روستایی از سالمترین شهر جهان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد روستایی از سالمترین شهر جهان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییدرهورد، روستای کوچک و بکری است که برای دیدن آن باید به یکی از سالمترین شهرهای جهان سفر کنید. قوچان، شهری که از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از هزار شهر سالم معرفی شده است. از قوچان، باید سری به بخش باجگیران و دهستان دولتخانه بزنید تا بتوانید از روستای رهورد و تپه های تاریخی آن دیدن کنید. روستایی با یک شهر مدفون شده به نام "شهر زر" و ده ها اثر باستانی که از روزگار اشکانیان به جا مانده است.

 

رهورد روستایی است سرسبز با آب و هوای کوهستانی که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان قوچان واقع شده است. این شهرستان استان خراسان رضوی امسال از سوی.

به گفته کارشناسان، نام رهورد برگرفته است از ره ورد یعنی راه گل (شقایق) که در اردیبهشت ماه نمای بهشتی واقعی را به خود می گیرد یا به روایتی دیگر برگرفته از کلمه رهبر به علت شرایط حاکمیتی تاریخی و سیاسی جغرافیایی حاکم بر پیرامون خود است.

 

روستای باستانی

وسط روستا تپه ای بلند از گل رس با حفره های باریک، راهها و اتاقهایی مجلل وجود دارد که بیانگر دوره های متوالی و طولانی مدت تاریخی شهر مدفون شده «شهر زر»  یا «شهر فیروزه» بوده است. معماری و اشیاء بدست آمده از این تپه گویای تمدنی بسیار پیشرفته است.

سیری در تاریخ دولت اشکانیان و مرکزیت قوچان (آساک قدیم) به عنوان قلب دولت اشکانیان نشان می دهد که شهر زر جایگاه شخصیتهای اصلی و خانواده حاکمان دولت اشکانیان بوده است.


شهرستان قوچان ,دیدنی های شهرستان قوچان ,جاذبه های گردشگری شهرستان قوچان ,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

دور تا دور رهورد را حصار بلندی از تپه ها و کوه های بلند احاطه کرده است. تپه های اطراف طوری انتخاب شده اند که تسلط کامل برای حفاظت و دیدبانی تپه مرکزی شهر زر را داشته باشند. در این روستا تپه ای مدفون شده در میان تپه های باستانی وجود دارد.

همچنین قرار گرفتن سردابه ای که تنها در زمان کشف حدود 50 جسد و خطوط حکاکی شده بر روی دیوارهای آن شناسایی شد از دیگر شگفتیهای این روستا است اما متاسفانه در زمان کشف تپه مرکزی و تپه ها و آثار باستانی مجاور آن بسیاری از اشیاءعتیقه پیدا شده در آن منطقه توسط دلالان و کلاهبرداران با ارزانترین قیمت به موزه های اروپا قاچاق شدند و اکنون تعداد اندکی از آنها در موزه آستان قدس رضوی موجود است.

با وجود برخورداری روستا رهورد از جاذبه های مختلف تاریخی و سیاحتی و واقع شدن آن در بهترین نقطه از شهرستان قوچان تا کنون از سوی سرمایه گذاران بخش گردشگری مورد توجه قرار نگرفته و اکنون در این منطقه گردشگری هیچ اقامتگاهی اعم از هتل، هتل آپارتمان، متل و ... وجود ندارد.

 


شهرستان قوچان ,دیدنی های شهرستان قوچان ,جاذبه های گردشگری شهرستان قوچان ,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

«حیدرعلی»

اگر در دهه اول محرم گذارتان به رهورد بیفتد، می توانید یکی از قدیمی ترین سنت های عزاداری کشور را در این روستا ببینید که شاید معروف ترین سنت و رسم این روستا باشد. این مراسم که به «حیدرعلی» معروف است، در صبح روز تاسوعا در محل مسجد روستا برگزار می شود و در آن مردان و جوانان دور علم بزرگی که در میانه میدان نصب شده، دست چپ را بر شانه ها هم گذاشته و دایره بزرگی را تشکیل می دهند و همه افراد به سمت راست حرکت می کنند.

عزاداران در حرکت های موزون هم زمان 2ضربه برسینه می زنند و در حالی که پای راست خود را بالا می آورند، ضربه سوم را بر روی ران می زنند. یک نفر  به عنوان میدان دار که صدای رسا نیز دارد، دم می گیرد و یک کلمه را میدان دار و کلمه دیگر را سینه زنان می گویند، مثلا کلمه «حیدر» را میدان دار و کلمه «علی» را سینه زنان می گویند و برعکس آن نیز گفته می شود.از دیگر ذکرهایی که در این مراسم گفته می شود «حیدر- علی»، «حسن- حسین» ،«حسین-شهید» و «امام- شهید» است.

در این مراسم که حدود 15 تا 20 دقیقه به طول می انجامد، در ابتدا حرکات آهسته آغاز می شود و کم کم سرعت می گیرد و در شور  نهایی یکی از عزاداران یا میدان دار ذکر صلوات بر محمد (ص) می گوید و سپس عزاداران با صدای بلند سه مرتبه «یا علی» یا «یاحسین» گفته و به چاووشی خوانی مداح جمع گوش می دهند.

 

 

 

منابع: خبرگزاری مهر

ویکی پدیا

پورتال روستای رهورد


بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
روستایی از سالمترین شهر جهان گردآوری توسط بخش شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات