تابستان وقت خوبی برای سفر به غرب کشور است که هوای همیشه خنک و لطیف آن می تواند لذت یک سفر تابستانی را برای شما و خانواده تان به همراه داشته باشد. اگر قرار باشد یک منطقه دیدنی در غرب کشور را به شما پیشنهاد کنیم، این پیشنهاد بدون شک شهرستان سنقر خواهد بود که هم طبیعت کوهستانی و سرسبزی دارد و هم در آن فرصت دیدن بناهای تاریخی را خواهید داشت.

در سفر به سنقر، معروف ترین بنای تاریخی که می توانید پیدا کنید، بقعه ای است که در مرکز شهر قرار گرفته و به نام بقعه مالک شناخته می شود. بقعه مالک روی تپه‌ای در مرکز شهر سنقر ساخته شده و کاربری آن آرامگاهی است. با توجه به ساختار معماری و پلان آن، به نظر می‌رسد که این بنا متعلق به دوره ایلخانی باشد.

یک بقعه و 15جسد - آکا

ساختمان بقعه مالک در دسته آرامگاه‌های برجی طبقه بندی می شود که پلانی هشت‌ضلعی دارد و طول هر ضلع آن به 3.5 متر می رسد. در طبقه پایین این بقعه، سردابه‌ای وجود دارد که پوشش آن گنبدی است و به وسیله سنگ‌های تراشیده چیده شده است. اما در قسمت های بالایی بقعه مالک، می توانید آجرهایی را ببینید که پهلو به پهلوی هم بالا رفته اند و اضلاع بنا را شکل داده اند.

تابوت‌هایی که در بقعه مالک پیدا کردند، با بست‌های آهنی کوبیده شده بودند و زیر جنازه‌ها تشک‌هایی قرار داشت که پارچه آن پوسیده و پنبه‌اش باقی‌مانده بود‌. در این کند و کاوها باستان شناسان متوجه شدند که پوست یکی از جنازه ها هم به دیوار تابوت‌ها چسبیده است اما اطلاعات بیشتری به دستشان نرسید

حتما برایتان سوال است که در این بقعه چه افرادی دفن شده اند؟ خب پاسخ شما را باستان شناسان چند سال قبل پیدا کردند. آنها در کند و کاوهایی که در این بقعه  داشتند، 25 تابوت چوبی ساده را پیدا کنند که از شواهد و قرائن معلوم بود اجساد داخل آنها به شیوه های اسلامی دفن شده اند. پس در واقع این بنا که بعد از دوران اسلامی ساخته شده مربوط به یک شخص خاص نمی شده است.

یک بقعه و 15جسد - آکا

تابوت‌هایی که در بقعه مالک پیدا کردند، با بست‌های آهنی کوبیده شده بودند و زیر جنازه‌ها تشک‌هایی قرار داشت که پارچه آن پوسیده و پنبه‌اش باقی‌مانده بود‌. در این کند و کاوها باستان شناسان متوجه شدند که پوست یکی از جنازه ها هم به دیوار تابوت‌ها چسبیده است اما اطلاعات بیشتری به دستشان نرسید.

تابوت‌های روی هم قرار گرفته نشان می داد که جنازه‌ها به صورت امانت در این محل نگهداری می‌شدند و قرار بوده بعدا در مکان دیگری دفن شوند؛ مثلا به زادگاهشان انتقال داده شوند یا به گورستانی جدید در اطراف شهر.

اما اگر از داستان مردگان این بقعه بگذریم باید بگوییم که در هر کدام از ضلع های این بنا، طاق‌نماهایی با قوس جناغی ساخته شده که داخل آنها طرح‌های هندسی آجرکاری شده به چشم می خورد. در گوشه های این طاق‌نماها هم کاشی های فیروزه ای کار کرده اند که بقعه را زیباتر و آسمانی تر نشان می دهد. اما گنبد این بقعه آجری است.

یک بقعه و 15جسد - آکا

البته مسوولان میراث فرهنگی کرمانشاه می گویند که در اطراف بقعه مالک سکویی به طول و عرض 2.5 متر وجود داشته که اکنون تخریب شده و چیزی از آن باقی نمانده است. به جز این یک روایت شنیده شده دیگر هم درباره بقعه مالک وجود دارد که بر اساس آن، یک زنجیر بلند طلا در سردر آرامگاه وجود داشته است. تقریبا سال 1379بود که فردی پس از مطالعه کتابی قدیمی راجع به این بقعه، پی به وجود این زنجیر طلا می برد و شبانه این زنجیر 8کیلویی را جدا کرده و با خود می برد. تا آن زمان چون زنجیر به خاطر سال ها روشن بودن آتش دودگرفته و سیاه شده بود، کسی متوجه آن نبود و بعد از دزدیده شدن زنجیر هم باز کسی نتوانست فرد سارق را پیدا کند.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات