شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی واقع است. شهرستان سرایان از غرب به شهرستان فردوس، از شمال به بخش کاخک شهرستان گناباد، از شرق به بخش سده شهرستان قائنات، از جنوب و جنوب شرق به بخش خوسف شهرستان بیرجند و از جنوب غربی به بخش دیهوک شهرستان طبس محدود می‌شود.

این شهرستان تا اردیبهشت ۱۳۸۳، جزء بخش‌های سه‌گانه شهرستان فردوس بود که در این سال به صورت شهرستان مستقل درآمد و به استان خراسان جنوبی ملحق شد.

شهر سرایان، مرکز شهرستان سرایان، در ۵۸ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و۵۱ دقیقه عرض شمالی، در ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان (شهر بیرجند) و در دشتی هموار در حاشیه کویر و در دامنه جنوب غربی رشته کوه زابری معروف به شتران قرار دارد.


جمعیت
جمعیت شهرستان سرایان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۴،۶۳۶ نفر می‌باشد


تقسیمات کشوری
بخش مرکزی با جمعیت ۲۳،۳۰۲ نفر
دهستان آیسک
دهستان مصعبی
شهرها: سرایان و آیسک

بخش سه‌قلعه با جمعیت ۱۱،۳۳۴ نفر
دهستان دوکوهه
دهستان سه‌قلعه
شهرها: سه‌قلعه


آب و هوا
آب و هوای این شهرستان نسبتاً معتدل و دارای زمستان‌های سرد وتابستان‌های خشک می‌باشد.


جاذبه‌های گردشگری
از اماکن زیارتی آن می‌توان مرقد امام زاده سلطان کریمشاه واقع در روستای کریمو و امامزاده سلطان مصیب واقع در دهستان مصعبی و امام زاده سلطان ابوالقاسم واقع در روستای قاسم آباد را نام برد.

از دیگر مکان های دیدنی شهرستان سرایان می‌توان به غار بزرگ و زیبای بتون اشاره کرد که ناشناخته مانده است. غار بتون در12 کیلومتری شمال شهر سرایان واقع شده است.


صنعت و کشاورزی
این شهرستان در بخش های صنعت و کشاورزی دارای امکانات زیر می‌باشد:

۱۲۰ واحد مکانیزه دامی
کارخانه خوراک دام
کارخانه پنبه پاکنی
کارخانه روغن کشی
کارخانه تولید قارچ صدفی
کارخانه شن شوئی و موزائیک سازی
کارخانه تولید کیک وکلوچه


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ادبیات بومی خراسان جنوبی

تبلیغات