بهمن ماه هرسال آژانس‌داران با ارائه طرح‌های سفری شروع به بستن بار سفر برای نوروز می‌کردند؛ اما حالا با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و معلق ماندن بسته های حمایتی از هتلداران همه چیز فرق کرده است. آژانس‌دارها سرگردان قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی و سوختی هستند و مردم به ته‌مانده‌های جیبشان فکر می‌کنند.

 


ایرج اخوان، یکی از آژانس‌داران تورهای گردشگری درباره وضعیت تورهای نوروزی می گوید: «در حال حاضر برنامه‌های نورزی در یک به هم‌ریختگی متوقف است. به نظر می‌رسد که با افزایش قیمت سوخت در اتوبوس‌ها و هتل‌ها، قیمت تورها هم افزایش داشته باشد.»

او ادامه می دهد: «چند روز قبل یکی از هتل‌های کیش که با ما کار می‌کرد تماس گرفت و از افزایش قیمت آب و برق خبر دارد.او گفت که تا کنون هزینه آب و برق با رقم 40 میلیونی اعلام می‌شد که 32 میلیون را دولت و 7 میلیون را هتل پرداخت می‌کرد اما در قبض جدید 55 میلیون هزینه قید شده است که همه را هتل می‌پردازد. مسئولان هتل اعلام کردند که قادر به پرداخت این هزینه نیستند و یا قیمت تورها باید 5 برابر شود و یا باید هتل را تعطیل کنند. اما ما نمی‌توانیم نرخی را که به مسافر داده‌ایم 5 برابر کنیم و نمی‌توان با این شرایط تور ارائه کرد. جدای از هتل‌، ‌ترانسفر هم با افزایش نرخ گازوئیل بسیار گران شده است.»

بررسی ها نشان می دهد که درمشهد مقدس، به عنوان یک مقصد پرگردشگر، ظرفیت اشغال هتل‌ها در در طول یک‌ماه تنها 15 درصد بوده و در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 80 در صد کاهش داشته است

مجتبی تهرانی، عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هم می گوید: «در حال حاضر بسته‌های تورهای نوروزی باز شده ولی کسی ثبت‌نام نکرده چون پولی نیست و از طرف دیگر گازوئیل لیتری 16 تومان شده لیتری 150 تومان، راننده‌ها هم نرخ‌ها را بالا برده‌اند. خود ترمینال‌ها 10 تا درصدنرخ‌شان افزایش یافته بنابراین قیمت تورهای داخلی هم بالا رفته است.»

 او ادامه می دهد: «با برنامه‌هایی که در کشورهای همسایه تدارک دیده شده و بسته‌های سفر با قیمت پایین به کشورهایی مانند مالزی و تایلند،‌ تفاوت قیمت تورهای داخلی و خارجی کاهش داشته است. به عنوان مثال تور 3 شب و 4 روز شیراز بدون شام و ناهار می‌شود 400 هزار تومان حالا حساب کنید تور 7 روزه چقدر خواهد شد،‌ مشخص است که مردم ترجیح می‌دهند بروند خارج.»

در حال حاضر بسته‌های تورهای نوروزی باز شده ولی کسی ثبت‌نام نکرده چون پولی نیست و از طرف دیگر گازوئیل لیتری 16 تومان شده لیتری 150 تومان، راننده‌ها هم نرخ‌ها را بالا برده‌اند. خود ترمینال‌ها 10 تا درصدنرخ‌شان افزایش یافته بنابراین قیمت تورهای داخلی هم بالا رفته است

سفرهای نوروزی گرانتر از همیشه - آکا

 تهرانی درباره ثبت نام تورهای نوروزی می گوید: «در زمان مشابه سال قبل،‌ ما ثبت‌نامی داشتیم ولی هر سال نسبت به سال پیش افت دارد،‌ یک زمانی مهرماه ثبت‌نام نوروزی داشتیم و حالا به احتمال زیاد دم رفتن تصمیم می‌گیرند و می‌آیند. خانواده‌ها کمبود بودجه دارند و سفر در پایین سبد خانوار هم جای ندارد.»

هدفمندسازی یارانه ها و چاره نیندیشیدن برای مشکلات حوزه گردشگری، تنها در سفرهای نوروزی نمود نداشته است. بررسی ها نشان می دهد که درمشهد مقدس، به عنوان یک مقصد پرگردشگر، ظرفیت اشغال هتل‌ها در در طول یک‌ماه تنها 15 درصد بوده و در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 80 در صد کاهش داشته است. این در حالی است که تاکنون برخلاف این ایام در سالهای گذشته، رزرو هتل‌ها تکمیل نشده و پیش‌بینی می شود مسافران مشهد مقدس در ایام شهادت امام رضا(ع) کاهشی 20 درصدی داشته باشند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی، خبرآنلاین


تبلیغات