مهر: بخش
سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد


سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد


دمای گندم بریان در گرم ترین زمان تابستان به 75 درجه هم می رسد و عملا امکان حضور هیچ موجود زنده ای در این منطقه وجود ندارد اما وجود این منطقه تنها دلیل شهرت سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد


از شهر کوتوله ها که بگذریم نخستین پرچم ایران نیز در همین منطقه با نام درفش سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد


وی ادامه داد: دسترسی به این مکان به دلیل وجود کلوتها و شکافهایی عمیق بسیار سخت است به ویژه که اکثر شکاف ها به وسیله لایه های نازک شنی پوشیده شده اند.

وی به گردشگران هشدار داد به هیچ عنوان به صورت خودسر به این منطقه سفر نکنند زیرا تا کنون تنها دو بازدید هوایی و یک بازدید زمینی از این منطقه صورت گرفته است.

پرونده ثبت ملی کویر سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد

وی ارتفاع شهر سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد

محمد کردی افزود: اما از راه زمین برای نخستین بار طی هفته گذشته به این منطقه سفر کردیم و احتمال می دهیم این جزو محدود حضورهای انسان در این منطقه زمین باشد.

وی بیان داشت: طول این سفر برای رسیدن به گود لوت 250 کیلومتر به دلیل صعب العبور بودن منطقه طول کشید و در واقع راهی برای رسیدن به گودترین منطقه زمین باز شد.

وی تصریح کرد: این سفر سه روز طول کشید و 13 خودروی دو دیفرانسیله و چهار موتور ویژه در این سفر استفاده شد.

وی گفت: تمام اعضا سالم به شروع سفر بازگشتند و در واقع سفر موفقیت آمیز بود.

سفر پرمخاطره به گودترین چاله ایران +عکس گودترین چاله,عکس,شهداد


وی افزود: از این سفر مستندی هم ساخته شده است که امیدواریم به زودی آماده پخش شود.

کردی به شرایط خاص آب و هوایی منطقه نرم بودن زمین و شیبهای تند اشاره کرد و گفت: خندق های بزرگی نیز در مسیر وجود داشت که همین مانع ها تاکنون دسترسی انسان به این منطقه را تاکنون غیر ممکن کرده بود.

نیمی از کشور زیر برف و آغاز فصل گردشگری در گرمترین نقطه زمین

محمد مومنی بخشدار شهداد نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: در حالیکه کشور مملو از برف است اما شهداد فصل گردشگری آغاز شده است و آماده پذیرایی از مسافران هستیم.

وی افزود: به خصوص برای بازدید از گرم ترین نقطه زمین که در طول تابستان و بهار غیر ممکن است با رسیدن نیمه پائیز و زمستان دمای هوا معمولی می شود و امکان حضور در گرمترین نقطه زمین فراهم می شود.

هشدار جدی به گردشگران/ کویر بدون راهنما مرگبار است

مومنی ادامه داد: شهداد نیاز به زیر ساختهای گردشگری دارد هم اکنون کمپ کویری شهداد به مسافران خدمات رسانی می کنند اما با تمام این اوصاف به صورت جدی به مسافران و گردشگران هشدار می دهیم در مناطق مشخص شده حضور یابند و یا از راه بلدان محلی مجرب استفاده کنند زیرا حضور فرد نابلد در کویر می تواند مرگبار باشد.

وی رودخانه شور، نبکاها، کلوتها، دهانه های آتش فشانی گندم بریان و گودترین منطقه ایران را از جمله زیبایی های کویر دانست.

با وجود داشته های وسیع گردشگری در کویر لوت در استان کرمان اما کمبود زیر ساختهای و عدم سرمایه گذاری چالشهایی را در این مسیر ایجاد کرده است با این وجود بسیاری از گردشگران خارجی برای حضور در کمپ کویری شهداد و بسیار مشتاق هستند.

گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان سایت آکاایران

تبلیغات