سفر به هزاران سال تاریخ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سفر به هزاران سال تاریخ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییداز کرمانشاه زیاد شنیده‌ایم، شنیده‌هایی که به راستی با همه جزئیات هم گویای یک لحظه دیدار این شهر زیبا نخواهد بود.

کرمانشاه یکی از باستانی ترین شهرهای ایران است که گفته می‌شود توسط طهمورث دیوبند- پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان- ساخته شده است. برخی از مورخین بنای آن را به بهرام پادشاه ساسانی نسبت می‌دهند.

این شهر در جنبش مشروطه سهمی بسزا داشته و در جنگ اول و دوم به تصرف قوای بیگانه درآمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد. در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز این شهر خسارات زیادی دید و پس از جنگ اقدامات مؤثری برای بازسازی آن صورت گرفت.


 

کرمانشاه، فرصت گزینه‌های ناب

شما با سفر به این شهر تاریخی و زیبا این فرصت را خواهید داشت علاوه بر بازدید از بناها و محل‌های مهم کرمانشاه، به انتخاب و علاقه خودتان شهرهای اطراف این استان زیبا را نیز نظاره کنید.

یکی از بهترین پیشنهادها برای سفر به این استان این است که از مسیر همدان وارد شهر کنگاور شوید و بعد از آن از مسیر صحنه به سمت بیستون و هرسین و سپس طاق بستان حرکت کنید و پس از گشت کرمانشاه یا مسیر شمال غرب یعنی روانسر، جوانرود، پاوه را انتخاب کنید و یا از مسیر غرب به سمت اسلام‌آباد غرب، سر پل ذهاب و قصر شیرین حرکت کنید. هر کدام ازاین شهرها در امتداد هم قرار گرفته‌اند و با انتخاب آنها علاوه بر تماشای جاذبه‌های متفاوت هر کدام می توانید در زمان سفر هم صرفه‌جویی کنید و اگر این مسیرهای پیشنهادی را انتخاب کردید می‌توانید جاذبه‌های مسیر را که بدین شرح است نظاره‌گر باشید.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

کنگاور یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد. این شهر تاریخی جاذبه‌های زیادی مثل، چشمه‌های عبدل هندی‌آباد، صیفور، قلعه‌ساری اصلان، حمام قدیمی شهر، پل آجری کوچه و از همه مهم‌تر معبد آناهیتا که یکی از باارزش‌ترین و مهم‌ترین زیارتگاه های دوران اشکانی بوده است را دارد.

اگرچه امروز از این بنای معروف تنها ویرانه‌ای به جا مانده است و جای تأسف بسیاری است که چرا برای بازسازی و مرمت این اثر تاریخی مهم اقدام خاصی صورت نگرفته است. کنگاور شهر کوچکی است و ظرف مدت کوتاهی می‌توانید تمام این نقاط را بازدید کنید پس از خروج از شهر مسیر کرمانشاه را پیش بگیرید تا در امتداد همین مسیر وارد شهر صحنه شوید.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

 شهرستان صحنه هم یکی دیگر از شهرهای استان کرمانشاه است که طی سال‌های اخیر به شهرستان مستقلی تبدیل شده است، غار حاجی، غار سیدشهاب، قلعه هژیر و قلعه مروان، حمام پاچمن، مقبره صخره‌ای کیکاووس و پل خسروی که راه قدیمی دینور به صحنه است از جاذبه‌های این شهر کوچک است.

فراموش نکنید کرمانشاه مهد غارهای شگفت‌انگیز ایران است برای همین فرصت را از دست ندهید و حالا که مهمان چند روزه این شهر زیبا هستید حتماً از چند غار معروف آن که در ادامه معرفی می‌شود دیدن کنید. در ادامه مسیر شما به شهر معروف و پرآوازه بیستون در دامنه زاگرس بلندقامت و عظیم خواهید رسید. این شهر از توابع هرسین است و حدود 20کیلومتر با آن فاصله دارد.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

قدم زدن در دامنه کوه پرافتخار و با عظمت بیستون و از نزدیک تماشای کتیبه و نقش برجسته داریوش که در عمق این کوه مرتفع نقش بسته است خاطره‌ای ماندگار و پرغرور خواهد بود. این منطقه به قدری با اهمیت و قدمت است که تقریباً از هر دوره‌ای اثری در دامن آن به جا مانده است. این آثار شناخته شده از عصر جمع‌آوری خوراک در این کوه به وجود آمده است و تا دوران صفویه ادامه داشت.

ازجمله مهمترین آنها می‌توان به غار بیستون، کتیبه بیستون، کتیبه‌های کوچک، نقش معروف داریوش، مجسمه هرکول، شیر سنگی، نقش قیرات اشکانی، پل خسروی، قلعه قدیمی، جاده ساسانی، شهد چمچال، قبرستان قدیمی و از همه مهمتر بنای معروف به فرهاد تراش یا تخت فرهاد که یادآور عشق پرآوازه فرهاد کوه کن به شیرین است، اشاره کرد.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

بیستون فرهاد

با دیدن بیستون بیش از هر چیزی این فکر در ذهن هر بیننده و گردشگری تداعی می‌شود که به راستی شاید هیچ کجا مانند این کوه و بناهای تاریخی نتواند نشانه‌های چندین هزار سال تاریخ و فرهنگ را کنار یکدیگر جمع کند!مسیر سفر با وارد شدن به هرسین ادامه می‌یابد. هرسین با جاذبه‌هایی مثل غارهای متعدد همچون غار داوود، غار شهر بانو، غار عسل، غار مهرورزان و غار انار، کاخ شاهپور، قلعه هرسین، شهر باستانی چمچال، کاروانسرای شیخ علیخان و از همه مهمتر ساعت آبی معروف هرسین که هنوز ساعت روز را نشان می‌دهد هم یکی دیگر از شهرهای دیدنی کرمانشاه است.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

پس از بازدید از شهر هرسین وارد کرمانشاه می‌شوید اما بهتر است پیش از گشت خود شهر از طاق بستان معروف که در مسیر ورودی شهر قرار دارد دیدن کنید. طاق بستان یا طاق وسان در سمت راست ورودی شهر کرمانشاه قرار دارد که مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره ساسانی است. علاوه بر آن به دلیل چشم انداز و آب و هوای منحصر به فردی که این منطقه دارد محل مناسبی برای اتراق و استراحت خواهد بود.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

رستوران‌های زیاد و مناسبی در این منطقه قرار گرفته‌اند و پیشنهاد می‌کنیم حتماً دنده کباب و خورشت خلال بادام معروف کرمانشاه را در آنها امتحان کنید. خود شهر کرمانشاه هم با سراب‌ها و غارهای معروف مثل سراب نیلوفر، سراب‌یاوری، سراب طاق وسان، سراب قنبر و غار پراو، غار رُتیل، غار کلیسا، قلعه شاهین، قلعه‌خاموش مسجد جامع، تکیه معاون الملک و مسجد شافعی و ده‌ها جاذبه دیگر دست کم یک روز کامل گردشگران را مهمان خود خواهد کرد!مسیر دوم سفر به سمت روانسر آغاز می‌شود. این منطقه از کرمانشاه هم بیشتر به آب و هوا و مناظر و چشم‌اندازهای بکر که ارتفاعات اورامانات نمونه‌ای از آن است، شهرت دارد.

 

جوانرود

جوانرود شهر زیبا و نسبتاً تجاری است که به دلیل وجود بازارچه‌های مرزی همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. همچنین غار معروف کاوات هم در این شهر قرار گرفته است، بعد از گشت جوانرود و احیاناً خرید نسبتاً ارزان از این شهر می‌توانید به سمت ارتفاعات اورامانات و پاوه حرکت کنید تا هم شاهد این مناظر بکر و چشم‌انداز بی‌نظیر پاوه و روستای هجیج باشید و هم غار معروف قوری قلعه را از نزدیک ببینید، با انتخاب مسیر غرب یعنی اسلام‌آباد غرب هم این فرصت را خواهید داشت که منطقه بی‌نظیر ریجاب در دامنه کوه‌های دالاهو و قلعه‌های معروفی مانند قلعه ژیان، قلعه یزدگردی، قلعه زرده و مقبره ابودجاجه و همین طور قلعه گبری و قلعه منیژه و کاروانسرای ساسانی که در سرپل ذهاب واقع شده است را از نزدیک ببینید.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

اگر هم قصد داشته باشید گشت کرمانشاه کامل شود می‌توانید با حرکت به سمت قصرشیرین عمارت خسروی، کاخ حوش کوری و آتشکده چهارقاپو را نیز تماشا کنید.

به راستی کرمانشاه با جاذبه‌های پرآوازه‌اش ازجمله مقصدهایی است که هر گردشگر و مسافری را با هر علاقه و سلیقه‌ای که باشد حیرت زده می‌کند و با کوله‌باری از خاطرات و تصاویر به یاد ماندنی راهی بازگشت می‌نماید.

نگران دغدغه‌های معمول سفر مثل پمپ بنزین، محل اقامت و غذا و مایحتاج هم نباشید. تمام شهرهای حتی کوچک کرمانشاه این امکانات را دارا هستند و با خیال آسوده می‌توانید چند روز کامل را در آنها سپری کنید.

هنگام بازگشت هم خریدن انواع گیوه‌های محلی، تسبیح، جوراب، کلاه و جلیقه دستبافت و همینطور شیرینی‌های معروف این استان مثل نان برنجی، شیرینی خرمایی و کاک زعفرانی را فراموش نکنید.قطعاً کرمانشاه با مردمان مهمان نواز و اصیل خود خاطره به یادماندنی از این سفر برایتان رقم خواهد‌زد.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

یادمان باشد...

یادمان باشد که خریدن صنایع‌دستی به عنوان سوغات سفر اهمیت فراوانی دارد. شاید در بسیاری از مواقع و در طول سفر به شهرها و نواحی مختلف این طور به نظر برسد که صنایع دستی آن شهر چندان کارایی برای ما ندارد و نیاز به خرید آن نیست اما نباید فراموش کنیم که ما به عنوان مسافر با خرید صنایع دستی به تشویق سازندگان آن برای ادامه ساخت این صنایع دستی کمک خواهیم‌کرد در صورتی که اگر تمام مسافران نسبت به خرید این یادگارهای سفر بی‌اهمیت باشند به مرور سازندگان آنها هم این حرفه را رها می‌کنند و به سراغ مشاغل کاذب می‌روند و دیری نمی‌گذرد که دیگر هیچ‌کدام از شهرهای کشور پهناور ما هیچ یادگار و سوغات منحصربه‌فرد برای خود نخواهند داشت.


کرمانشاه ,دیدنی های کرمانشاه ,جاذبه های گردشگری کرمانشاه ,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

معمولاً اکثر مسافران طبق یک عادت قدیمی‌تر ترجیح می‌دهند از خوراکی‌ها و خوردنی‌های یک شهر به عنوان سوغاتی خریداری کنند در حالی که اکثر خوردنی‌های معروف شهرهای مختلف در دیگر شهرها هم وجود دارد اما صنایع‌دستی فقط منحصربه‌فرد همان شهر خاص است.یادمان باشد که با خرید صنایع‌دستی هرچند به ظاهر کوچک و ارزان هم به زنده ماندن سال‌ها فرهنگ و هنر یک شهر کمک کرده‌ایم و هم یک یادگاری زیبا از منطقه‌ای زیبا و سفری شیرین در گوشه خانه‌هایمان به‌جا گذاشته‌ایم. خرید صنایع دستی به عنوان سوغاتی را درسفرها فراموش نکنیم.

 


گروه گردشگری تبیان

منبع: ایران

گردآوری ایران شناسی آکاایران
سفر به هزاران سال تاریخ گردآوری توسط بخش شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات