loading...
غذاهای سنتی و خوشمزه کرمانی - آکا
 
خبرگزاری فارس: کرمان علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کم‌نظیر دارای غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای از انواع قاتق‌ها و آش‌ها تا غذاهای گوشتی مثل چُغوک‌بریزو، بُزقُرمه و کباب زرگری است که با یک بار چشیدن این خوارک‌ها، طعم دلپذیر آنها برای همیشه زیر دندانتان می‌ماند.
 
غذای کدبانوهای کرمانی را نوش‌جان کنید
 
زنان کرمانی به نجابت و کدبونایی شهره‌اند، طعم غذای مادرها و مادربزرگ‌های کرمانی با طعم هیچ غذایی قابل مقایسه نیست، گرچه برخی از غذاهای سنتی کرمان فراموش شده‌اند، اما باز هم عطر خوش غذاهای متنوع کرمانی از آشپزخانه‌ها به مشام می‌رسد.
 
اگر در تعطیلات نوروز به کرمان سفر کرده‌اید و در کرمان دوست و آشنایی و یا فامیلی دارید، بی‌شک خانم خانه، شما را از غذاهای سنتی کرمان بی‌نصیب نمی‌گذارد و می‌توانید از این غذاهای خوش رنگ و لعاب و البته خوشمزه استفاده کنید و ذوق و سلیقه بانوان کرمانی را از نزدیک ببینید.
 
اما اگر در کرمان هیچ دوست و آشنا و یا فامیلی هم ندارید، اصلا نگران نباشید، زیرا بسیاری از رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های کرمان غذاهای سنتی دیار کریمان را با کیفیت خوبی تهیه می‌کنند و شما می‌توانید این غذاها را نوش‌جان کنید.
 
تهیه غذاهای محلی کرمان ریشه در غنای فرهنگی و قدمت و تنوع منابع و محصولات موجود در هر مکان دارد.
 
قاتُق‌های با گوشت و بی‌گوشت کرمانی
 
قاتُق‌ها یکی از انواع مجموعه‌های غذاهای کرمانی هستند که علاوه بر مقوی بودن، تهیه آن بسیار آسان است.
 
در جنوب ایران به هر نوع غذای پختنی که به سادگی و آسانی فراهم شود و بتوان در آن نان ترید کرد، قاتُق می‌گویند.
 
گرچه برخی از قاتُق‌های کرمانی مانند قاتُق مرزنجوش، قاتُق بابونه و قاتُق شنبلیه مانند گذشته معمول نیستند، اما قاتُق گوشت هنوز هم جای خود را در بین خانواده‌های کرمانی دارد.
 
برای تهیه قاتُق گوشت ابتدا گلوله‌هایی را با استفاده ار گوشت چرخ کرده، پیاز، ادویه، آرد نخودچی، می‌تخم «تخم شوید» و زیره درست کرده و در آب در حال جوش می‌ریزیم که قدری سیب‌زمینی خردکرده و کمی برنج به آن اضافه شده است.
 
بعد از آنکه غذا کمی جا افتاد، مقداری رب گوجه فرنگی و در نهایت ترخان و شنبلیله خشک شده به آن اضافه می‌کنیم، این غذا بعد از 10 دقیقه آماده می‌شود.
 
اُماچو؛ آش خوشمزه کرمانی
 
اُماچ نوعی آش است که با آرد گندم، سبزی، عدس، گیاهان دارویی و سرکه یا قره‌قروت «تلف» تهیه می‌شود و در کرمان به نام اُماچو و شولی شناخته می‌شود.
 
از انواع دیگر اُماچ می‌توان به اُماچو فِسرو، اُماچو برگ کلم، اُماچو برگ گوجه، اُماچو تُرشک، اُماچو مُکو، اُماچو پیچو و اُماچو هریشو اشاره کرد.
 
کباب زرگری کرمان؛ کبابی متفاوت
 
کباب زرگری نوعی غذا است که در آن گوشت چرخ کرده را در روغن سرخ می‌کنند و با پیاز داغ و سیب‌زمینی خرد کرده و تفت داده شده، مخلوط می‌کنند و رب گوجه‌فرنگی هم به آن می‌زنند.
 
آبگوشت‌های متنوع کرمانی
 
کرمان همچنین آبگوشت‌های متنوعی دارد که از مهمترین آنها می‌توان به آبگوشت لیمو، آبگوشت یخنی، آبگوشت متنجبه، آبگوشت امام حسینی، آبگوشت ترشاله، آبگوشت تنگاب، آبگوشت سبزی، آبگوشت غوره، آبگوشت قاتقو و آبگوشت قیمه اشاره کرد.
 
کشک کله‌جوش با چاشنی خرما و مغز گردو
 
کشک کله‌جوش هم یک غذای محلی است که از کشک ساییده شده با روغن، سبزی خشک، نعناع، سیر داغ و پیاز تهیه می‌شود و به طور معمول آن را با خرما، ترب سیاه، نان ترید شده و مغز گردو میل می‌کنند.
 
چُغوک‌بریزو
 
چُغوک‌بریزو هم غذایی حاضری است، تهیه شده از پیاز و سیب‌زمینی خرد شده و سرخ کرده که جگر مرغ یا گوسفند هم به آن اضافه می‌کنند.
 
کوفته ریزه
 
کوفته قلقلی که اجزای آش رشته کرمانی است و از مخلوط گوشت چرخ کرده و آرد نخوچی تهیه می‌شود، چاشنی سرکه و شیره بعد از سرخ کردن کوفته قلقلی‌ها به آن اضافه می‌شود.
 
پِرچو، پیتو و پتری
 
پرچو غذایی متشکل از ارزن، نخود، عدس، چغندر و سرکه که در روستاها مصرف می‌شود.
 
پیتو هم به آب پاچه گوسفندی گفته می‌شود که برای سینه‌درد خوب است.
 
پتری نیز نوعی نان شبیه نان لواش است، اما به جای آنکه در تنور پخته شود، آن را به پشت تابه می‌اندازند و می‌پزند.
 
عدسی چغندر
 
عدسی از جمله حبوباتی است که در تهیه غذاهای مختلف مورد استفاده زنان کرمانی است، مانند عدس پلو، آش عدس و عدسی بادمجان که عدس در تمام آنها به عنوان ماده اصلی و چغندر، برنج و یا بادمجان سرخ شده به عنوان ماده همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
بُزقُرمه؛ غذایی لذیذ و خوشمزه
 
بُزقُرمه یکی از غذاهای محلی کرمان است که هنوز هم در بین مردم از رونق ویژه‌ای برخوردار است، این غذای لذیذ و خوشمزه از ترکیب گوشت، نخود، سیر و کشک تهیه می‌شود.


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات