رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


اگر راهی 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج شوید و گردنه های کوه های زاگرس را بپیمایید، شهری کوچک و زیبا آرمیده بر دامنه دنا می بینید به نام «سی سخت». شهری که در میان رایحه‌ای خوش از بوی آویشن، چویل، کلوس و بیلهر در فضایی رویایی جا خوش کرده و موسیقی آهنگینی از شرشر آب بر بلندای کوهسار آرامش خیال واقعی را برایتان به همراه دارد.

 

 سی سخت باغ شهری با خانه های پوشیده شده در میان انبوهی از درختان، آراسته به مجسمه های زیبایی است و اگر می خواهید از طبیعت بهاری لذت ببرید به این شهر استان کهگیلویه و بویر احمد سفر کنید. شهر سی‌سخت دارای پیشینه تاریخی و قدیمی است که سکونت در آن به قبل از اسلام برمی‌گردد.

در مسیر رسیدن به مقصد، تابلوهای طبیعی از زیبایی‌های رنگارنگ چشم هر رهگذر و دوستدار طبیعتی را محو خود می‌سازد. خروش آب چشمه‌سارها در جویبارهای کوهستانی میان درختان بلوط، سبزه‌زارها، شقایق‌های وارونه و آواز خوش پرندگان نشاطی تازه به جان می‌بخشد.

این شهر به دلیل آن که در دامنه دنا، بلندترین کوه رشته‌کوه‌های زاگرس قرار گرفته، در قسمتی از فصل پاییز و تمامی زمستان با کوه‌هایی پوشیده از برف چون تابلویی زیبا از دور به نظر می رسد.

اگر حدود هشت کیلومتری به سمت غرب شهر سی سخت حرکت کنید در دامنه کوه دنا دشتی سرسبز می بینید که نمایی از چهار قله اصلی دنا به نام های قزل قلعه، برج آسمانی، مورگل و قاش مستان را برفراز خود دارد. در محدوده بن رود دو آبشار دره ناری و توف شاه قرار دارند

جاذبه‌های سی‌سخت را می‌توان در آبشارها، چشمه‌ها، کوهسارها، دریاچه‌ها و زیبایی‌های رنگارنگ طبیعی دیگر جستجو کرد. بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین چشمه در این شهر چشمه میشی نام دارد که در پایین گردنه بیژن قرار گرفته و آب آن زمین‌های زراعی ده بزرگ سی‌سخت را آبیاری می‌کند. پیوند، منطقه کوه‌گل، چشمه میشی، دشتک، بن‌رود و بندان، چشمه سرد، طوف و منطقه تاگی را از دیگر مناطقی است که در سفر به سی‌سخت می توانید ببینید.

یاسوج ,دیدنی های یاسوج ,جاذبه های گردشگری یاسوج ,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

اما اگر می خواهید یکی از بهترین جاذبه های این شهر را ببینید، توصیه می کنیم به منطقه «کوه گل» در شرق سی سخت بروید، از پایین چشمه کوه گل تا دریاچه آن 45 دقیقه فاصله است. همین طور اگر حدود هشت کیلومتری به سمت غرب شهر سی سخت حرکت کنید در دامنه کوه دنا دشتی سرسبز می بینید که نمایی از چهار قله اصلی دنا به نام های قزل قلعه، برج آسمانی، مورگل و قاش مستان را برفراز خود دارد. در محدوده بن رود دو آبشار دره ناری و توف شاه قرار دارند.

یاسوج ,دیدنی های یاسوج ,جاذبه های گردشگری یاسوج ,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

چطور برویم؟

از تهران تا یاسوج با اتوبوس 11ساعت راه است البته روزی یک پرواز به یاسوج نیز وجود دارد اما از قطار خبری نیست. اگر خواستید از شیراز راهی این سفر شوید باید مسافتی حدود 195 کیلومتر را با اتوبوس یا ماشین شخصی از شیراز به سپیدان و سپس یاسوج بپیماید و آنگاه از یاسوج با ماشین خطی یا با تاکسی راهی سی سخت شوید.

یاسوج ,دیدنی های یاسوج ,جاذبه های گردشگری یاسوج ,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

به طور کلی برای سفر به این شهر می‌توانید از مسیر جاده یاسوج  ـ سی‌سخت و اصفهان ـ سمیرم ـ پاتاوه و مسیر کریک ـ سی‌سخت راهی شوید. علاوه بر این مسیر‌ها از طریق جاده گچساران ـ باشت ـ یاسوج ـ سی‌سخت، جاده شیراز ـ کاکان و یاسوج ـ سی‌سخت هم می‌توان به این منطقه سفر کرد.

یاسوج ,دیدنی های یاسوج ,جاذبه های گردشگری یاسوج ,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

چی بخریم؟

بد نیست بدانید که شهر سی‌سخت با مساحت حدود 5‌‌/‌‌2 کیلومتر مربع و با جمعیت هشت هزار و 500 نفر در 35 کیلومتری شمال غرب یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و محصولات متنوع در دامنه دنا بویژه عسل طبیعی، داروهای گیاهی، کشمش، گردو، آبغوره، کشک، انواع حبوبات و روغن‌های محلی مرغوب و دیگر محصولات متنوع سوغات‌های این شهر برای شمایی است که این فصل سال را برای سفر به سی سخت انتخاب می کنید.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از ایرنا، ساقدوش


گردآوری ایران شناسی آکاایران
رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها گردآوری توسط بخش شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات