تاریخ در سرزمین آب‌ها

 اساس کار مجموعه به این صورت است که «سد گرگر» مسیر رودخانه را مسدود کرده و سطح آب را برای آبگیری 3 تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می‌آورد. تونل‌های سه‌گانه، آب را هدایت می‌کنند و آن را در کانال‌های متعددی تقسیم می‌کنند که پس از گرداندن چرخ آسیاب‌ها، آب به صورت آبشارهایی به محوطه‌ای حوضچه مانند سرازیر می‌شود.

‌این ویژگی بسیار زیبا و دیدنی یعنی سقوط آب به صورت آبشارهای مصنوعی، منظره‌ای چشمنواز و دل‌انگیز را در مقابل دیدگان هر گردشگری به وجود می‌آورد. ‌32 باب آسیاب آبی در محلی که با نام سیکا شناخته می‌شود وجود دارد و آب تونل‌هایی که آسیاب‌ها را می‌چرخاندند امروزه پس از حذف آسیاب‌ها به صورت آبشارهای بسیار زیبایی، دوباره به رودخانه می‌ریزند.

امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله در خیابان کشتارگاه، کوچه شهید فهمیده واقع شده است. بقعه امامزاده عبدالله یکی از زیباترین بناهای تاریخ در سرزمین آب‌ها

ی استان خوزستان و بوشهر ساخته شده است. بر سر در ورودی ضریح کتیبه‌ای به خط کوفی وجود دارد که تاریخ آن سال 629 هـ . ق است.

در بدو ورود به این امامزاده تعداد زیادی کتیبه در طرفین ورودی اصلی قرار دارد که بیشتر آنها مربوط به دوره‌های صفویه و قاجار است و همانند موزه‌ای ارزشمند از کتیبه‌هایی با چند قرن قدمت می‌باشد.

یکی از زیباترین کتیبه‌های استان خوزستان در این محل قرار دارد که آوازه گچبری هنرمندانه و تزئینات استثنایی آن گردشگران و پژوهشگران داخلی و خارجی بسیاری را برای دیدن آن به تاریخ در سرزمین آب‌ها

قدمگاه خضر نبی

از جمله عبادتگاه‌های مهم و مورد توجه در تاریخ در سرزمین آب‌ها

در ضلع شمال غربی حیاط، بقعه‌ای قرار داشته که به خاطر خطر ریزش، توسط اداره اوقاف تخریب و اثری از آن باقی نیست. این بقعه سردری از سنگ‌سرخ و طاقی جناغی دارد و دارای چاه و قنات‌هایی هم بوده که بر اثر ایجاد جاده مسدود شده‌اند.

همچنین بخوانید : تلاقی تاریخ و طبیعت در جنوب

مسجد جامع

یکی از دیدنی‌های مذهبی این شهر، مسجد جامع تاریخ در سرزمین آب‌ها

خانه مرعشی

خانه مرعشی یکی از خانه‌های زیبا و قدیمی‌ تاریخ در سرزمین آب‌ها

برج کلاه فرنگی

در کنار رود شطیط، بر بالای تپه کوتاهی مشرف به بند، میزان بقایای یک برج هشت ضلعی به ارتفاع حدود 4 متر وجود دارد که روایت شده است این برج محل دیده‌بانی ماموران شاپور ساسانی بر نحوه کار کارگران بوده است.

کاروانسرای افضل

بزرگ‌ترین و سالم‌ترین کاروانسرای قدیمی ‌تاریخ در سرزمین آب‌ها

همچنین بخوانید : پیشنهادهایی برای تاریخ گردی

منزل مستوفی

این بنا با چشم‌اندازی زیبا به رود شطیط و پل قدیمی‌ شادروان دارای هشتی مزین به آجرکاری با ستون‌های تزئینی است.

تاریخ در سرزمین آب‌ها

 

پل بند لشگر

پل بند لشگر از آثار دوره ساسانی است. این پل در نزدیکی بقعه امامزاده عبدالله قرار دارد و شما می‌توانید پس از زیارت امامزاده و بازدید از آثار تاریخی و کتیبه‌های آن به دیدن این پل قدیمی ‌بروید. گفتنی است که پل لشگر به همراه بقعه امامزاده عبدالله یکی از زیباترین چشم‌انداز‌های شهر را برای گردشگران تشکیل می‌دهند.‌ هم‌اکنون از این پل 12 دهانه به طول 183 متر باقی مانده که دارای نقش حیاتی در ارتباط بین تاریخ در سرزمین آب‌ها

آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر در دل بافت تاریخی شهر قرار دارد و این شاید بزرگ‌ترین مزیت آن برای گردشگران محسوب شود. ‌ از دیگر سازه‌های آبی پر‌شمار شهر شوشتر می‌توان به نهر داریون، پل بند میزان، پل بند شادروان، بندماهی‌بازان و آسیاب‌های باستانی سیکا اشاره کرد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران، پورتال خوزستان

فیلم های مرتبط:

باغ فین

مستند تخت جمشید

ابیانه

دردانه های خلیج فارس


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات