جشنواره رنگ در قلعه والی - آکا


اگر گذارتان به غرب کشور و شهر ایلام افتاد، توصیه می کنیم تماشای قلعه والی را از دست ندهید. قلعه زیبای قاجاری که شاید بتوان لقب بی نظیرترین بنای دوران را به آن داد.


برای دیدن قلعه والی باید خود را به خیابان پاسداران ایلام برسانید و در ضلع شمالی این خیابان، ورودی قلعه را ببینید. قلعه والی در سال 1326 قمری به دستور غلام رضا خان والی فیلی، در محله ای بنام حسین آباد فیلی که به ده بالا مشهور بود ساخته شد تا سکونتگاه تابستانی جناب والی باشد. او دستور داد قلعه اش را بر روی تپه ای بسازند که حدود 4 متر ارتفاع داشت تا بتواند منظره بهتری را از ایوان خانه تماشا کند.

جشنواره رنگ در قلعه والی - آکا

قلعه والی با ساختمان ذوزنقه شکلش، سال ها در فضایی کاملا باز قرار داشت. اما با گذشت زمان و رشد شهرنشینی، روز به روز محصورتر شد تا این که امروز جزیی از خیابان های اصلی شهر به حساب می آید. البته موقعیت این قلعه به شکلی است که از سمت شمال با کوچه ای شش متری و از سمت غرب با خیابانی هشت متری از ساختمان های مسکونی اطراف خود جدا شده است. این بنا از سمت شرق هم با ساختمان اداری اداره کل امور اقتصاد و دارائی ایلام محصور شده شده و از جنوب به خیابان پاسداران منتهی می شود.

جشنواره رنگ در قلعه والی - آکا

اگر گذارتان به قلعه والی بیفتد، می توانید تالار شاهنشین زیبای آن را ببینید که در ضلع شمالی قرار گرفته و اندازه ای بزرگتر از اتاق های دیگر دارد. در وسط این تالار حوض کوچکی قرار گرفته که اطراف و داخل آن را با سنگ مرمر و کاشی های رنگی پوشانده اند. نرده های فیروزه ای رنگ، تراس سرپوشیده ضلع جنوبی، سقف های آینه کاری شده، پنجره های مشبک با شیشه های رنگی، ستون های دایره ای با سرستون های منقوش و... جذابیت های دیگری هستند که در کنار درختان بلند و کهنسال کاج و حوض مستطیل شکل صحن جلوی قلعه، تصویری رویایی از یک کاخ سنتی ایرانی را مقابل چشمانتان می آورند.

جشنواره رنگ در قلعه والی - آکا

البته قلعه والی در زمان جنگ تا حدود زیادی تخریب شد. به طوری که گفته می شود نیمی از این بنا آسیب دید. اما با همکاری سازمان میراث فرهنگی، درست در پایان جنگ عملیات بازسازی آن شروع و بعد از دو سال، به پایان رسید.

جشنواره رنگ در قلعه والی - آکا

قلعه والی سه در ورودی در سه ضلع جنوب شرق و غرب دارد.

 با این حال، ورودی اصلی قلعه در ضلع جنوبی قرار گرفته که به سبک یونانی بنا شده و با 11 پله شما را به اتاق نگهبانی و سپس با هشت پله دیگر به کف حیاط می رساند.

درهای دیگر قلعه به صورت خصوصی مورد استفاده قرار می گرفتند و معمولا به رفت و آمد مهمان ها اختصاص داشتند. به همین دلیل با عبور از راهروهایی سرپوشیده به داخل حیاط می رسند.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات