قلعه‌ی شوش قلعه‌ قرون وسطایی در ایران (عکس) - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قلعه‌ی شوش قلعه‌ قرون وسطایی در ایران (عکس) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته خوزستان از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

سازمان میراث فرهنگی قلعه‌ی تاریخی شوش را در سال 80 با شماره‌ی 3983 در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد.

ایسنا - قلعه‌ی شوش قلعه‌ایست که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی(ع) در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی بنا شده‌ است.

جام کشکول؛ از مهم‌ترین آثار به دست آمده از این تپه‌ها می‌توان به مجسمهٔ معروف ملکه ناپیر اسوستون، لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بزکوهی و قانون حمورابی اشاره کرد.

این قلعه، نقشه‌ای قرون‌ وسطایی دارد و با نظارت خاندان فیلی که امنیت ساخت را بر عهده داشتند و حاج مصطفی دزفولی و با استفاده از آجرهای به‌ دست‌ آمده از کاخ داریوش هخامنشی (کاخ آپادانای شوش) و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل احداث شده ‌است.

نقشه‌ی قلعه‌ ذوزنقه ‌شکل است که قاعدهٔ کوچک آن در سمت شمال واقع است و دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و چند ردیف اتاق به سمت حیاط بر گرد آن قرار گرفته‌ است. برج شمال ‌غربی قلعه مربع ‌شکل و برج شمال ‌شرقی دایره ‌شکل است.

سازمان میراث فرهنگی قلعه‌ی تاریخی شوش را در سال 80 با شماره‌ی 3983 در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرد.

گردآوری ایران شناسی و گردشگری آکا
قلعه‌ی شوش قلعه‌ قرون وسطایی در ایران (عکس) گردآوری توسط بخش شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات