آب های طلایی - آکا

در 3کیلومتری شهر مریوان و در میان یکی از بی نظیرترین پوشش های گیاهی  همیشه بهار ایران دریاچه زریوار قرار دارد.

دریاچه ای که به برکت حضورش در منطقه، توده های مرطوب زمستانی و بهاری همیشه بر مریوان سایه می اندازند تا این شهر، در تمام طول سال مرطوب و معتدل و بهاری باشد و البته این رطوبت و بارش های بعد از آن، زمین را سبز تر از هر نقطه دیگری کند.

در زمستان به علت سرمای هوا و همچنین شیرینی آب دریاچه یک لایه یخ، سطح دریاچه را به طور شگفت انگیزی می پوشاند، ولی نزدیک به 60 نقطه در این دریاچه یخ نمی زند و آن هم محل قرار گرفتن چشمه های خودجوش در دریاچه است

وجود زریوار در میان این جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه ها مختلف درختان جنگلی، سرزمینی باشکوه را در غرب ایران پدید آورده است و آن را به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

آب های طلایی - آکا

علاوه بر این، وجود نیلوفرهای آبی با گل های سفید در کناره های دریاچه و علف های هفت بند و نی های بلند در قسمت جنوب شرقی دریاچه منظره ای رویایی به زریوار بخشیده است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که هیچ رودخانه ای به دریاچه زریوار وارد نمی شود و آب دریاچه از ذوب شدن برف های کوه های اطراف و تعدادی چشمه های خودجوش در کف دریاچه تأمین می شود. ویژگی جالبی که دلیل یکی دیگر از خصوصیات شگفت انگیز دریاچه است. این دریاچه در زمستان به علت سرمای هوا و همچنین شیرینی آب دریاچه با یک لایه یخ، پوشیده می شود ولی نزدیک به 60 نقطه در این دریاچه هستند که هیچ وقت یخ نمی زنند و آن هم محل قرار گرفتن همین چشمه های خودجوش در دریاچه است.

هیچ رودخانه ای به دریاچه زریوار وارد نمی شود و آب دریاچه از ذوب شدن

 برف های کوه های اطراف و تعدادی چشمه های خودجوش در کف دریاچه

تأمین می شود

 زریوار تمام شرایط را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه دارد. از اقامتگاه های فراوان گرفته تا جاذبه های فرهنگی، طبیعی و تاریخی. این منطقه که پناهگاه امنی برای پرندگان محسوب می شود، محل اقامت پرندگان مهاجری مثل فلامینگو، پلیکان، اردک سبز و پرستوی دریایی است و اگر در وقت مناسبش به این منطقه سفر کنید، می توانید آنها را در پناهگاهشان ببینید.

 زریوار علاوه بر زیبایی مسحورکننده اش نقش بسیار مهمی هم در کشاورزی منطقه ایفا می کند. علاوه بر این، صید ماهی به دلیل وجود انواع ماهی های خوراکی در این منطقه رواج دارد. بنابراین اگر سری به زریوار زدید، یادتان باشد که طعم سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، کپور معمولی و مارماهی  این دریاچه را بچشید!

وجه تسمیه زریوار

آب های طلایی - آکا

دریاچه زریوار را باید در سه کیلومتری شمال غربی مریوان ببینید. وجه تسمیه زریوار و زریبار که هر دو در منطقه متداول است،  به واژه «زری» که در زبان کردی به معنای دریاچه است باز می گردد. پسوند «وار» و «بار» پسوند تشبیهی و زریوار یا زریبار به معنی دریاچه وار است. درباره این دریاچه افسانه های متعددی وجود دارد که مشهورترین آنها وجود شهری مدفون در زیر آبهای دریاچه است.

مردم منطقه معتقدند که در زمانهای بسیار دور در محل کنونی دریاچه شهری بنا بوده و پادشاهی ستمگر بر این شهر حکمرانی می کرده است. مردمی که از دست ظلم و ستم حاکم به تنگ آمده بودند، پیش مرد عارف و خداپرستی که دور از شهر زندگی می کرده می روند، تا آنها را از دست ظلم و ستم حاکم نجات بدهد.

مرد عارف هم از خدا کمک می خواهد. به امر خدا از چشمه های زیر زمین آب فوران می کند، حاکم ستمگر و تمام شهر در زیر آب مدفون می شوند.

منبع تبیان 


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات