قلعه‌ای در پایتخت انرژی ‌ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قلعه‌ای در پایتخت انرژی ‌ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته خوزستان از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

شهرت مسجد سلیمان به مردمان خونگرم و دوست داشتنی و همچنین منابع غنی نفت و گازش است. این شهر اولین محلی است که در آن چاه استخراج نفت حفر شده و به نوعی می‌توان آن را پایتخت انرژی ایران نامید.

 

 

اگرچه تاریخچه شهر جدید مسجد سلیمان چندان زیاد نیست ولی این موضوع به معنی نبود آثار تاریخی و فقدان آثار تمدن باستانی در این محل نیست. یکی از دیدنی‌های تاریخی شهر مسجد سلیمان، قلعه صلواتی است. دژی باستانی با بیش از هشت‌قرن قدمت که نشان‌دهنده اهمیت تاریخی منطقه مسجد سلیمان و پیشینه درخشان مردم این ناحیه است.

امروزه قلعه صلواتی در 25 کیلومتری شمال غرب شهرستان لالی قرار دارد. این دژ تاریخی با مساحت تقریبی 3000 متر با استفاده از سنگ‌های رودخانه‌ای منطقه و ملات گچ و آهک ساخته شده است. موقعیت دژ به‌گونه‌ای است که در میان دشتی سرسبز و زیبا قرار گرفته و دیدن آن بویژه در اواخر زمستان و بهار، لطف و صفای خاصی دارد.

قلعه صلواتی مربوط به دوره ایلخانی است و در لالی، شمال غربی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ 11 دی 1380 با شمارهء ثبت 4687 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در زیر تمام برج‌ها اتاق‌هایی تعبیه شده که این اتاق‌ها به بالای برج از طریق پلکان راه دارند وسقف اتاق‌ها هلالی و ضربی بوده و در تمام اتاق‌ها طاقچه‌هایی قرار گرفته و در‌تمام‌ برج ها، دودکش‌ها و تیرکش‌ها و اتاق‌ها‌ لوله‌های بخاری در دیوارها تعبیه شده است

قطر دیوارهای قلعه در بخش پایینی پهنایی برابر 1.5متر دارد و هرچه ‌بر بلندای این دیوارها افزوده می‌شود از پهنای دیوار‌ها کم شده و در نهایت بخش بالایی دیوار نیم متر ضخامت دارد. در زیر تمام برج‌ها اتاق‌هایی تعبیه شده که این اتاق‌ها به بالای برج از طریق پلکان راه دارند وسقف اتاق‌ها هلالی و ضربی بوده و در تمام اتاق‌ها طاقچه‌هایی قرار گرفته و در‌تمام‌ برج ها، دودکش‌ها و تیرکش‌ها و اتاق‌ها‌ لوله‌های بخاری در دیوارها تعبیه شده است.

دیوارهای قلعه حدود چهار‌متر بلندی دارند در دیواره‌های بیرونی قلعه نیز 9 برج ساخته شده است که این برج‌ها علاوه بر کار نگهبانی موجب استحکام و تقویت دیوارهای قلعه می‌شدند. قلعه صلواتی تنها اثر تاریخی این منطقه نیست. این قلعه درپنج‌کیلومتری غرب قلعه خراج و ده‌کیلومتری شرق قلعه دختر واقع شده است.

‌ساکنان قدیمی قلعه از آب قناتی که از کوه‌های مجاور سرچشمه می‌گرفت به عنوان


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
قلعه‌ای در پایتخت انرژی ‌ایران گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات