کشف قبرستان 3 هزار ساله در یاسوج - آکا

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از کشف یک قبرستان باستانی بزرگ متعلق به بیش از سه هزار سال پیش در یاسوج خبر داد.

این قبرستان در ضلع شرقی شهر یاسوج و در محوطه بیمارستان امام سجاد(ع) این شهر کشف شده و هنوز مشخص نیست که به چه دوره ای تعلق دارد اما به گفته یدالله مردای، رئیس سازمان میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در اینکه این قبرستان بیش از سه هزار سال قدمت دارد، هیچ شکی نیست.

ظاهرا این قبرستان تاریخی که در طول زمان به طور کامل زیر خاک رفته بود، توسط راننده لودری که در محوطه بیمارستان مشغول خاکبرداری برای احداث ساختمانی جدید بوده کشف می شود و در نهایت با اطلاع دادن موضوع به سازمان میراث فرهنگی استان، باستان شناسان شروع به بررسی های اولیه می کنند. در این بررسی ها تکه های استخوان انسان، نیزه شکسته و کوزه و اشیائی دیگر کشف شده که قدیمی ترین آنها 3هزار سال قدمت دارد.

مرادی به خبرگزاری مهر گفته است که به زودی با حضور کاوشگران باستانی بیشتر در یاسوج تاریخ این گورستان بررسی می شود و نتایج نهایی آن اعلام خواهد شد.

این قبرستان تاریخی که در طول زمان به طور کامل زیر خاک رفته بود، توسط راننده لودری که در محوطه بیمارستان مشغول خاکبرداری برای احداث ساختمانی جدید بوده کشف می شود و در نهایت با اطلاع سازمان میراث فرهنگی باستان شناسان شروع به بررسی های اولیه می کنند

پیش از این هم در سال 79 گورستان تاریخی لما در دامنه های کوه دنا در 30 کیلومتری شهر یاسوج کشف شد که باستان شناسان قدمت آن را سه هزار و 500 سال عنوان کردند. این گورستان هم در حین کار بولدوزرهای شرکت راهسازی کشف شده بود که البته همین مسئله موجب تخریب چندین گور باستانی هم شد.

کشف قبرستان 3 هزار ساله در یاسوج - آکا

مرادی در این باره معتقد است: «وجود قبرستان های بزرگ نشان دهنده وجود سکونتگاه های بزرگ است و این قبرستان نشان می دهد که یاسوج یک سکونتگاه تاریخی و باستانی است.»

او با اشاره به وجود یک سکونتگاه باستانی بزرگ در زیر منطقه محمودآباد شهر یاسوج ادامه داد: «این احتمال وجود دارد که این قبرستان مربوط به این سکونتگاه باشد اما با توجه به اینکه این قبرستان بزرگ در آن طرف رودخانه بشار واقع شده، ممکن است خود مربوط به سکونتگاه بزرگی در آن اطراف باشد.»

با این حال برخی از تاریخدانان جهان، یاسوج را دروازه پارس(persian gates) نامیده اند و اعتقاد دارند که "اسکندر مقدونی" در حمله به پرسپولیس از منطقه یاسوج گذشته و در تنگه ای در شمال این منطقه با لشکر آریو برزن، سردار بزرگ هخامنشی رودررو شده است.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات