شوشتر بدون شک پرآب ترین شهر جنوب کشور است که در کنار طبیعت زیبایش، آثار تاریخی زیادی هم دارد. فاصله شوشتر تا اهواز 85 کیلومتر و تا تهران 831 کیلومتر است و بهترین زمان برای دیدن این شهر از اوایل پاییز تا اواسط بهار است. درست همین روزها که سرمای زمستان در جنوب اعتدال دلپذیری دارد.

به گفته تاریخ‌نویسان شوشتر به معنی خوب‌تر است و چون شهر شوش رو به ویرانی می‌رفت، در 6 فرسنگی آن شهری بنا شد که خوش‌ آب‌ و هواتر و حاصلخیزتر از شوش بود و آن را شوشتر یعنی از شوش بهتر نامیدند. این شهر معماری و بافت سنتی خاص خود را دارد. اگر گذارتان به این شهر افتاد، حتما سری به دیدنی های شوشتر بزنید.

هیچ مکانی را در جهان نمی‌توان پیدا کرد که مانند محوطه آبشارهای شوشتر پرآب و تاریخی و مهندسی ساز باشد. این مجموعه از یادگارهای ارزشمند دوران ساسانیان محسوب می‌شود و امروزه پس از نزدیک به 1500 سال همچنان استوار و پابرجاست و بر دانش سازندگان آن گواهی می‌دهد

آسیاب‌های ساسانی

هیچ مکانی را در جهان نمی‌توان پیدا کرد که مانند محوطه آبشارهای شوشتر پرآب و تاریخی و مهندسی ساز باشد. این مجموعه از یادگارهای ارزشمند دوران ساسانیان محسوب می‌شود و امروزه پس از نزدیک به 1500 سال همچنان استوار و پابرجاست و بر دانش سازندگان آن گواهی می‌دهد.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

 اساس کار مجموعه به این صورت است که «سد گرگر» مسیر رودخانه را مسدود کرده و سطح آب را برای آبگیری 3 تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می‌آورد. تونل‌های سه‌گانه، آب را هدایت می‌کنند و آن را در کانال‌های متعددی تقسیم می‌کنند که پس از گرداندن چرخ آسیاب‌ها، آب به صورت آبشارهایی به محوطه‌ای حوضچه مانند سرازیر می‌شود.

‌این ویژگی بسیار زیبا و دیدنی یعنی سقوط آب به صورت آبشارهای مصنوعی، منظره‌ای چشمنواز و دل‌انگیز را در مقابل دیدگان هر گردشگری به وجود می‌آورد. ‌32 باب آسیاب آبی در محلی که با نام سیکا شناخته می‌شود وجود دارد و آب تونل‌هایی که آسیاب‌ها را می‌چرخاندند امروزه پس از حذف آسیاب‌ها به صورت آبشارهای بسیار زیبایی، دوباره به رودخانه می‌ریزند.

امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله در خیابان کشتارگاه، کوچه شهید فهمیده واقع شده است. بقعه امامزاده عبدالله یکی از زیباترین بناهای شوشتر با نقش‌های ویژه و پلکان‌ها و نوشته‌هایی بر قطعات سنگ، کاشی‌ها، لچک‌ها و ستون‌های بسیار بر بالای تپه‌‌ای مشرف بر شهر واقع شده است.

در بدو ورود به این امامزاده تعداد زیادی کتیبه در طرفین ورودی اصلی قرار دارد که بیشتر آنها مربوط به دوره‌های صفویه و قاجار است و همانند موزه‌ای ارزشمند از کتیبه‌هایی با چند قرن قدمت می‌باشد

امامزاده عبدالله اولین فرزند حسن‌بن حسین‌الاصغر، از بزرگان سادات علوی و در فضل و طهارت و تقوی شبیه جد بزرگوارش امام سجاد(ع) بود؛ لذا لقب نیکویش بنا به قول نسب‌شناسان همانند لقب آن حضرت زین‌العابدین بود. ‌امامزاده عبدالله در اواخر عمرش از مدینه به اهواز هجرت کرد و در شهر شوشتر اقامت گزید.

گنبد مخصوص امامزاده عبدالله به سبک گنبد دانیال نبی در شوش و گنبد اکثر بقعه‌ها

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

ی استان خوزستان و بوشهر ساخته شده است. بر سر در ورودی ضریح کتیبه‌ای به خط کوفی وجود دارد که تاریخ آن سال 629 هـ . ق است.

در بدو ورود به این امامزاده تعداد زیادی کتیبه در طرفین ورودی اصلی قرار دارد که بیشتر آنها مربوط به دوره‌های صفویه و قاجار است و همانند موزه‌ای ارزشمند از کتیبه‌هایی با چند قرن قدمت می‌باشد.

یکی از زیباترین کتیبه‌های استان خوزستان در این محل قرار دارد که آوازه گچبری هنرمندانه و تزئینات استثنایی آن گردشگران و پژوهشگران داخلی و خارجی بسیاری را برای دیدن آن به شوشتر جذب کرده و می‌کند. مادام دیولافوا جهانگرد فرانسوی و دونالد ویلبر پژوهشگر آمریکایی از این جمله محسوب می‌شوند.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

قدمگاه خضر نبی

از جمله عبادتگاه‌های مهم و مورد توجه در شوشتر قدمگاه خضر نبی یا خواجه خضر زنده است. این بنا در ورودی شهر شوشتر از سمت مسجد سلیمان روبه‌روی شبکه دامپزشکی واقع شده است. در بدو ورود با حیاطی بزرگ به مساحت تقریبی 800 متر روبه‌رو می‌شویم که در سالیان گذشته با سنگ قبور مفروش بوده لیکن در حال حاضر تمامی ‌آنها تسطیح و اثری از قبرها در آن دیده نمی‌شود.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

در ضلع شمال غربی حیاط، بقعه‌ای قرار داشته که به خاطر خطر ریزش، توسط اداره اوقاف تخریب و اثری از آن باقی نیست. این بقعه سردری از سنگ‌سرخ و طاقی جناغی دارد و دارای چاه و قنات‌هایی هم بوده که بر اثر ایجاد جاده مسدود شده‌اند.

مسجد جامع

یکی از دیدنی‌های مذهبی این شهر، مسجد جامع شوشتر است که از کتیبه‌های آن چنین استنباط می‌شود که خلفای عباسی در زمان امام حسن عسکری(ع) به ساخت آن اقدام کرده، اما در طول تاریخ چندین بار تعمیر و مرمت شده که آخرین آن در سال 1171 خورشیدی بود. منار مسجد جامع شوشتر در سال 822 هجری ساخته شد و بلندی آن تا سال 1331 خورشیدی حدود 26 متر بود و اکنون حدود 16 متر است.

این مسجد دارای 54 ستون و گچبری‌ها و تزئینات بسیار زیبایی است که همین تزئینات همواره گردشگران و پژوهشگران بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب کرده است.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

خانه مرعشی

خانه مرعشی یکی از خانه‌های زیبا و قدیمی‌ شوشتر است که در محله (درعباس) واقع در بافت کهن این شهر قرار دارد. این خانه در حریم مجموعه آبشارهای شوشتر و مشرف به آن و تقریبا در 200‌متری بقعه عباس قرار گرفته است. یکی از راه‌های دسترسی به این خانه از طریق پله‌های ضلع غربی مجموعه آبشارهای شوشتر است. این بنا متعلق به دوره قاجار است که توسط شخصی بنام سید محمدحسن مرعشی ساخته شده است.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

برج کلاه فرنگی

در کنار رود شطیط، بر بالای تپه کوتاهی مشرف به بند، میزان بقایای یک برج هشت ضلعی به ارتفاع حدود 4 متر وجود دارد که روایت شده است این برج محل دیده‌بانی ماموران شاپور ساسانی بر نحوه کار کارگران بوده است.

کاروانسرای افضل

بزرگ‌ترین و سالم‌ترین کاروانسرای قدیمی ‌شوشتر به نام کاروانسرای افضل در خیابان طالقانی کوچه سنگفرش واقع است.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

منزل مستوفی

این بنا با چشم‌اندازی زیبا به رود شطیط و پل قدیمی‌ شادروان دارای هشتی مزین به آجرکاری با ستون‌های تزئینی است.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

 

پل بند لشگر

پل بند لشگر از آثار دوره ساسانی است. این پل در نزدیکی بقعه امامزاده عبدالله قرار دارد و شما می‌توانید پس از زیارت امامزاده و بازدید از آثار تاریخی و کتیبه‌های آن به دیدن این پل قدیمی ‌بروید. گفتنی است که پل لشگر به همراه بقعه امامزاده عبدالله یکی از زیباترین چشم‌انداز‌های شهر را برای گردشگران تشکیل می‌دهند.‌ هم‌اکنون از این پل 12 دهانه به طول 183 متر باقی مانده که دارای نقش حیاتی در ارتباط بین شوشتر با آبادی‌های جنوب است.‌ در ضلع جنوبی پل بند بقایای 3 آسیاب سنگی وجود دارد که آرد مورد نیاز ساکنان محلات مجاور را تأمین می‌کردند.

تاریخ در سرزمین آب‌ها - آکا

آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر در دل بافت تاریخی شهر قرار دارد و این شاید بزرگ‌ترین مزیت آن برای گردشگران محسوب شود. ‌ از دیگر سازه‌های آبی پر‌شمار شهر شوشتر می‌توان به نهر داریون، پل بند میزان، پل بند شادروان، بندماهی‌بازان و آسیاب‌های باستانی سیکا اشاره کرد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران، پورتال خوزستان

فیلم های مرتبط:

باغ فین

مستند تخت جمشید

ابیانه

دردانه های خلیج فارس


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات