با گذشت یک هفته از فروریزی سقف قلعه تاریخی شوش و تخریب بخش هایی از پل ثبت شده گرگر، این بار یک تخریب قریب الوقوع دیگر در شوش کارشناسان میراث فرهنگی را نگران کرده است.ساخت پلی جدید در کنار بند میزان که به عنوان یکی از اجزای سازه های آبی شوشتر در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده، باعث شده که احتمال قرارگیری این اثر در فهرست آثار در خطر یونسکو قوت بگیرد.

 این در حالی است که این پل در پی تخریب پل گرگر ساخته می شود و مسئولان شهری شوشتر قصد داشتند تا به راه اندازی پل جدید، مسیر پر تردد پل گرگر را به این پل انتقال دهند. به این ترتیب، در مسیر رودخانه گرگر چندین لوله بزرگ قرار داده شده و قرار است با ریختن خاک روی آن امکان تردد خودروها روی آن ایجاد شود که این موضوع می تواند به عرصه بند میزان به عنوان یکی از اجزا چندگانه سازه های آبی شوشتر خدشه وارد کند.

نهر گرگر یکی از آثاری است که در فهرست آثار جهانی به عنوان مجموعه بناهای آبی تاریخی شوشتر ثبت شده است. در سواحل این نهر دستکند آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که شامل تعدادی بنای آبی، مناظر طبیعی، بافتهای تاریخی و دسترسیهایی است که در رودخانه گرگر برای اتصال بافت تاریخی شوشتر به آب رودخانه و استفاده ساکنان وجود داشته است.

مرگ تدریجی دهمین اثر جهانی ایران - آکا

برخی از کارشناسان زلزله نگاری که از پل تاریخی گرگر و مجموعه سازه های آبی شوشتر بازدید کرده بودند به مسئولان مربوطه اعلام کرده اند که دیواره غربی ساحل رودخانه گرگر که بر بالای آن خانه مرعشی (دفتر کارگاه سازه های آبی شوشتر) قرار دارد ترک برداشته و لازم است حفاظت اضطراری شود تا با استحکام بخشی پل گرگر از ریزش احتمالی خانه های مجاور و آسیب رسیدن به بافت تاریخی و سازه های آبی جلوگیری شود.

به همین دلیل این روزها بخشی از شهر شوشتر با مشکل رفت و آمد مواجه شده و مسئولان شهری به دنبال حل این مشکل هستند، این در حالیست که پل گرگر با وجود مشکل فعلی دیگر توانایی تحمل ترافیک سنگین را نداشته و احداث پل چهارمی در شهرستان شوشتر اجتناب ناپذیر و غیر قابل چشم پوشی است.

البته در این بین با وجود اینکه اکثر مناطق شهرستان شوشتر جزو مناطق تاریخی است احداث پل چهارم شوشتر باید با تدبیر خاصی صورت بگیرد و نباید پلی احداث شود که عرصه های بخش های چندگانه سازه های آبی در خطر قرار بگیرد.

مجموعه آسیابهای شوشتر در استان خوزستان شامل ده ها آسیاب است که بزرگترین مجموعه صنعتی تا پیش از انقلاب صنعتی به شمار می رود. استفاده از آب در ساخت محیطی برای زندگی بر اساس شرایط اقلیمی، با ایجاد شبکه های زیرزمینی در زیر شهر کهن شوشتر، موجب بروز یکی از هوشمندانه ترین اشکال معماری شهری آبی شده است.

بخش گردشگری

برگرفته از مهر، جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات