید، انواع پرندگان مهاجر آبزی را خواهید دید که زیبایی دریاچه و ساحل آن را دو چندان کرده‌اند.

 

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران
زریبار،نگین سبز غرب گردآوری توسط بخش شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات