فاخرترین بنای شوش - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد فاخرترین بنای شوش ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


دهه شصت و هفتاد میلادی بود که باستان شناسان اروپایی، به بقایای یک کاخ تاریخی در جنوب ایران رسیدند. کاخی که بر ساحل غربی رودخانه و درست روبروی آرامگاه دانیال نبی (ع) شائور وجود داشت و از سال 1970 تا 1976 توسط هیات مشترک فرانسه و ایران مورد بررسی قرار گرفت.

این کاخ سنگی و خشتی، تنها بنای سلطنتی شوش است که در بیرون حصار شهر هخامنشی و در مکانی دلپذیر احداث شده و به نظر می رسد که قدمت آن به دوران اردشیر دوم برگردد. کاخی که باستان شناسان معتقدند در گذشته، دور تا دور آن را فضای سبزی با امکانات آبیاری فرا گرفته بوده و این نشان از رونق کاخ شائور داشته است؛ به طوری که گفته می شود کاخ شائور مدتی به عنوان محل اسکان و مقر حکومتی استفاده شده است.

آرامگاه دانیال نبی,آرامگاه دانیال نبی شوش,آرامگاه دانیال نبی,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

اما پیش از کاوش کاخ شائور در شوش، بازشناسی مجموعه با استفاده از روش مقاومت الکتریکی انجام شده است. بر اساس نقشه تغییرات مقاومت الکتریکی زمین، یک طرح هندسی که بناها در آن جا گرفته بودند به دست آمد که کاوش ها آن را تایید می کرد. این بنا به نسبت مجموعه کاخ های واقع بر تپه آپادانا، ابعاد چندان بزرگی ندارد. یعنی چیزی در حدود 3 هکتار وسعت دارد و احتمالا در زمانی که کاخ داریوش مرمت می شده، به عنوان اقامتگاه موقت اردشیر دوم در شوش مورد استفاده قرار گرفته است.

آرامگاه دانیال نبی,آرامگاه دانیال نبی شوش,آرامگاه دانیال نبی,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

در کاخ شائور می توانید سرستون ها و ته ستونهای سنگی کم نظیری را ببینید. تالار ستوندار این کاخ 64 ستون چوبی با پایه های سنگی دارد و دور تا دور این تالار چهار ایوان قرار گرفته که ایوان پشتی مشرف به یک باغ بوده است. جالب است بدانید نخستین دیوارنگاره های هخامنشی در ایران از همین تالار به دست آمده و همین باقیمانده کوچک که قسمتی از صورت یک  شخص مادی و صورت پوشانده، یکی از اهالی  آراخوزی است.

کاخ شائور شباهت های زیادی با تخت جمشید دارد. دیوارهای تالار مرکزی شائور با نقش خراجگزاران تزئین می شده و حجاریهای مربوط به خراجگزاران به صورت مفصل در پلکانهای ایوان شمالی و شرقی آپادانای تخت جمشید به تصویر کشیده شده است. از کاخ شائور چندین نقش برجسته از سنگ آهک به دست آمده که مشابه آنها در تپه های باستانی شوش و خارج از تپه آپادانا و حجاریهای هخامنشی تخت جمشید هم دیده شده است.

 


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
فاخرترین بنای شوش گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات