کوه میمند، روستاى میمند( یاسوج):
کوه جنگلى میمند در فاصلهٔ ۶۶ کیلومترى شمال غربى یاسوج و در شمال روستاى میمند واقع شدهاست. ارتفاع این کوه حدود ۲۸۵۰ متر است و چشم‌اندازهایى زیبا دارد.

کوه های شهرستان یاسوج - آکا ایران

کوه نیل، روستاى آب‌ماهی(دهدشت):
این کوه در فاصلهٔ ۳۰ کیلومترى شمال شرقى دهدشتو شرق روستاى آب ماهىشهرستان کهگیلویه قرار گرفته است. ارتفاع این کوه در حدود ۳۴۱۵ متر و سرچشمهٔ رودخانه‌‌هاى تغار ، آب اسبکى ، ‌ مارون و لوداب مى‌باشد. اینکوه از درهٔرودخانهٔ ماران واقع در شرق روستاى اندرون شروع شده و تا راه روستایى دهدشت به لوداب از شمال غربى به سوى جنوب شرقى بهطول ۴۳کیلومتر و با عرض بین ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر کشیده شده و دامنه‌هاى آن را جنگل‌هاى بلوط پوشانیده است.

کوه هامى، روستاى کهریز(دهدشت):
کوه هامى در فاصلهٔ ۱۸ کیلومترى شمال شرقىدوگنبدان ودر شرق روستاى کهریز واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود ۳۱۷۲ متر است. آب دیل و رودخانه‌هاى شاه بهرام و روباشتى و آبریگون از این کوه سرچشمه مى‌گیرند. این کوهاز درهٔ رودخانهٔ خیرآباد واقع در شمال روستاى نازمکان شروعشده و رو به سوى جنوب شرقى تا راه اتومبیل‌روى نورآباد به دو گنبدان ادامه مى‌‌یابد. این کوه ازشمال غربى تا جنوب شرقى بهطول ۵۴کیلومتر کشیده شده است.

 

کوه هجال(یاسوج):
کوه هجال در فاصلهٔ ۱۰ کیلومترى شمال یاسوج با ارتفاع حدود ۳۴۳۰ متر قرار دارد و سرچشمهٔرود سریس و رود مهریان است.

سایر کوه‌هاى استان کهگیلویه و بویراحمدعبارتنداز:
پازنان ، پر اشکفت ، پشهدون ، پنبه ، دو بند ، دو پشته ، دو رشک ، دو گوش ، گل گیلک ، مهتو ، نخجیر جوکار ، آب گل ، آبگرمکوه ، پر آبگندى ، خربل ، کنار ، کهى ، گچ ، گچ هوس ، ‌ گرینگه ، مرین ، میشو ، تل محفظ ، اشکر ، سفید ، سیاه ، سیاه کوه ، گوراب، کلمه ، نومبول و ... که هر یک از آنها درفصل بهار و تابستان سرسبز و زیبا و در فصل زمستان کوهستانى پربرف و مساعد ورزش‌هاى کوهستانى است. از آنجایى که تعداد زیادى از روزهاى آفتابى در زمستان‌هاىاین استان شرایطمناسبى را براى بهره‌‌بردارى از ورزش‌هاى کوهستانى به ویژه کوهنوردى و اسکى فراهم مى‌آورد ، لذا قابلیت توسعه اینگونه ورزش‌ها چشمگیر و قابل توجه است.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کوه های ایران , کوه هه لگورد , کوه ببیان , یاسوج نجک

تبلیغات