غارها باغ دلگشای طبیعت‌گردان ایرانی است. غارهایی که برخی می گویندهیچ جذابیتی ندارد و هنوز از گزند زباله‌ها به دور است و بکری و دست‌نخورده بودن آنها لذت قدم زدن و تماشایشان را دوچندان می‌کند. ایران‌زمین که بهشت طبیعت‌گردان است و غارهای بسیاری در این سرزمین وجود دارند که این هفته به معرفی برخی از آنها پرداخته‌ایم. با این توضیح که نام برخی از معروف‌ترین غارها را در این فهرست نیاوردیم به این دلیل که اطلاعات آنها را می‌توانید براحتی به دست بیاورید.

بزرگ‌ترین غار‌آبی‌آسیا

65 میلیون سال پیش بزرگ‌ترین غار آبی آسیا شکل گرفت که درحال حاضر جزو هفت اثر طبیعی ایران به حساب می‌آید که البته تنها 30 سال است که این زیبایی عظیم کشف شده است. غار قوری قلعه در 25 کیلومتری شهر روانسر و در کنار جاده روانسر ـ پاوه و مجاور روستایی به همین نام قرار دارد.

باغ دلگشا

 این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبایی در 1400 متری و 500 متری به نام‌های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس است که یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی شهرستان روانسر است.البته بسیاری از قسمت‌های این غار شناسایی نشده و برخی نقاط غار قوری قلعه هنوز حفاری نشده تا از دل این طبیعت زیبا، نهان‌هایی آشکار شود.زیبایی‌ها و هوای مطبوع پاوه و وجود چنین غار بزرگ و زیبایی بسیار مسحورکننده و دیدنی است که پیشنهاد می‌کنیم دیدن آن را در این فصل از دست ندهید.

ترسناک‌ترین غار ایران

تصور کنید هنگام ورود به یک غار با هجوم پرندگانی سیاه روبه‌رو شوید. در نزدیکی شهر دهلران ایلام می‌توانید موزه‌ای طبیعی پیدا کنید که در آن خفاش‌های کمیابی زندگی می‌کنند. این غار یا بهتر است بگوییم موزه طبیعی به غار خفاش معروف است و شگفتی‌هایی را در خود دارد که در دنیا نمونه آن را نمی‌توان یافت. در حال حاضر در این غار 20 هزار خفاش زندگی می‌کنند که نسل اندر نسل ساکنان این غار بوده‌اند و حاصل این زندگی درازمدت، تجمع توده‌ای عظیم و ضخیم از فضله خفاش در کف غار است که عمر آنها به هزاران سال می‌رسد و کشاورزان از آن برای تقویت زمین‌های زراعی‌شان استفاده می‌کنند!

باغ دلگشا

همچنین این غار نه‌تنها قدیمی‌ترین بلکه جزو ترسناک‌ترین غارهای ایران به حساب می‌آید، اما یادتان نرود برای رفتن به این غار باید آدابی را رعایت کنید تا به زندگی این خفاش‌ها آسیبی نزنید. خفاش‌ها زندگی آرامی را تجربه می‌کنند پس بهتر است با آرامش و سکوت وارد غار شوید از آنها دیدن کنید و برگردید، اما زیباترین صحنه‌ای که می‌توانید از این حیوانات به ظاهر خشن ببینید هنگام غروب است که خفاش‌ها به صورت دسته جمعی از غار خارج می‌شوند و تا چند کیلومتر از محل زندگی خود دور می‌شوند و بعد از کمی گشت و گذار بازمی‌گردند. البته فراموش نکنید در سفر به ‌دهلران علاوه بر این غار خفاشی می‌توانید به چشمه‌های آبگرم نیز سری بزنید.

سردترین غار خاورمیانه

سرزمین زردکوه بختیاری و لاله‌های واژگون، دیار عروس هزار چشمه فلات، کارگاه تاریخ باستان خاورمیانه و بالاخره سرزمین بادام و گردوی ایران؛ چهارمحال و بختیاری در گرمای داغ تابستان پذیرای گردشگران و مردم ایران بخصوص مردم خونگرم جنوب است. غار یخی چما سردترین نقطه خاورمیانه که به دروازه ورود زمستان به تابستان، مشهور است در گوشه‌ای از آغوش کوهی آرمیده و دست سخاوت خود را روی گردشگران باز کرده است.

باغ دلگشا

دشت چما در کنار غار چما در شهرستان کوهرنگ انباری از برف است که توانسته سال‌ها آن منطقه را به زمینی برای مسابقات اسکی تبدیل کند. غار چما علاوه بر زیبایی‌اش بزرگ‌ترین

منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات