کردستان با داشتن جاذبه‌های طبیعی وتاریخی هنوز به درستی برای گردشگران معرفی نشده است. یکی از ویژه‌گی‌های این استان حفظ فرهنگ و تاریخ کهن این سرزمین است که با گذشت سال‌ها دچار تغییر نشده و در زندگی مردم این منطقه هنوز جاری است.

از لحاظ وضع طبیعی و اقلیمی سنندج یک شهر با آب و هوای سرد کوهستانی است که در تابستان دارای هوایی مطبوع اما زمستانی نسبتا سرد دارد و اگر در بهار و تابستان به این استان و شهرسنندج سفر کنید طبیعت زیبای این منطقه را هرگز فراموش نخواهید کرد.

درباره تاریخ شهر سنندج باید گفت این استان بخشی‌ از سرزمینی‌ است‌ که‌ تحت‌ حکومت‌ مادها اداره‌ می‌شد و از شمال‌ با اورارتو، از غرب‌ با آشور و از جنوب‌ غربی‌ و جنوب‌ با ایلام‌ و سومر محدود بوده است. با توجه‌ به‌ وضع‌ اقلیمی‌ و آب‌ و هوایی‌ این استان‌‌ و براساس‌ کاوش‌های باستان‌شناسی، عده‌ای از کارشناسان معتقدند نخستین‌ اقامتگاه‌ اقوام‌ آریایی‌ در مناطق‌ شرق‌ و غرب‌ دریاچه‌ ارومیه‌ بوده است.

سرزمین رنگ و آواز - آکا

زبان، لباس و پوشش مردم

زبان مردم کردستان، کردی است و مانند زبان فارسی دارای قوانین خاص از لحاظ دستوری و نوشتاری است و ریشه در زبان آریایی دارد. این استان به‌دلیل وسعتی که دارد باعت گردیده تا زبان مردم منطقه دارای تنوع و گویش‌های متفاوت با یکدیگر باشند و درحال حاضرزبان کردی دارای لهجه‌های سورانی، اردلانی، کلهری وهورامی است.

در مورد لباس و پوشش زنان ومردان باید گفت. هرمنطقه لباس مخصوص به خود را دارد بخصوص در پوشش لباس زنان این تفاوت بیشتر مشاهد می‌شود به‌طوری که پوشش زنان با دارا‌بودن درتنوع رنگ یکی از زیباترین پوشاک ایرانی محسوب می‌شود.

سرزمین رنگ و آواز - آکا

جشن‌های ملی و مذهبی

در این استان مانند دیگر شهرهای ایران جشن نوروز در میان مردم اهمیت خاصی دارد و همه ساله با رقص کردی وبرپا کردن آتش برگزار می‌شود. در ضمن جشن‌های مذهبی مانند عید فطر، عید قربان و تولد پیامبر که به آن «مولودی» می‌گویند از مهم‌ترین مراسم مذهبی این منطقه است؛ اما یکی ازمراسمی که ریشه درفرهنگ و تاریخ مردم استان کردستان دارد و در روستای اورامان به طورسنتی برگزارمی شود مراسم «عروسی پیرشالیار» است. این مراسم سنتی همزمان با «جشن سده» و در هفته دوم بهمن و همچنین ادامه آن در پانزدهم‌اردیبهشت در محل آرمگاه پیرشالیار برگزار می‌شود.

رقص و موسیقی کردی

یکی از حرکات موزون و زیبای اقوام ایرانی را باید حرکات موزون کردی گفت که به آن در زبان محلی «هه لپه رین» می‌گویند. که با آهنگ و آوازهای شاد اجرا می‌شود به‌طوری که مردان و زنان در شرایطی که تشکیل دایره‌ای داده و یک نفر که در جلوی دیگران دستمالی به دست دارد که در زبان محلی به آن «سه رچوپی» می‌گویند، این رقص را انجام می‌دهند.

سرزمین رنگ و آواز - آکا

 از سوی دیگر موسیقی کردی را می‌توان در سه بخش تقسیم‌ کرد، نخستین بخش، موسیقی مذهبی است که در مراسمی که به مناسبت تولد پیامبر «مولودی» و عید قربان همچنین عید فطر برگزار می‌شود دراویش با خواندن آوازهای مذهبی و دف آن را اجرا می‌کنند. بخش دوم موسیقی شهری که به آن «گراوانی» می‌گویند و سوم نیز موسیقی سنتی که به آن « بیت » گفته می‌شود.

به علت مجاورت با مرز عراق باعث شده تا بازارچه‌هایی در شهر بانه ایجاد شود و به همین علت وقتی به بازار می‌روید پاساژها و مراکز خرید زیادی مشاهده می‌کنید که می‌توانید انواع کالاها مورد احتیاج خود را با قیمت مناسب در آنجا پیدا کنید. از طرفی این شهر دارای مراکز اقامتی مانند هتل و مهمانپذیر است و طبیعت کوهستانی و جنگل‌های زیبای آن موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران فراهم کرده است

جاذبه‌های دیدنی

استان کردستان در حال حاضر دارای ده شهرستان شامل شهرهای سنندج، بانه، بیجار، دیواندره، سقز، قروه، کامیاران، دهگلان، سروآباد و مریوان است. هر کدام از این شهرها نیز برای گردشگران می‌تواند جاذبه زیادی داشته باشد که به‌طور مختصر به مواردی از آن اشاره می‌کنیم.

به علت مجاورت با مرز عراق باعث شده تا بازارچه‌هایی در شهر بانه ایجاد شود و به همین علت وقتی به بازار می‌روید پاساژها و مراکز خرید زیادی مشاهده می‌کنید که می‌توانید انواع کالاها مورد احتیاج خود را با قیمت مناسب در آنجا پیدا کنید. از طرفی این شهر دارای مراکز اقامتی مانند هتل و مهمانپذیر است و طبیعت کوهستانی و جنگل‌های زیبای آن موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران فراهم کرده است.

سرزمین رنگ و آواز - آکا

‌از دیگر مناطق دیدنی این استان غار باستانی کرفتو، کوهستان چل‌ چمه یا «چهل ‌چشمه» و منطقه شکار ممنوع زرینه اوباتو است که در شهرستان دیواندره قرار دارد.

شهرستان سقز یکی دیگر از شهرهای استان کردستان و دومین شهر پرجمعیت استان بعد از سنندج است. قلعه باستانی زیویه، مجموعه کاروانسرا، بازار قدیمی سقز، مسجد دومناره و دریاچه سد شهید کاظمی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است. دریاچه زریوار یکی از مناطق زیبای ایران محسوب می‌شود که در شهرستان مریوان قرار دارد. آب این دریاچه از جوشش چشمه‌‌هایی که در کف آن است تامین می‌شود. دریاچه زریوار به علت داشتن آب شیرین شرایط مناسب برای رشد انواع ماهی را دارد.

پل‌های دیدنی

در سفر به کردستان از دو پل تاریخی دیدن کنید. پل قشلاق در سه کیلومتری شرق سنندج بر روی رودخانه قشلاق کشیده شده است. این پل با آجر بنا شده و به دوره صفوی بر می گردد. دو دهانه بزرگ و 4 چشمه کوچک را دارا ست. عرض پل در حدود 5.8 متر و طول آن حدود متر می باشد. در دو طرف ستونهای اصلی آبشکنهایی، هر دو در اشکال گرد و مثلثی وجود دارند. دو دست نوشته که بر روی ساختار اصلی پل قرار دارند و به دوره قجر باز می گردند، تاریخ ساخت را 1148 هجری ذکر می نماید و دیگری تاریخ تعمیر آن را 1334 بعد از هجرت نشان می دهد.

سرزمین رنگ و آواز - آکا

پل صلوات آباد هم در 15 کیلومتری جاده بیجار-تکاب واقع شده. در ساخت این پل، طاق های لب تیز و سکوهای متعددی، با دیدی کامل از اصول معماری ایرانی و اصول پل سازی، بکار برده شده است. پل صلوات آباد شامل 9 دهانه قوسی شکل مختلف می باشد. این پل 130 متر طول دارد و ارتفاع آن بر طبق موقعیت توپو گرافی بین 8.4 تا 12 متر است.

قلعه قمه چوکی

این در فاصله 12 کیلومتری از قمه چوکی-روستایی در بیجار-و به طرف شمال جاده بیجار-تکاب قرار دارد. عمر ساخت این قلعه به قرون نهم یا هشتم قبل از میلاد رجعت داده می شود. در قسمت غربی این ساختار ناحیه ای به عمق 100 متر وجود دارد که سکوی غربی قلعه را به جاده ای ناهموار متصل می سازد. بانیان این بنا در این بخش یک شاهکار را در استحکامات بنا با طول 100 متر و ارتفاع 15-20 متر بوجود آورده اند. این بنا از سنگهای بزرگی ساخته شده که بر استحکام بنا می افزایند. این سبک از معماری به هزاره اول قبل از میلاد باز میگردد. در حاشیه شمالی قلعه، شکافی به طرز ماهرانه ای تراش خورده است. درحالیکه در شمال شرقی پله های زیادی وجود دارند که نمایانگر سه دوره سکونت مادها، اشکانیان و پارت ها است. در دوره مغولها محرابی کوچک با چهار پله بنا شد که آثار بجا مانده از آن بسیار جالب توجه است. ساخت اقامتگاه خشتی و آجری در محدوده شرقی و بر ساختار ساسانیان، هنوز دارای ویژگی مغولها است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، کردستان توریسم


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اوازهای سرزمین خورشید

تبلیغات