در شرایطی که اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها و اختصاص نیافتن یارانه حمایتی به هتل های کشور وضعیت گردشگری و سفرهای نوروزی را در هاله ای از ابهام قرار داده، دبیر جامعه هتلداران مشهد از ثابت ماندن نرخ هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های شهر مشهد در ایام نوروز خبر داد.


محمد قانعی در این باره گفت: «برای اولین بار در ایام نوروز، امسال قیمت هتل‌های مشهد را افزایش نمی‌دهیم.»

او با اشاره به اینکه نرخ هتل‌ها به قیمت سال 89 ارائه خواهد شد، گفت:«نرخ هتل‌ها بر اساس آخرین تعرفه مشخص شده در دی ماه 88 که در سال 89 نیز اعمال شد برای سال جدید نیز در نظر گرفته خواهد شد.»

قانعی از احتمال کاهش سفر در ایام نوروز امسال خبر داد و افزود: «به دلیل رکود مسافر و خلوتی هتل‌ها پیش بینی می‌کنیم که امسال، در نوروز سال نسبت به سال‌های قبل با کاهش مسافر مواجه باشیم مگر اینکه دولت سوخت ویژه سفر برای نوروز را در سبد خانوارها تعریف و یا تمهید دیگری برای سفر مردم در نظر بگیرد.»

هتل های مشهد گران نمی شوند - آکا

او با اشاره به اینکه تا کنون هتل‌های مشهد برای ایام نوروز رزرو نداشته‌اند گفت: «هر سال در این زمان هتل‌های مشهد برای ایام نوروز رزرو می‌شد اما متاسفانه امسال استقبال خوبی نداشتیم و تا امروز هیچ مسافری برای نوروز اتاق نگرفته‌است.»

به گفته قانعی، از آنجایی که هتلداران از دو سو با مشکل افزایش هزینه و کاهش مسافر به صورت همزمان مواجه شده‌اند و قیمت اقامت نیز در هتل‌های شهر مشهد به طور متوسط 30 درصد از کل کشور پایین‌تر است، باید بسته حمایتی مورد نظر مسئولان هرچه سریعتربه دست هتلداران این شهر برسد تا خدمات دهی به صورت مطلوب در اختیار زائران قرار بگیرد.

این در حالی است که امسال برای اولین بار در ایام شهادت امام رضا، مشهد با کاهش 40 درصدی مسافر رو به رو شد. اتفاقی که در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

محمد قانعی در این باره می گوید: «در یک اتفاق بی‌سابقه، امسال بر خلاف سال‌های قبل در ایام شهادت امام رضا و حضرت محمد(ص)، در مشهد کاهش 40 درصدی مسافر داشتیم. در حالی که در سال‌های قبل رزرو هتل برای ایام شهادت امام رضا معمولا از یک سال قبل انجام می‌شد اما مسافران امسال هتل‌ها، برای این ایام در سال آینده هیچ رزروی انجام ندادند.»

عوامل متعددی درکاهش مسافران دخیل است،اما مهمترین عامل بحث حامل‌های انرژی و افزایش قیمت سوخت است که هزینه‌ها را بالا برده و باعث کاهش سفر شده است
 

هتل های مشهد گران نمی شوند - آکا

او با اشاره به اینکه امسال با وجود لحاظ تخفیف‌های ویژه برای این ایام، در صد اشغال هتل‌ها بازهم پایین بود ادامه می دهد: «درصد اشغال هتل آپارتمان‌ها و مهمان پذیران کمتر از 50 درصد و هتل‌ها کمتر از 60 درصد بود. در ایام اربعین حسینی هم اشغال هتل‌ها 10 تا 15 درصد بود و برخی از آنها حتی یک مسافر هم نداشتند.»

قانعی عوامل متعددی را در این زمینه موثر می داند و می گوید: «عواملی مثل سرمای هوا و بارندگی روزهای اخیر در کاهش تعداد مسافر دخیل بوده اما مهمترین عامل بحث حامل‌های انرژی و افزایش قیمت سوخت است که هزینه‌ها را بالا برده و باعث کاهش سفر شده است. چرا که عوامل جوی سال‌های گذشته نیز وجود داشته و آنچه که امسال به عوامل سال‌های قبل اضافه شده بحث افزایش قیمت سوخت است.»

قانعی ادامه می دهد: «از آنجایی که مشهد مقصد مسافران با قشر متوسط و ضعیف است،دولت باید نگاه ویژه‌ای در بسته حمایتی از صنعت گردشگری به این شهر داشته باشد تا چرخه فعالیت خدمات اقامتی در شهر مشهد با مشکل مواجه نشود.»

بخش گردشگری


برگرفته از: خبرگزاری میراث فرهنگی، جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات