سفر به سرزمین گل و صخره - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سفر به سرزمین گل و صخره ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییدنامش را گذاشته اند گل‌مکان. یعنی سرزمینی که پا به هرجایش بگذارید، گل می‌بینید و طراوت و زیبایی. گل‌مکانمنطقه ای کوهستانی و سردسیر در دامنه شمالی رشته کوه بینالود است. شهری که از جنوب به شهرستان نیشابور و رشته کوه بینالود، از شمال به دشت مشهد و محور مشهد- چناران و از غرب به کوه تخته رستم و از شرق به مناطق زشک و شاندیز می رسد و این یعنی گل‌مکانزیبا در حلقه ای از دیدنی های خراسان جا خوش کرده.
  
گل‌مکانسرسبزی اش را از رودخانه های دائمی دارد که از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرند. بلندترین آنها رودخانه گل‌مکاناست که با طول تقریبی 30 کیلومتر از بلندترین ارتفاعات خراسان سرچشمه می گیرد. یعنی جایی که یکی از دیدنی ترین دریاچه های ایران قرار گرفته است.

  دریاچه طبیعی چشمه سبز جایی است که در سفر به گل‌مکانباید حتما آن را ببینید. وسعت این دریاچه تقریبا 15 هکتار است و آب سبک و گوارای آن برای آبیاری باغات و مزارع شهر گل‌مکاناستفاده می شود. 

گل‌مکان, منطقه ی گل‌مکان, گردشگری,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

  این آب وقتی به مزارع و باغ ها می رسد، خوش طعم ترین محصولات صادراتی را نصیب باغداران منطقه می کند. از گیلاس و آلبالو گرفته تا سیب و گردو و زردآلو.


دریاچه چشمه سبز در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد و برای دیدن آن باید 20کیلومتری از گل‌مکانفاصله بگیرید. این دریاچه در گویش عموم چشمه سو نام دارد و شاید عبارت چشمه سو که در شاهنامه آمده هم به همین دریاچه اشاره داشته باشد. عده ای هم آن را چشمه سوز می نامند که در واقع تغییریافته کلمه چشمه سبز است.

 

گل‌مکان, منطقه ی گل‌مکان, گردشگری,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

  در چشمه سبز می توانید علاوه بر تجربه کوهپیمایی، ماهیگیری هم بکنید. در دامنه کوه های منطقه هم بادام کوهی، خار شتر، زیره، کاسنی و بابونه پیدا می شود. گل‌مکانتفرجگاه اهالی خراسان است که از مشهد و چناران و شاندیز راهی آن می شوند. این منطقه به دلیل داشتن طبیعتی سبز، همیشه پر از گردشگرانی است که در دشت و دامنه های آن بار و بنه شان را پهن می کنند و تعطیلاتشان را می گذرانند.

گل‌مکان, منطقه ی گل‌مکان, گردشگری,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

  در گل‌مکانشانس این را دارید که بینالود، یعنی بام خراسان را ببینید. بینالود دارای دره‌های صخره‌ای با ارتفاع 200-300متر است که معروف ترین و پر آب ترین آن ها اخلمد نام دارد. این دره چند آبشار دارد که آبشار اصلی آن به ارتفاع 40متر می رسد. 

گل‌مکان, منطقه ی گل‌مکان, گردشگری,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

 کمی دورتر از گل‌مکان یعنی در چناران هم می توانید برج تاریخی رادکان را ببینید. برج یا میل رادکان به گفته مردم محلی گور امیر ارغون مغول  است و زمان دقیق احداث آن معلوم نیست. اما به احتمال زیاد در نیمه دوم سده هفتم ساخته شده است. این میل در 10 کیلومتری شرق چناران قرار دارد.

 

منبع:tebyan.net

گردآوری ایران شناسی آکاایران
سفر به سرزمین گل و صخره گردآوری توسط بخش شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات