ایرانی‌ها همواره برچسب خورده‌اند که حافظه تاریخی ندارند. این در حالی است که جاذبه‌های فراوان تاریخی در ایران همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران بوده است. این جاذبه‌ها که درصد بالایی از ثبت جهانی آثار ایرانی را هم تشکیل می‌دهند در تعطیلات بیشترین میزان بازدید را دارند. می‌شود تصویرهای یادگاری‌تان را از این جاذبه‌های شگفت روی دیوار خانه‌تان نصب کنید، این طوری بدون شک از اتهام نداشتن حافظه تاریخی مبرا می‌شوید!

سیرچغازنبیل، سیاحت شوش

زیگورات چغازنبیل یکی از اولین آثاری است که از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، این اتفاق سال 57 افتاده است. چغازنبیل با آن شکل و شمایل منحصر به فردش از بزرگ‌ترین بناهای باستانی ایران محسوب می‌شود. این بنا که تماما از خشت و آجر است، با زیربنای 25000 مترمربع در 5 طبقه ساخته شده است.

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 ارتفاع چغازنبیل در زمان ساختش نزدیک 50 متر بوده است؛ اما اکنون نیمی از ارتفاع آن از بین رفته است. کاربری این بنا نیایشگاه بوده که در زمان عیلامی‌ها ساخته شده است. ویژگی بازدید از چغازنبیل دیدار با شهر باستانی شوش هم هست. این شهر سرشار از آثار تاریخی و زیباست. همه اینها را اضافه کنید به خونگرمی مردمان مهربانش تا شیرینی سفرتان دوچندان شود.

نشانی: 45 کیلومتری جنوب شهر شوش، نزدیک به منطقه باستانی هفت‌تپه، راه دسترسی از جاده شوش به اهواز

 

تجربه بهار شیراز تفاوت آشکاری با دیگر شهرها دارد. بهار شیراز شما را عاشق می‌کند. عطر بهار نارنج با پیچک‌های تنیده به دیوارها، مردم آرام و نازنینش بی شک شما را وادار به ماندن می‌کند، وادار به عاشقی. ‌شیراز در بهار بهترین آب و هوا را دارد، همین است که گردشگران بسیاری راهی این شهر می‌شوند

قصری برای عاشقان

تجربه بهار شیراز تفاوت آشکاری با دیگر شهرها دارد. بهار شیراز شما را عاشق می‌کند. عطر بهار نارنج با پیچک‌های تنیده به دیوارها، مردم آرام و نازنینش بی شک شما را وادار به ماندن می‌کند، وادار به عاشقی. ‌شیراز در بهار بهترین آب و هوا را دارد، همین است که گردشگران بسیاری راهی این شهر می‌شوند.

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 ارگ کریمخانی همان طور که از نامش پیداست، قصر سلطنتی و اندرونی کریمخان زند بوده که به دستور او سال 1180 ه.ق ساخته شد. این مجموعه دارای سه رکن اصلی است: بخش سیاسی که شامل عمارت کلاه‌فرنگی و دیوانخانه می‌شده است؛ بخش اقتصادی که شامل بازار وکیل بوده و بخش نظامی که شامل میدان مشق است. گفته می‌شود کریمخان برای ساخت این قصر ماهرترین معماران و هنرمندان آن زمان را جمع کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای گوناگون خریداری کرد.

نشانی: شمال‌شرقی شهر شیراز، ابتدای خیابان کریمخان زند

 

تخت تاج‌گذاری طبیعت

برای لذت بردن از آثار تاریخی حتما نباید تاریخ بدانید؛ البته این دانش در میزان لذتبخش بودن بقایای به جا مانده تاثیر خیلی زیادی دارد، اما شکوه تمدن‌های پیشینیان هر چند به گوه خشت‌ها لذتی ماناتر دارد. محوطه تخت سلیمان آذربایجان غربی یکی از آنهاست، چرا که آثار برجای مانده از دوره‌های اشکانی، ساسانی و ایلخانی را می‌توان در آنجا مشاهده کرد. مهم‌ترین اثر موجود در این محوطه آتشکده آذرگشسپ متعلق به عصر ساسانی است.

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

این آتشکده یکی از سه پرستشگاه اصلی زرتشتیان محسوب می‌شده و محل تاجگذاری شاهان ساسانی بوده است. گردشگرانی که به قصد بازدید از این محوطه باستانی به آن سفر می‌کنند این امکان را دارند که از دریاچه طبیعی که در کنار این محوطه قرار دارد نیز بهره ببرند. چشمه‌ای جوشان در بستر این دریاچه با دمایی 40 درجه وجود دارد که به تنهایی می‌تواند انگیزه شما برای سفر به این منطفه باشد.

نشانی: 45 کیلومتری شمال‌شرقی شهر تکاب

 

شهری میان جزیره

بهار پررونق‌ترین زمان سفر به جزیره کیش است. بیشتر گردشگران به قصد تفریح، فعالیت‌های آبی، بازارگردی و استراحت به این جزیره زیبا سفر می‌کنند و کمتر کسی در کیش به فکر گردشگری تاریخی است. اما شهر تاریخی حریره با قدمتی هشتصد ساله، با وسعتی در حدود 120 هکتار در همین جزیره سرشار از پاسا ‍ ‍ ژ قرار دارد!

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

برخلاف سایر شهرهای تاریخی ایران که معماری دفاعی و درونگرا دارند؛ حریره شهری یکپارچه و متمرکز با معماری برون‌گراست. به این معنی که مردم حریره روزگاری آرام و ایمن و به دور از خطر حمله دشمنان را سپری می‌کردند. طی اکتشافات باستان‌شناسی، یک مسجد، خانه‌های اعیانی، حمام و مجموعه‌ای از قنات‌ها در این شهر تاریخی کشف شده است.

نشانی: شمال جزیره کیش، جنب مجموعه ورزشی المپیک

 

کوهی‌که‌ عشق کَند

کوهی که ایرانیان افسانه‌های شیرینی از آن به خاطر دارند. کوه بیستون از دیرباز مکانی مقدس محسوب می‌شده است. نام پارسی باستان این کوه بگستان به معنی جایگاه خداست. به سبب شرایط جغرافیایی بیستون همواره مورد توجه بوده و آثاری از هر دوره تاریخی را در خود جای داده است. امروزه محوطه تاریخی بیستون با طول تقریبی پنج کیلومتر و عرض سه کیلومتری آثار متنوعی از دوران باستان تا عصر حاضر را در خود جای داده است.

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 28 اثر این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که 13 عدد از آنها ثبت جهانی هستند. مهم‌ترین اثر بیستون کتیبه‌های داریوش است که فتوحات خود را به خط میخی و سه زبان پارسی باستان، بابلی و عیلامی شرح داده است. کرمانشاه دیدنی‌های فراوان دیگری هم دارد اما اگر به این شهر قدم گذاشتید بدون بازدید از بیستون آن را ترک نکنید.

نشانی: 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه

 

قلعه‌ای بر‌فراز شهر

از دور که نگاه کنید به خرم‌آباد، ‌خوب که چشم چشم کنید می‌توانید قلعه‌ای سرحال و پابرجا را بر فراز این شهر مشاهده کنید. فلک‌الافلاک این روزها به عنوان نمادی مهم از شهر خرم‌آباد و مردم غیورش است.

این قلعه از آثار دوره ساسانی است که بر فراز تپه‌ای در میانه خرم‌آباد واقع شده. مساحت این قلعه 5300 مترمربع است و دارای هشت برج گرد به همراه دیوارهایی بلند و مستحکم است.

پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

 فضای داخلی قلعه به چهار تالار بزرگ، دو حیاط و تعدادی اتاق تقسیم می‌شود. این قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی دارای کاربری‌های گوناگون بوده است؛ اما اکنون به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهر خرم‌آباد پذیرای بازدیدکنندگان است. موزه باستان‌شناسی، نمایشگاه عکس و سفال، چایخانه سنتی، موزه مردم‌شناسی و کارگاه مرمت بخش‌هایی از قلعه فلک‌الافلاک است.

نشانی: مرکز شهر خرم‌آباد، خیابان فلک‌الافلاک

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران

تبلیغات