حال ارگ کریمخان خوب نیست. دیوار‌های ارگ مملو از یادگاری و نقاشی‌ است. میراثی که زمانی منزلگاه حاکم شهر بوده و دوره‌ای مکانی برای استقرار زندانیان شمرده می‌شده، امروز نفس‌نفس‌‌زنان و نیمه‌جان به ما رسیده است و تیماری ندارد. نقاشی سقف‌ها و دیوارها ازبین رفته و جایش را یادگاری، یادگاری نویسان پرکرده است.

دژی که امروز خالی از شمشیر و زره کریمخان بوده و بسیاری از ابزارآلات و وسایل زندگی او به موزه پارس انتقال داده شده است. درحال حاضر تنها چوب خط و یادگاری‌های زندانیان برستون‌ها و سنگ‌های مرمر قسمت شاه‌نشین باقی مانده است.

تخریب تدریجی ارگ کریمخانی - آکا

با اینکه ورودی ارگ کریمخانی توجه بسیاری از گردشگران را جلب می‌کند و باغچه‌ها و آب‌نماها تا رسیدن به عمارت همراهی می‌کنند اما زمانی که به قسمت شاه نشین می‌رسی با ستون‌های کنده شده و درب‌های لنگه به لنگه و نقاشی‌های ریخته شده‌ای مواجه می‌شوی که به‌یکباره از شکوه ارگ می‌کاهد.

تخریب تدریجی ارگ کریمخانی - آکا

قسمت اعظم دیواره‌های ارگ پراز یادگاری‌هایی است که هرروز توسط برخی بازدیدکنندگان نوشته می‌شود به گفته یکی از ماموران یگان حفاظت که گاهی نقش راهنما را هم در ارگ کریمخان به عهده دارد، روزانه حداقل 4 نفر از بازدیدکنندگان هنگام نوشتن یادگاری دیده می‌شوند و با آن‌ها برخورد می‌شود.

این درحالی است که رفتارهای توریست‌های خارجی به گونه دیگری است به طوری که قبل از وارد شدن اجازه ورود و عکسبرداری می‌خواهند و دیده‌نشده با فلش عکس بگیرند.

تخریب تدریجی ارگ کریمخانی - آکا

ارگ کریمخان طی 3 دوره دچار آسیب‌های جدی شده است. اولین دوره به عصرقاجار بازمی‌گردد که به دلیل کینه توزی از کریمخان بخشی از ارگ او تخریب می‌شود. دومین دوره مربوط به استقرار زندانیان است و سومین دوره هم در عصر حاضر اتفاق می‌افتد که توسط یادگاری نویسان انجام گرفته و آسیب‌های جدی به این بنا وارد شده‌است.

ارگ کریمخان در حالی راهنما ندارد که در زمان بازدید‌های معمول روزانه حدود 400 نفر از آن بازدید می‌کنند و اگر حوصله‌ای باشد، تنها مامور یگان حفاظت از میراث فرهنگی توضیحاتی را به بازدیدکنندگان می‌دهد.

تخریب تدریجی ارگ کریمخانی - آکا

یکی از بازدیدکنندگان وضعیت ارگ را نگران کننده می‌داند و می‌گوید: «من 5 سال پیش به این مکان آمدم که از وضعیت مناسبتری برخوردار بود و از این موضوع که چند سال آینده ارگ کریمخانی چه وضعیتی دارد نگران هستم.

همچنین از گردشگری که با دوربین حرفه‌ای اما با فلش عکسبرداری می‌کرد، در پاسخ به این پرسش که چرا با فلش عکس می‌گیرد گفت: «من نمی دانستم نباید با فلش عکاسی کنم و اینجا هم اطلاع رسانی انجام نشده بود و کسی به من تذکر نداد.»

تخریب تدریجی ارگ کریمخانی - آکا

این درحالی است که ارگ کریمخان کاخ رسمی و پادشاهی کریم خان زند بوده و با 240سال قدمت به ثبت ملی رسیده

 است. کریم خان زند برای ساختن این کاخ از ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن زمان دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف تهیه کرد تا در مدت زمان کوتاهی بنای ارگ ساخته شد.

همچنین طبق معماری دوران زندیه حوضی 4 گوش در جلو هر ایوان ساخته شده است که آب آنها از آب رکناباد تأمین می‌شده‌است. ضلع شرقی ارگ دیوار بلندی است که درب ورودی در وسط آن قرار دارد. بر بالای سردر ورودی صحنه‌ای از جنگ رستم و دیو سفید به وسیله کاشی‌های هفت رنگ لعابدار تصویر شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ارگ کریم‌خانی

تبلیغات