سفر به مشهد به جز جاذبه های فرهنگی و تاریخی و مذهبی که دارد، می تواند بهانه خوبی برای طبیعت شناسی باشد. باغ گیاه شناسی این شهر یکی از غنی ترین باغ های گیاه شناسی کشور است که 10 کلکسیون دیدنی در فضایی با مساحت بیش از 25 هکتار احداث شده است.

این باغ نخستین باغ گیاه شناسی شرق کشور محسوب می شود و برای استفاده متخصصان و دانشجویان و همچنین افزایش سطح آگاهی مردم با انواع گونه های گیاهی و روش نگهداری آن ساخته شده و در آن انواع گونه های گیاهی و درختی نگهداری می شود تا در صورت مقاوم بودن با شرایط هوایی مشهد در سطح این شهر استفاده شوند.

گیاه‌شناسی در باغ‌های مشهد - آکا

در باغ گیاه شناسی مشهد در حال حاضر 110 گونه گیاهی مختلف کاشته و 200 گونه دیگر نیز برای کاشت شناسایی شده و در آن 700 گونه مختلف درختی نیز کاشته شده است. یکی از کلکسیون های باغ گیاه شناسی مشهد آربراتوم و سیستماتیک است که 250 گونه گیاهی در مساحت 2.5 هکتاری آن کاشته شده است. باغ رز این مجموعه گیاه شناسی در مساحت یک هکتار احداث شده و در این کلکسیون 30 گونه در 120 رقم گل رز در معرض دید عموم قرار گرفته است.

بخش آموزشی و نمایشی این باغ در مساحت یک هکتار احداث شده است که دارای انواع گیاهان پوششی و پرچین، انواع کف سازی در باغ راه و برکه و گیاهان آبزی است

باغ میوه این مرکز هم شبیه سازی شده از کوچه باغ های قدیمی ایران است و در آن 140 رقم درخت میوه و 30 گونه درخت غیرمثمر مانند نارون کاشته شده است. باغ صخره ای این محل نیز دارای انواع گل و گیاه های پیازی، فصلی و صخره ای است که در قالب دو هکتار احداث شده و باغ گیاهان دارویی که یکی از مهم ترین بخش های این مجموعه به حساب می آید، با هدف توجه به گیاهان دارویی برپا شده است. کلکسیون نهالستان و گلخانه های تولیدی هم یکی از بخش های مهم و به عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می شود.

گیاه‌شناسی در باغ‌های مشهد - آکا

بخش آموزشی و نمایشی این باغ در مساحت یک هکتار احداث شده است که دارای انواع گیاهان پوششی و پرچین، انواع کف سازی در باغ راه و برکه و گیاهان آبزی است که عمدتا در فضاهای سبز محدود مانند منازل به کار می روند.

کلکسیون ناحیه رویشی آسیای میانه هم یکی دیگر از دیدنی های این مجموعه است که تیپ های گیاهی در این بخش دارای عناصر گیاهی مشترک و غیرمشترک با فلور ناحیه ایران و توران است.

 

چرا باغ گیاه شناسی؟

در باغ گیاه شناسی مشهد بیش از 40 گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر است. اما بد نیست بدانید که به طور کلی با توجه به اینکه جمع آوری، تهیه و یا خرید برخی گونه های گیاهی به سادگی امکان پذیر نیست و باید به روش و متد خاصی نسبت به تکثیر از یک نمونه گیاه منحصر به فرد اقدام کرد، داشتن مجموعه ای پشتیبان که بتواند در مواقع ضروری چنین خدمات تخصصی را ارائه کند، از رموز موفقیت کار باغ گیاه شناسی به شمار می رود که این اقدام را مدیریت نهالستان و گلخانه های تولید بر عهده دارد.

گیاه‌شناسی در باغ‌های مشهد - آکا

این مجموعه از جنبه های آموزشی و تحقیقی برای رشته های علوم گیاهی، کشاورزی، پزشکی و تعلیم و ارتقای فرهنگ گیاه درمانی و همچنین از جنبه های کاربردی در فضای سبز شهری اهمیت داشته و یکی از مزیت های مهم آن جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و بررسی زمینه های کشت و تولید انبوه آن هاست. درحال حاضر بخش گیاهان دارویی در زمینی به وسعت تقریبی یک هکتار راه اندازی شده و در آن 177 نمونه گیاه دارویی وجود دارد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: مهر


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اجزای باغ گیاهشناسی , باغ گیاهشناسی

تبلیغات