خوزستان سرزمین تاریخ و تمدن است اما شاید هیچ کدام از شهرهای این استان به اندازه شوش در تاریخ ماندگار نشده باشند. شهری که در 118 کیلومتری شمال اهواز قرار دارد و پر است از اکتشافات باستانی که از دل خاک بیرون کشیده شده اند.

تکلیفتان را باید از قبل مشخص کنید. سفر به شوش بیش از آن که یک گشت و گذار لذتبخش در طبیعت باشد، بهانه ای برای قدم زدن در تاریخ است. بنابراین اگر اهل تاریخ و تماشای بناهای تاریخی نیستید، به شوش نروید.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند! - آکا

اگر هم عاشق باستان شناسی هستید، یک راست یک بلیط به مقصد این شهر بگیرید و سری به محوطه باستانی شوش بزنید. جایی که در میان دو رود کرخه و دز واقع شده و حدود 400 هکتار از خاک این شهر را در بر می گیرد.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند! - آکا

این محوطه از اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد تا اوایل دوره اسلامی، یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخ بشر بوده است که باستان شناسان قدمت آن را به دوران قبل از تاریخ نسبت می دهند و می گویند که عیلامی‌ها اولین قومی بودند که شوش را رونق بخشیدند و آن را پایتخت ایران کردند.

محوطه باستانی هفت تپه حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجود داشته که احتمالا هفت تپه امروز است

اگر گذارتان به شوش افتاد، بدون شک اولین جایی که باید سراغش بروید زیگورات چغازنبیل است. معبد عظیم پنج طبقه ای که یکی از بناهای عظیم خاور میانه است و دیوارهای تو در تویی دارد. این زیگورات خشت و آجری روی تپه ای بنا شده و کتیبه های آجرین با خط میخی عیلامی قدمت این بنا را مشخص می کنند.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند! - آکا

بعد از آن نوبت به هفت تپه می رسد. محوطه باستانی هفت تپه حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجود داشته که احتمالا هفت تپه امروز است.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند! - آکا

آپادانا را باید به عنوان سومین مکان دیدنی شوش در برنامه گشت و گذارتان قرار دهید. واژه آپادانا به معنای بار عام است. آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایندگان ملل بوده و از یک تالار مرکزی و 3 ایوان تشکیل شده است. یکی از نکات برجسته و شگفت آور در معماری آپادانا سکویی است که مجموعه کاخ ها بر آن بنا شده اند.

به آرامگاه بروید

آرامگاه دانیال نبی یکی دیگر از دیدنی های شوش است. به نظر می رسد دانیال نبی هنگامی که به بیت المقدس می رفت در در دامنه های تپه آکروپولیس، کنار رودشاوور درگذشته و در شوش به خاک سپرده شده است.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند! - آکا

 آرامگاه دانیال نبی(ع)، در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد. این زیارت گاه دارای دوحیاط است و بر روی گنبد مخروطی قرار دارد که از نوع رایج گنبدهای منطقه است.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات