loading...

دومین بنای خشتی بزرگ جهان


ارگ راین

کرمان را به کویری بودنش می شناسند اما در دل این استان مناطقی وجود دارند که از لحاظ اقلیمی هیچ شباهتی با مناطق کویری و کم باران استان کرمان ندارند. «راین» یکی از همین مناطق است که در جنوب شهر کرمان و بر دامنه کوه هزار قرار گرفته است.

 

 

 

از جنوب کرمان 100 کیلومتر را که طی کنید به راین می‌رسید. این‌جا تاریخ ایستاده است، در ارگ راین که در دامنه هزار کوه قرار دارد. لابه‌لای برج‌ها و بارو‌های خشتی، و میان کنگره‌هایی که آسمان آبی را نقش می‌زند.

ارگ راین با 20 هزار متر مربع مساحت دومین بنای خشتی جهان، بعد از ارگ بم است و از نظر معماری بسیار شبیه به آن و بسیار باشکوه.


ارگ راین


می‌گویند « راین» از «رائین» می‌آید و رائین یعنی «راه این است». از تنها دروازه ارگ، در ضلع شرقی‌‌اش وارد می‌شوید و به محوطه‌ داخلی پا می‌گذارید. بنایش مربعی شکل است، با برج‌هایی در اطراف و حصاری که دورتا دور ارگ را دربرگرفته. ارگی با مساحت بیش از 20 هزار متر مربع که با حصاری به ارتفاع ده متر محافظت می شود. از کوچه‌های خشتی و کاه‌گلی می‌گذری و در راه، کوشک‌ هشت‌ضلعی را می‌بینید و به بنایی می‌رسید که اعیان‌نشین ارگ بوده است.

اگر‌چه جز رنگ خشتی خاک و کنگره‌های منظم چیز زیادی نیست، اما کافی است که چند لحظه سکوت کنید. سکوت ارگ با شما از تاریخ دیرینه‌‌اش و روزگار شکوهش حرف‌ها دارد.


ارگ راین


در این‌جا می‌توان نمونه‌ای از ارگ‌های مسکونی گذشته را دید. اعیان‌نشین و عامه‌نشین و نیز فضاهایی برای زندگی روزمره مردم؛ اسطبل و زورخانه و مسجد و...

اما به هر حال تاریخ این ارگ نسبتا ناشناخته است و تنها با کاوش های دقیق باستان شناسی که تا کنون در آن انجام شده است می توان به قدمت دقیق آن دست یافت. قدمت این ارگ زیبا ، تخریب ارگ بم و معرفی بیشتر آن در سالهای اخیر باعث شده است ارگ راین بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد.


ارگ راین


قدمت شهر راین به دوره ساسانی می‌رسد. این شهر از مرکزهای مهم تجارت در قدیم بود و پارچه‌‌های باارزشی در آن بافته می‌شد. البته راین از گذشته به عنوان یکی از مراکز ساخت شمشیر و چاقو و سپس تفنگ هم بوده است که هنوز چاقو سازی کم و بیش در این شهر رواج دارد.


ارگ راین


راین برخلاف آن‌که در کرمان کویری قرار گرفته، شهری است سرسبز و پردار و درخت، با باغ‌های میوه، آبشار و چشمه‌ آب معدنی و معدن‌ مرمر. وجود آبشاری زیبا در نزدیکی شهر ، کوه زیبای هزار به ارتفاع 4501 متر ، باغ های فراوان میوه ، معادن مرمر سبز ، صورتی، سولفات سدیم و چشمه های آب معدنی غیر خوراکی ، توانسته این منطقه را به عنوان یک منطقه جذاب گردشگری معرفی کند.


ارگ راین


گذر کوتاهی در کوچه‌ها و خیابان‌های این شهر کوچک شما را به زیبایی‌های زیادی می‌رساند. در کوچه خان‌ها خانه‌ای قدیمی است از دوره زندیه که در باغی زیبا قرار گرفته. کوچه‌ها را که ادامه بدهید، به مسجد جامع شهر می‌رسید و درخت چنارش. چناری بیش از هزار ساله که فکر می‌کنید چه آرامش زیبایی دارد. چنار کهن را که دیدید، به سراغ سرو چهارصد ساله بروید که در کنار حرم امام‌زاده زید قرار دارد.


ارگ راین


 


ارگ راین

tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

محمد نادری ارگتبلیغات