فقط تاریخ دوستان وارد شوند!

اگر هم عاشق باستان شناسی هستید، یک راست یک بلیط به مقصد این شهر بگیرید و سری به محوطه باستانی شوش بزنید. جایی که در میان دو رود کرخه و دز واقع شده و حدود 400 هکتار از خاک این شهر را در بر می گیرد.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند!

این محوطه از اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد تا اوایل دوره اسلامی، یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخ بشر بوده است که باستان شناسان قدمت آن را به دوران قبل از تاریخ نسبت می دهند و می گویند که عیلامی‌ها اولین قومی بودند که شوش را رونق بخشیدند و آن را پایتخت ایران کردند.

محوطه باستانی هفت تپه حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجود داشته که احتمالا هفت تپه امروز است

اگر گذارتان به شوش افتاد، بدون شک اولین جایی که باید سراغش بروید زیگورات چغازنبیل است. معبد عظیم پنج طبقه ای که یکی از بناهای عظیم خاور میانه است و دیوارهای تو در تویی دارد. این زیگورات خشت و آجری روی تپه ای بنا شده و کتیبه های آجرین با خط میخی عیلامی قدمت این بنا را مشخص می کنند.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند!

بعد از آن نوبت به هفت تپه می رسد. محوطه باستانی هفت تپه حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد و همان‌طور که از نام آن پیداست از تپه های متعددی تشکیل شده است. در تاریخ آمده بین شوش و چغازنبیل مکان مقدسی وجود داشته که احتمالا هفت تپه امروز است.

فقط تاریخ دوستان وارد شوند!

آپادانا را باید به عنوان سومین مکان دیدنی شوش در برنامه گشت و گذارتان قرار دهید. واژه آپادانا به معنای بار عام است. آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایندگان ملل بوده و از یک تالار مرکزی و 3 ایوان تشکیل شده است. یکی از نکات برجسته و شگفت آور در معماری آپادانا سکویی است که مجموعه کاخ ها بر آن بنا شده اند.

به آرامگاه بروید

فقط تاریخ دوستان وارد شوند!

 آرامگاه دانیال نبی(ع)، در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد. این زیارت گاه دارای دوحیاط است و بر روی گنبد مخروطی قرار دارد که از نوع رایج گنبدهای منطقه است.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آکروپولیس شوش

گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات