شهرت

قلعه‌ای در پایتخت انرژی ‌ایران

امروزه قلعه صلواتی در 25 کیلومتری شمال غرب شهرستان لالی قرار دارد. این دژ تاریخی با مساحت تقریبی 3000 متر با استفاده از سنگ‌های رودخانه‌ای منطقه و ملات گچ و آهک ساخته شده است. موقعیت دژ به‌گونه‌ای است که در میان دشتی سرسبز و زیبا قرار گرفته و دیدن آن بویژه در اواخر زمستان و بهار، لطف و صفای خاصی دارد.

قلعه صلواتی مربوط به دوره ایلخانی است و در لالی، شمال غربی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ 11 دی 1380 با شمارهء ثبت 4687 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در زیر تمام برج‌ها اتاق‌هایی تعبیه شده که این اتاق‌ها به بالای برج از طریق پلکان راه دارند وسقف اتاق‌ها هلالی و ضربی بوده و در تمام اتاق‌ها طاقچه‌هایی قرار گرفته و در‌تمام‌ برج ها، دودکش‌ها و تیرکش‌ها و اتاق‌ها‌ لوله‌های بخاری در دیوارها تعبیه شده است

قطر دیوارهای قلعه در بخش پایینی پهنایی برابر 1.5متر دارد و هرچه ‌بر بلندای این دیوارها افزوده می‌شود از پهنای دیوار‌ها کم شده و در نهایت بخش بالایی دیوار نیم متر ضخامت دارد. در زیر تمام برج‌ها اتاق‌هایی تعبیه شده که این اتاق‌ها به بالای برج از طریق پلکان راه دارند وسقف اتاق‌ها هلالی و ضربی بوده و در تمام اتاق‌ها طاقچه‌هایی قرار گرفته و در‌تمام‌ برج ها، دودکش‌ها و تیرکش‌ها و اتاق‌ها‌ لوله‌های بخاری در دیوارها تعبیه شده است.

دیوارهای قلعه حدود چهار‌متر بلندی دارند در دیواره‌های بیرونی قلعه نیز 9 برج ساخته شده است که این برج‌ها علاوه بر کار نگهبانی موجب استحکام و تقویت دیوارهای قلعه می‌شدند. قلعه صلواتی تنها اثر تاریخی این منطقه نیست. این قلعه درپنج‌کیلومتری غرب قلعه خراج و ده‌کیلومتری شرق قلعه دختر واقع شده است.

‌ساکنان قدیمی قلعه از آب قناتی که از کوه‌های مجاور سرچشمه می‌گرفت به عنوان


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات