مروری بر جاذبه‌های گردشگری قصر شیرین

قصری که برای شیرین بنا شد


سفر به شهر عشق، شهری که نام آن همزاد دلدادگی است؛ قصر شیرین. نامش رمانتیک و مردمانش نیز. خسرو پرویز عاشق می‌شود، دلداده شیرین. شاید هم رقیبی برای فرهاد! اما یک رقیب برنده.

در حالی که فرهاد تیشه به ریشه کوه می‌زند، خسرو پرویز کاخی بنا می‌نهد مزین به نام همسرش. کاخی که از دل تاریخ می‌گذرد و امروز همچنان فخرفروشی می‌کند.


حالا محل این کاخ شهری است به همین نام. در دفتر و کتاب زیاد از قصری که برای شیرین بنا شد

این بناها شامل ایوان‌هاى پیوسته، خلوتگاه‌ها، انبار، کاخ‌ها، سقف‌هاى ضربى، گردشگاه‌ها و اتاق‌هایى است که بر فراز تپه بنا شده و مدتى وقت می‌خواهد تا شخص خردمند به کیفیت آن پى ببرد. به گفته وى، این شهر را پادشاهى به نام ابرویز و یا به عبارتى خسروپرویز بنا نهاده است. از همان بدو ورود مهمان قصر شوید. راستی قصری که برای شیرین بنا شد

از آن همه ابهت قصر، امروز بوی ویرانی به مشام می‌رسد و اندکی ضعف مدیریت. ورود به کاخ در ابتدا از پلکان دوطرفه‌ای میسر بوده است. در بخش شرقی بنا نیز تالار ستون مستطیل شکلی وجود دارد که طاق‌های آجری آن را پوشش داده‌اند. در پشت تالار هم اتاق گنبد‌دار بزرگی وجود دارد. در دو طرف شمال و جنوب اتاق گنبددار، اتاق‌های مستطیل شکلی به چشم می‌خورد که از طریق اتاق گنبد‌دار قابل دسترسی بوده‌اند.

حالا می‌توانید به پشت اتاق گنبددار بروید، در اینجا حیاطی مربع شکل با رواق ستون‌دار قرار دارد. اطراف این حیاط ستون‌دار را اتاق‌های متعددی فراگرفته اند. اتاق‌هایی که روزی روزگاری مامن کاخ‌نشینان بود. حالا از چه طبقه و یا به چه شغلی بودند را نمی‌دانیم. اما این کاخ امروز به آه دل فرهاد گرفتار آمده است.

قصری که برای شیرین بنا شد

از هر در که می‌خواهید وارد شوید

چهارقاپی نزدیک همین قصری که برای شیرین بنا شد

در مجموع آتشکده چهارقاپی متشکل از اتاقی مربع شکل با یک سقف گنبدی شکل است. اما بار دیگر باید گفت متاسفانه حالا اثری از آن باقی نیست. دلخور نشوید شما می‌توانید آن را در ذهن خود مجسم و بازسازی کنید. با این وجود شما بقایای گوشواره‌ها را در چهار گوشه آن خواهید دید اگر دیر بجنبید ممکن است آن را هم نبینید!

گفتیم این اتاق مربع شکل 4 در دارد، انتخاب با خودتان است که از کدام در وارد شوید. هر 4 در هم به رواق اطراف فضای مرکزی ختم می‌شوند. در حاشیه این بنا اتاق‌ها و فضاهایی وجود دارند که بخش‌هایی از آن نتیجه کوشش باستان‌شناسان است که پیش از حفاران غیرمجاز آن را شناسایی کرده‌اند.

در این بنا از مصالح محلی مثل لاشه‌سنگ و ملات گچ استفاده شده است. هرچند گنبد بنا آجری است.

از آن بزرگی یا بلندی

حالا پس از آن که کلی میراث تاریخی دیدید، از شکوه گذشته آن لذت بردید و بر حال نزار امروزش غصه خوردید، بر لب جوی نشین و از زندگی لذت ببر. کنار رودخانه الوند بی‌ریا و زلال. درست مثل یک مسافر. رودخانه الوند زیبا و خروشان است. هر لحظه را از نو برای آدمی معنی می‌کند. «از آن بزرگی یا بلندی» معنی الوند است. واژه‌ای از لغات غنی زبان‌های آریایی. رودخانه از 2 سرچشمه سیراب می‌شود؛ یکی از کوه‌های دالاهو است و دیگری از قلاجه.

قصری که برای شیرین بنا شد

سرچشمه اصلی رودخانه الوند از سراب اسکندر در غرب زاگرس و حدود 32 کیلومتری در مشرق زهاب در شمال دهستان ریژآب است. همین ریژآب خود کلی دیدنی است با دنیایی از افسانه‌ها و مردمانی نیک‌نژاد.

رودخانه الوند همچنان که پیش می‌رود، بسیاری از نهرهای دیگر، خود را به آغوش آن می‌سپارند تا ماهی کوچک خود را نزد وی به امانت سپارند به امید دریاهای آبی رنگ. دوباره جان آرام می‌گیرد اینجا. سرانجام رودخانه پس از کلی مهربانی با زمین راهی عراق می‌شود. رودخانه الوند به دلیل این که از سرپل‌ ذهاب (حلوان) می‌گذرد به نام رودخانه حلوان نیز معروف است.

سیستم‌های آبرسانی

قصری که برای شیرین بنا شد

تعجب کردید؟خب پس بیشتر تعجب کنید و لذت ببرید. سیستم‌های آبرسانی یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهرستان قصرشیرین است.

در ضلع شمالی عمارت خسرو درست به موازات جاده کمربندی قصری که برای شیرین بنا شد

قصر شیرین، شیرین است اگر...

داستان عشق و عاشقی، شهری که مردمانی آرام دارد، اما اندکی دلشان گرفته است از رسم زمانه جوانانی دارد جویای کار. هنوز آهنگ گلوله و توپ و بمب در مغزشان می‌پیچد. شهری با شاخه‌های پربار نارنج و لیمو، آفتاب داغ تابستان و رنگ طلایی خرما. امید که بهارشان زود فرا رسد. سامان گیرند و دل خوش دارند به شهر شیدایی. این قصر شیرین است اگر...


گروه گردشگری تبیان

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات