برای آنهایی که عاشق گشت و گذار در مناطق سرسبز و پر آب و علف هستند، کردستان بهترین گزینه یک سفر تابستانی است. جایی که ارتفاعات اورامانات و سرسبزی های مریوان انتظار شما را می کشند.

تالاب آب شیرین زریوار یا زریبار در فاصله 3 کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان یکی از مکان‌های دیدنی است که باید در سفر به کردستان حتما از آن دیدن کنید. دریاچه ای که هوای منطقه اش در بهار و تابستان بسیار خنک و معتدل و در پاییز و زمستان سرد و خشک است.

زر و سیم

دریاچه زریوار در 8 کیلومتری غرب مریوان قرار دارد و از دریاچه‎های آب شیرین کوهستانی به حساب می آید. دریاچه ای که در ارتفاع 818 متر از سطح دریا قرار دارد و حدود 200 متر پایین‎تر از شهر مریوان قرار گرفته است.

زر و سیم

 آب این تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود و اگر در فصل زمستان به آن سری بزنید به احتمال زیاد سطح دریاچه را یخ زده خواهید دید.

زر و سیم

البته حتی در این زمان هم 60 نقطه از دریاچه را یخ نزده خواهید دید. دلیل آن هم وجود چشمه های خودجوش در کف دریاچه است.

دریاچه زریوار با توده های مرطوب زمستانی و بهاری اش تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل کردن هوای مریوان داشته است. آنقدر که رطوبت هوا و بارش های مناسب باعث شده مریوان یکی از سرسبزترین و دیدنی ترین شهرهای استان کردستان باشد

طول دریاچه زریوار حدود 5 کیلومتر و عرض آن حدود 1,6 کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن 5/5 متر است. این دریاچه در یک فرونشست محلی به نسبت باریک در پهنه سنندج تشکیل شده که دو سوی شرقی و غربی آن، به گسل طولی شمال غربی-جنوب شرقی محدود است.

زر و سیم

دریاچه زریوار با توده های مرطوب زمستانی و بهاری اش تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل کردن هوای مریوان داشته است. آنقدر که رطوبت هوا و بارش های مناسب باعث شده مریوان یکی از سرسبزترین و دیدنی ترین شهرهای استان کردستان باشد.

زر و سیم

چیزی که درباره زریوار اهمیت دارد این است که هیچ رودخانه ای به این دریاچه وارد نمی شود و آب دریاچه از ذوب شدن برف های کوه های اطراف و تعدادی چشمه های خودجوش در کف دریاچه تامین می شود. اما رود مریوان هم از این دریاچه سرچشمه می‎گیرد.

زر و سیم

دریاچه ای که در اطراف آن می توانید سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی را ببینید. گونه هایی که البته در معرض خطر هستند و باید مراقب باشید حضور شما در منطقه باعث آزارشان نشود.

زر و سیم

 به جز این حیوانات، پرندگانی مثل اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos)، اگرت ها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficolis)، کاکائی ها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه در نزدیکی این دریاچه زندگی می کنند و در فصل های مهاجرت خود به آن سری می زنند.

زر و سیم

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات