نزدیکی روستای آخلمد (Akhlamad) و به فاصله 17 کیلومتری جنوب غربی شهر چناران، دره و آبشاری وجود دارد که منظره‌ای بی‌نظیر از درختان و دیوارهای سنگی به همراه آبشاری بلند را پیش روی شما می‌آورد. آنقدر که شاید اگر وصف آن را بشنوید، همین امروز یک بلیط به مقصد خراسان رضوی و شهر چناران بگیرید و سری به این روستا بزنید.

دره آخلمد، زیاد پهن و گسترده نیست و همین باعث شده تا تراکم گیاهان در آن بیشتر باشد و سرسبزی و طراوت خاصی به آن ببخشد. در کنار درختان و گیاهان طبیعی، تعداد زیادی از باغ‌های منطقه در این دره دیده می‌شود که در فصل‌های بهار و تابستان خانواده‌ها، گردشگران و مسافران را به سوی خود فرامی‌خواند.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

 با این حال این روزها که هوا هنوز چندان سرد نشده هم وقت خوبی برای سفر به آخلمد است. اما اگر اواخر پاییز یا زمستان سری به این روستا بزنید، احتمالا تصویری از طبیعت منجمد و یخ زده مقابلتان ظاهر می شود.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

در روستای آخلمد، پس از طی مسیر دره و باغ‌ها در انتهای دره، آبشاری وجود دارد که بلند و زیباست و باشکوهی رویایی در بلندای کوه در جریان است.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های عمیق مدور در زیر این آبشار شده‌است. این دره دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود 200-300 متر دارد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای سنگنوردی به حساب می آید. از دیواره‌های معروف آن می‌توان (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...) را نام برد. این دره چندین آبشار دارد که 4 مورد از آنها دایمی و بقیه فصلی هستند. اما آبشار اصلی خلمد حدود 40 متر ارتفاع دارد.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

یکی از آبشارهای دائمی که کوچک‌تر است، نزدیک به دو کیلومتر از روستای آخلمد فاصله دارد. این آبشار 23 متر است که در دل کوه‌های بینالود جای گرفته است. آب و هوای منطقه آخلمد بسیار خوب و معتدل است. در آخلمد از گرمای شدید تابستان یا سرمای تند زمستان خبری نیست و برای همین در همه فصل‌ها آمادگی پذیرایی از گردشگران و بازدیدکنندگان و نیز علاقه‌مندان به طبیعت وجود دارد.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

در نزدیکی این آبشار، آبشار دیگری وجود دارد که بلندتر از این آبشار است و ارتفاع آن به 45 متر می‌رسد. چشم‌انداز هر دو آبشار بسیار زیبا و دلنشین است.

منطقه آخلمد جدا از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای آبشار، دره و کوه‌های سربه فلک کشیده، از سدی تاریخی نیز برخوردار است. نزدیک به سه‌ کیلومتری دهنه دره به سوی روستای آخلمد، سدی وجود دارد که در تنگاتنگ دره آخلمد بنا شده و به نام سد بایسنقرمیرزا خوانده می‌شود

در بین این آبشارها محلی باز و گسترده دیده می‌شود که به تخت شاه‌عباس شهرت دارد. پس از آبشار بلندتر آخلمد، رودخانه‌ای جریان دارد که مسیر بسیار تنگ کوه‌های بلند و صاف اطراف را طی کرده و پس از گذر از دره‌ای زیبا به رودخانه آخلمد می‌پیوندد. اهالی روستای آخلمد به این بخش، خانه‌های گلی می‌گویند.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

در پای آبشارها حوضچه‌هایی وجود دارد که بسیار زلال و پرآب بوده ولی ژرفای آنها به طور دقیق مشخص نیست، پس بهتر است از پرش از بلندی به این حوضچه‌ها خودداری کنید چون گاهی بسیار خطرناک است.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

منطقه آخلمد جدا از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای آبشار، دره و کوه‌های سربه فلک کشیده، از سدی تاریخی نیز برخوردار است. نزدیک به سه‌ کیلومتری دهنه دره به سوی روستای آخلمد، سدی وجود دارد که در تنگاتنگ دره آخلمد بنا شده و به نام سد بایسنقرمیرزا خوانده می‌شود.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

این سد در زمان شاهزاده غیاث‌الدین بایسنقر تیموری، فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم هجری، ساخته شده که مصالح آن سنگ و ملات آهک بوده است. طول سد آخلمد حدود 252 متر است و پهنای دیوارهایش در بخش‌های باریک دره به 14 متر و در بخش میانی 24 متر است.

روستایی با کوه‌های آهکی - آکا

گونه‌ای گل زیبا در نزدیکی آبشار و در مسیر پیاده‌روی بین آبشارها دیده می‌شود و در زبان فارسی به آن گل چشماری یا گل گچ‌دوست گفته می‌شود. از دیگر گیاهان زیبا و قابل توجه این منطقه وجود گونه‌ای هپاتیک (جگرواش) از نوع گیاهان خزه‌ای است که بر صخره‌ها و سنگ‌های نزدیک آبشار‌ها دیده می‌شود.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم آنلاین، آخلمد، کتاب خراسان بزرگ


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کوه های la sal

تبلیغات