کنگاور یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است که مرکز آن نیز شهر کنگاور است. در شناخت بیشتر این شهرستان باید گفت که شهرستان کنگاور دارای یک بخش مرکزی، شهر کنگاور و 5 دهستان به نام‌های؛ خزل غربی، فش، کرمانجان، گودین و قزوینه است.

کنگاور چشمه‌های فراوان آب و دشت‌های سرسبز و حاصلخیر بسیاری دارد که از بهانه ساخت زیباترین دست سازه های بشر شده اند؛ مثل معبد آناهیتا، الهه آب‌های روان که در میانه راه کرمانشاه- همدان قرار دارد. بر اساس پژوهش های انجام شده، این بنا کاخ نیمه‌کاره خسروپرویز از پادشاهان دودمان ساسانی است و تنها از دیوارها و ستون‌ها و پلکان تشکیل شده و دارای یکسری ستون‌های سنگی با بلندای 5‌/‌2 متر است.

‌سرزمین چشمه‌ها و سازها - آکا

 در 2 سمت جنوبی و شمال شرقی بنا پلکان‌هایی قرار دارد که پلکان جنوبی دوسویه است و به احتمال قوی ورودی به بنا بوده است و پلکان سمت شمال شرقی یک‌طرفه بوده که مسیری دیگر برای دسترسی به بنا به حساب می‌آمده.

بد نیست بدانید که سنگ‌های ستون‌ها و تزئینات نمای بنا از معدنی در نزدیکی آن استخراج شده و امروز هم سنگ‌های نیمه تراش‌خورده در سطح معدن سنگ به چشم می‌خورد.

‌سرزمین چشمه‌ها و سازها - آکا

سفر به شهر آب ها

در سفر به کنگاور می توانید سری به چشمه‌های عبدل، چشمه‌های صیفور و هندی‌آباد بزنید و تنی خیس کنید. اما آب های خنک کنگاور محدود به همین ها نمی شود. این شهر دارای رودخانه‌ها و سراب‌های زیادی است که می‌تواند محیطی سالم و پر از آرامش برای مسافران و گردشگران به وجود آورد. مثل سراب کبوترلانه، سراب دهلر، سراب ماران، سراب فش، سراب خرم‌آباد (بوجان) و سراب کرمخانی و رودخانه‌های خرم‌آباد و کبوترلانه.

‌سرزمین چشمه‌ها و سازها - آکا

تپه گودین

یکی دیگر از دیدنی های کنگاور، تپه گودین است که در دهستان گودین قرار گرفته و در رده تپه‌های باستانی مثل تپه سیلک کاشان قرار می‌گیرد. آثار بسیاری از کاوش در این منطقه به دست آمده بود که توسط کاوشگران آن زمان به خارج از کشور منتقل شده است و هم‌اکنون در موزه‌های اروپایی و آمریکایی نمایش داده می‌شود.

‌سرزمین چشمه‌ها و سازها - آکا

حمام کهنه

حمام کهنه که امروزه به نام حمام توکل خوانده می‌شود، قدیمی‌ترین حمام کنگاور است. این حمام در غرب نیایشگاه آناهیتا و در محله گرگون کنگاور واقع شده و دارای سربینه‌ای هشت‌گوش، سکوهایی که رختکن حمام بوده و گرمخانه است. در وسط سربینه، حوضی هشت‌گوش از سنگ تراشیده وجود دارد. سکوها با طاق‌های جناغی تزئین شده که به گنبد سربینه منتهی می‌شود. گرمخانه به وسیله راهرویی L مانند قابل دسترسی است.

گرمخانه اتاقی مربع شکل است با گنبدی که روی طاق‌های جناغی سوار شده، در سمت شمال خزینه هم آب گرم و در سمت غرب خزینه آب سرد وجود دارد.

‌سرزمین چشمه‌ها و سازها - آکا

سوغات‌ کنگاور

اگر گذارتان به کنگاور افتاد، از این شهر می توانید صنایع‌دستی مثل قالی، گلیم‌ و گونه‌های مختلف سازهای سنتی و منبت‌کاری را با خود به شهر بیاورید. نقش‌های قالی‌ها و گلیم‌های کنگاوری، ساده و منحصربه فرد است و می توان گفت که پس از شهرستان سنقر بیشترین تولید قالی را در کرمانشاه دارد. برای خرید سازهای موسیقی می توانید به دهستان فش کنگاور سفر کنید و تار، سه‌تار و تنبور این شهر را تهیه کنید.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات