شهر شب‌های پرستاره - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد شهر شب‌های پرستاره ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


جاده های مشهد همیشه پر از مسافران مشتاقی است که برای رسیدن به شهر طلایی عجله دارند. اما شاید بد نباشد این بار که راهی مشهد مقدس شدید، کمی بین راه توقف کنید و زیبایی های مسیر را هم ببینید. در میانه مسیر تهران ـ مشهد به شهر و استانی می‌رسید که در حاشیه کویر تفتیده لوت، شب‌های خنک و آسمان پرستاره‌اش هر مسافری را به اقامت و لذت بردن از سکوت وآرامش آن دعوت می‌کند.

سمنان، یکی از کوچک‌ترین استان‌های کشورمان است و به دلیل ویژگی‌های خاص جغرافیایی و تاریخی خود، به مجمع‌الجزایری از جاذبه‌های کویری و کوهستانی همراه با آثار تاریخی مثل کاروانسراها، قلعه‌ها و مسجدهای تاریخی، بقعه‌ها و آرامگاه‌های بزرگان دین، هنر و فرهنگ تبدیل شده است.

اگر به بازدید از آثار معماری و هنر دست معمارهای سنتی دهه‌های گذشته هم علاقه‌مند هستید، دیدن «دروازه ارگ» می‌تواند شما را با یکی از زیباترین آثار هنری و معماری باقیمانده از دوره قاجار آشنا کند. این دروازه در زمان ناصرالدین‌شاه در شمالی ارگ دولتی بوده است، در نمای جنوبی این دروازه که این روز‌ها به میدانی در مرکز شهر تبدیل شده است، می‌توان از دیدن کاشیکاری‌های پر نقش و نگار و تزئینات هفت‌رنگ لذت برد.‌‌

جاده مشهد, دروازه ارگ, پارک ملی کویر,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

«مسجد جامع» نیز یکی دیگر از آثار تاریخی به جا مانده از دوره اسلامی است که در قرن سوم هجری ساخته شده و دارای 3 شبستان شمالی، جنوبی و شرقی است که در گوشه شمال شرقی مسجد، منار تاریخی آن به ارتفاع 20‌/‌31 متر دیده می‌شود و با کتیبه زیبایی به خط کوفی تزئین شده است.

جاده مشهد, دروازه ارگ, پارک ملی کویر,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

در حد فاصل مسجد و امامزاده یحیی نیز «حمام و گرمابه حضرت» قرار دارد که در زمان تیموریان ساخته و در دوره مظفرالدین‌شاه بنای آن ترمیم شده است. سر در زیبای تزئین شده به اشعار با خط خوانای نستعلیق و کاشیکاری استادانه این حمام، توجه هر هنر مند و هنردوستی را به خود جلب می‌کند. همچنین در سال‌های اخیر پس از بازسازی کلی، حمام به عنوان موزه مردم‌شناسی، پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به آثار مردمی‌شناسی شده است.

جاده مشهد, دروازه ارگ, پارک ملی کویر,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

اما یکی از تفریحات و جاذبه‌های گردشگری‌ که مسافران زیادی را به استان سمنان می‌خواند، بازدید از «پارک ملی کویر» است که به گفته سازمان محیط زیست در آن هیچ‌گونه سکونتگاه انسانی، معدنی و پروانه چرای دام وجود ندارد و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی، غزال ایرانی، عقاب طلایی، کفتار راه‌راه و دیگر گونه‌های کمیاب حیوانات است.

جاده مشهد, دروازه ارگ, پارک ملی کویر,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

به عنوان آخرین توصیه بازدید از «مصر» ایران را هم در این استان از دست ندهید؛ روستایی در دل کویری به همین نام‌ که البته رفتن بدون راهنما و آذوقه کافی برای کسی که با کویر آشنایی ندارد، کار خطرناکی است، چرا که تا کیلومترها دریای شن بدون هیچ جنبنده و سکنه‌ای باعث سر درگمی می‌شود.

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
شهر شب‌های پرستاره گردآوری توسط بخش شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات