پاریس کوچک ایران

پاریس کوچک ایران

پروفسور گیرشمن آتشکده سر مسجدرا متعلق به دوره پارسیان می داند و آن را کهن تر از قلعه های پارسارگاد و تخت جمشید معرفی می کند. قلعه ای که اگر تاریخ را ورق بزنید، اولین خشت آن را در قرن 8 قبل از میلاد خواهید دید که در منطقه ای که امروز محله سرمسجد نام دارد، بر زمین گذاشته شده است. اگر سری به این بنا بزنید می بینید که از سه سو صفه را دور زده و از جهت مغرب به کوه تکیه داده است. آتشگاه این مجموعه در دامنه شمالی و آتشکده آن در قسمت ضلع جنوب غربی آن قرار دارد و چندین پله کان می باشد در اطراف آن دیده می شود که مهمترین آنها پله کان ورودی شرقی است آن هم 24 متر طول! جالب ترین ویژگی این آتشکده آن است که در ساخت آن تنها از سنگ استفاده شده و هیچ ملات دیگری در بین این سنگ ها وجود ندارد.

وقتی اولین چاه نفت ایران در سال 1287 در مسجدسلیمان حفر شد، تحول عظیمی در اقتصاد خاورمیانه پدید آمد و با ورود کارشناسان نفتی از انگلیس، مسجدسلیمان کم کم به یک شهرک شرکتی تبدیل شد که پیشرفته ترین امکانات اروپایی را در خود داشت

برد نشانده

پاریس کوچک ایران

برد در زبان بختیاری به معنی سنگ است و برد نشانده اشاره به سنگی دارد که به شکل ستون در زمین فرو رفته است. ارتفاع معبد بردنشانده مسجدسلیمان 3.5 متر و قطر آن 50 سانتی متر است و باستان شناسان آن را قدیمی ترین عبادتگاه روباز ایرانی می دانند که کنده کاری های آن روزگار هخامنشی را به یاد می آورد.

این بنا را باید در مسیر مسجد سلیمان به اندیکا ببینید. یعنی درست در 16 کیلومتری مسجدسلیمان، بر سر راه سد مسجد سلیمان و سد شهید عباسپور.

خرابه ای پر از طلا

تپه باستانی کلگه‌زرین با بقایایی که از دیواره‌های قدیمی ساخته شده از سنگ،‌ ملات و گچ دارد، یکی از آثار باستانی مسجد سلیمان است که تا به حال کاوش زیادی روی آن انجام نگرفته است. بررسی های باستان شناسی قبلی نشان می داد که طول دیوار 250متر و عرض آن 150 متر است و نقوش روی این دیوار، حکایت از یک ایدئولوژی مذهبی دارد. در این نقوش گاوی دیده می شود که عقابی آن را به طرف مذبح یا قربانگاه هدایت می‌کند و در کنار مذبح فردی به همراه کودکی قرار دارد. گفته می‌شود که "کلگه‌" در اصل به معنای خرابه بوده و نام "زرین" را به این دلیل به آن افزوده‌اند که کودکان در گذشته هنگام بازی روی این تپه سکه‌هایی را پیدا می‌کرده‌اند. این تپه‌ باستانی در وسط شهر قرار گرفته اما با حضور ? ساختمان در حریم آن، کمتر مجال خودنمایی دارد.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات