فقط یک بار دیدن موزه‌ها شما را مجاب می‌کند که آنها را جدی بگیرید و نام موزه‌ها را هم‌ردیف با کسالت تاریخ و غیره نگذارید. شهرهای مختلف ایران هم پر است از موزه‌های متنوع. از آنها که همچون گالری‌های هنری محل آثار هنری این مرز و بوم است تا آنهایی که ردی از تاریخ را می‌توان در ویترین‌های شیشه‌ای شان به تماشا نشست. موزه‌ها را جدی بگیریم.

 

موزه‌ای برای هنرمندان

موزه صنعتی کرمان که در خیابان شریعتی این شهر واقع است همچون یک گالری هنری میزبان دوستداران هنر است. این موزه به همت حاج‌علی‌اکبر صنعتی از خیرین کرمان برپا شده و امروز یکی از مراکز معتبر فرهنگی محسوب است. در این موزه آثاری از هنرمندان معاصر ایران و جهان نگهداری می‌شود.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

بیش از نیمی از آثار موجود در موزه صنعتی، متعلق به استاد سیدعلی‌اکبر صنعتی است و باقی آثار متعلق به تقریبا 83 هنرمند ایرانی و 16 هنرمند خارجی است. در این موزه بیش از 1200 اثر هنری نگهداری می‌شود. بیشترین تعداد تابلوهای نقاشی سهراب سپهری نیز در این موزه قرار گرفته است. یکی دیگر از ویژگی‌های این موزه معماری ساختمان آن است که یکی از زیبایی‌های هنر معاصر است و سردر آن یادگاری از علی محمد معماری راوری است.

مارکوپولوهای ایرانی

با میدان تجریش تهران که غریبه نیستید. از میدان تجریش به خیابان سعدآباد می‌روید به موزه می‌رسید نامش به شهرت بسیاری از موزه‌های دیگر نیست، اما اگر گذارتان به این نقطه از شهر افتاد، موزه برادران امیدوار را از دست ندهید. مارکوپولوهای ایرانی با ماجراجویی هایشان این موز ه را بنا نهادند.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

برادران امیدوار سال 1333 پس از سه سال مطالعه و پژوهش، سفر خود را به دور دنیا با سرمایه دلاری آغاز کردند. آنها در طول سفر با برپایی نمایشگاه‌های مختلف حاصل از دستاوردهای جهانگردی خویش و نوشتن مقالات و پژوهش‌های علمی توانستند باقی هزینه سفر خویش را تامین کنند. برادران امیدوار در طول ده سال سفر خویش به پنج قاره و جمعا 99 کشور گوناگون سفر کردند. مجموعه بی‌نظیری از عکس ها، فیلم‌ها صنایع دستی در این موزه نگهداری می‌شود. در اتاقکی شیشه‌ای در مقابل ساختمان موزه وسیله نقلیه برادران امیدوار نیز نگهداری می‌شود.

 

پرسه در‌ گیلان‌گذشته

اگر اهل دیدن سریال‌های تلویزیونی هستید شاید این موزه به‌چشم شما بسیار آشنا باشد، اما برای رفتن به این موزه باید 18کیلومتر از رشت به طرف تهران بیایید، به پارک جنگلی سراوان برسید و بعد به موزه بروید. موزه میراث روستایی گیلان کمی با تصویری که در ذهن همگان در خصوص موزه وجود دارد متفاوت است. این موزه در زمینی به مساحت 263 هکتار و در فضای باز قرار گرفته و تمدن روستایی را در محیط طبیعی به معرض نمایش گذاشته است.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

بخش معماری این موزه، مجموعه‌ای است که قدمت بناهای آن به طور متوسط به 15  سال می‌رسد. هدف موزه‌ میراث روستایی گیلان، تنها انتقال بناهای روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته‌ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته است. قدم‌زدن در این موزه حس آشنایی قدم‌زدن در گیلان یکصد سال پیش است و در این عصر تغییر لذت کمی نیست.

قدم‌زدن در حیاط شاه

قدم زدن در حیاط شاه شاید برایتان کمی غریب باشد. مجموعه عفیف‌آباد شمال یک کاخ سلطنتی است که در میان یک باغ ایرانی قرار دارد. باغ عفیف‌آباد یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که در عصر صفویه به عنوان گردشگاه شاهی ساخته شده است. در زمان قاجاریه کاخ سلطنتی زیبایی در وسط این باغ توسط قوام‌الملک بنا شد. علت نامگذاری این باغ به عفیف‌آباد، به ارث رسیدن این باغ و عمارت در اواخر دوره قاجار به خواهرزاده صاحب باغ عفیفه خانم است. مجموعه عفیف‌آباد درحال حاضر در اختیار ارتش است. همزمان با روز ارتش سال 1370 موزه‌ای تحت عنوان موزه نظامی در داخل کاخ برقرار شد. در موزه نظامی مجموعه‌ای از سلاح‌های قدیمی شامل تفنگ‌های شکاری، تپانچه، انواع تفنگ‌های سرپر، شیپورهای جنگی، انواع سلاح‌های سرد، نیزه، انواع شمشیر، سلاح‌های خودکار و نیمه خودکار، زره، کلاهخود، سپر و سایر ادوات جنگی نگهداری می‌شود.

رختشوی‌خانه زنجان از نظر کاربری، هیچ بنای مشابهی در ایران ندارد؛ موزه‌ای یگانه در ایران. نکته جالب دیگر در خصوص این بنای تاریخی، عام‌المنفعه و شبانه‌روزی‌بودن آن است

موزه رختشویخانه

رختشوی‌خانه زنجان از نظر کاربری، هیچ بنای مشابهی در ایران ندارد؛ موزه‌ای یگانه در ایران. نکته جالب دیگر در خصوص این بنای تاریخی، عام‌المنفعه و شبانه‌روزی‌بودن آن است.

مجموعه تاریخی رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان قرار دارد. این بنا در اواخر دوره قاجار توسط دو برادر به نام‌های مشهدی اکبر معمار و مشهدی اسماعیل با هدف تامین امنیت و آسایش برای زنان در یک مکان سرپوشیده، بخصوص در زمستان‌های سرد زنجان ساخته شده است.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

 مجموعه رختشوی‌خانه سال 1377 به عنوان موزه مردم‌شناسی استان زنجان تغییر کاربری داد. در این موزه انواع لباس‌های محلی، زیورآلات، ابزار و وسایل مورد استفاده بانوان به نمایش گذاشته شده است. موزه رختشویخانه مهم‌ترین موزه استان زنجان محسوب می‌شود و سالانه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی از آن بازدید می‌کنند.

دریا در ویترین

دریا و دریانوردی زندگی همه ایرانیانی است که در خطه جنوب و در کرانه‌ها خلیج فارس زندگی می‌کنند. بوشهر هم یکی از آن شهرهاست. همین است که دریا و دریانوردی در این شهر موزه دارد؛ موزه‌ای که خود جنوبی‌ها با علاقه بسیار به تماشایش می‌نشینند زیرا انگار گذشته زندگی تک‌تک‌شان را در جایی متمرکز کرده باشد.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

این موزه به دو بخش مجزا تفکیک شده است. در بخش نخست که شامل محوطه بیرونی عمارت است و کشتی پرسپولیس مهم‌ترین اثر در میان آثار به شمار می‌رود. بخش دوم موزه در ساختمان کلاه‌فرنگی دایر است و انواع تجهیزات جنگی، مخابراتی، کنترل و هدایت دریایی، ابزارهای پزشکی، ظروف نقره‌ای و سفالینه‌های کشف‌شده از دوران‌ مختلف تاریخی بندر بوشهر در آن به نمایش گذاشته شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات