کردستان گزینه خوبی برای یک سفر نوروزی به سرزمین های سرسبز و دیدنی است. اما اگر گذارتان به این منطقه افتاد، یادتان باشد لا به لای گشت و گذار در طبیعت جایی را هم برای دیدن آثار تاریخی باز کنید.

بازارها نبض تپنده هر شهر هستند که هر قدر قدیمی تر باشند، نشانه های بیشتری از تاریخ فرهنگی آن شهر را در خود دارند. بازار بیجار یکی از این بازارهای تاریخی است که البته عمری به طولانی بازارهای دیگر ندارد اما به جا ماندن آن از دوره قاجار، فرصت خوبی به شما می دهد تا معماری سنتی ایران را در آن ببینید. این بازار در خیابان شهید اردلان در مرکز بافت قدیمی شهر بیجار قرار دارد و از مجموعه ای تشکیل شده که شامل یک راسته طولانی شمالی - جنوبی و تیمچه حاج شهباز و سرایی به نام سرای امیر تومان می‌شود.

شاهراهی به نام بازار بیجار - آکا

تعدادی حجره از بافت معماری قدیم بازار در دو طرف راسته اصلی باقیمانده و بقیه حجره‌ها و راسته‌ها دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است. در پوشش حجره‌ها از طاق و تویزه استفاده شده است.

تیمچه حاج شهباز در ضلع شرقی راسته بازار بزرگ بیجار قراردارد. این اثر معماری دارای یک فضای سرپوشیده مرکزی است که حجره‌هایی در پیرامون آن شکل گرفته است. ویژگی معماری این تیمچه نوع قوس‌ها و کاربندی‌هایی است که در سقف آن مورد استفاده قرار گرفته و همچنین بقیه نورگیرهای آن در سقف و در ترکیب با کاربندی‌های تصویری زیبا را ایجاد نموده که نشانگر تفکر و ذوق بالا و قابل توجه معمار ساختمان است.

شاهراهی به نام بازار بیجار - آکا

سرای امیر تومان هم در ضلع غربی بازار بیجار قرار دارد که در بین مردم بیجار به تیمچه امیر تومان معروف است. این سرا به علت مجاورت با پارکی کوچک از موقعیت مناسبی در شهر برخوردار است و دارای یک حیاط مرکزی است که حجره‌هایی در پیرامون شکل گرفته است. پلان آن به شکل هشت و نیم هشت است و در یک طبقه با مصالح خشت و آجر و سنگ ساخته شده است.

شاهراهی به نام بازار بیجار - آکا

موقعیت جغرافیایی بیجار که بر سر راه کردستان و آذربایجان قرار دارد، موجب وسعت و گستردگی خاص این بازار شده است. در گذشته هم این بازار به دلیل قرار گرفتن در مسیر کاروان های تجاری از رونق قابل توجهی برخوردار بود. بازار بیجار در سال 1378 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 2591 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در حاضر امیر تومان به عنوان ساختمان اداری و حاج شهباز به عنوان موزه و راسته بازار در حال احیاء به فرم واقعی است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، ایران گشت


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نام بازار در دیم

تبلیغات