اینجا سرزمین آلامتو است، جایی که زیبایی وجب به وجب آن را در بر گرفته و این استان را به بهشتی در غرب کشور تبدیل کرده است. استان ایلام، یا همان آلامتوی قدیمی ترها، جایی است که در آن می توانید طبیعت سرسبز و مرطوب را در کنار هم تجربه کنید.


رودخانه های ایلام رگ های حیاتی این استان هستند که نه تنها خود گردشگران زیادی را جذب می کنند، بلکه زمین این منطقه را جان دوباره می دهند. زیباترین تنگه های آبی را می توانید در مسیر این رودخانه ها مخصوصا در کنار رود سیمره تنگ ساز و بن شیروان و تنگ «کفن ده لا» ببینید که در نزدیکی روستای تلخاب بدره حد اتصال شیروان به منطقه بدره قرار دارند.

رودهای ایلام

در تنگ کفن «ده لا» آبشاری زیبا و بلند از ارتفاعات صخره ای تنگه به داخل رود سیمره  می ریزد. از مهمترین رودخانه های استان ایلام می توان به آب آسمان آباد اشاره کرد. این رودخانه از چشمه سارها و آبخیزهای پیرامون روستای آسمان آباد در 35 کیلومتری شمال غرب ایلام سرچشمه می گیرد و از دره میان کوه های قلاجه و کته پیفک به سوی جنوب شرقی روان می شود و پس از سیراب ساختن روستاهای دهستان آباد به دره ی جنوبی کوه پیران وارد شده و در روستای چشمه کبود با رودخانه چنارچ مخلوط شده و رودخانه  چرداول را تشکیل می دهد.

طول رودخانه 50 کیلومتر و ارتفاع سرچشمه ی آن از سطح دریا هزار و 400 متر است.حواشی این رودخانه زیبا و دیدنی است.

آلامتو سرزمین آب و آفتاب - آکا

دریاچه دوگانه سیاه گاو در فاصله هشت کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است. اطراف این دریاچه را دشت ها و کوه های نسبتا مرتفع فرا گرفته است و جلوه های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است.گلزارهای حاشیه دریاچه و پرندگان وحشی آن، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده اند.

رودخانه سیمره از مهمترین رودخانه های استان است. این رودخانه بزرگ که از حاشیه شرقی استان ایلام عبور می کند و جز حوزه آب ریز کرخه محسوب می شود.

شاخه های اصلی این رودخانه عبارتند از رودخانه های گاماسیاب، قره سو و شعبه دیگری که از ارتفاعات کامیاران و ماهیدشت سرچشمه گرفته و در 80 کیلومتری شرق کرمانشاه به شاخه های اصلی متصل می شود.

این رودخانه از محل اتصال قره سو و گاماسیاب به نام سیمره خوانده می شود و تا انتهای حوزه کرخه 650 کیلومتر طول دارد. شعبه اصلی دیگر این رودخانه به نام چناره از ارتفاعات کرند و چرداول و آسمان آباد سرچشمه می گیرد و در شمال شیروان به سیمره ملحق می شود. رودخانه کشکان از ارتفاعات خرم آباد و الشتر سرچشمه می گیرد و پس از آن کرخه نامیده می شود.

آلامتو سرزمین آب و آفتاب - آکا

آبشارهای ایلام

در استان ایلام آبشارهای زیادی وجود دارد که هر کدام فضای طبیعی دلنشینی را ایجاد کرده اند. مثل آبشار چم آو که در فاصله 18 کیلومتری مسیر ایلام به صالح آباد و در حد فاصل روستای چم آو و منطقه ی عمومی ماربره، آبشار بلند و پر آبی از میان تخته سنگ ها به پایین سرازیر می شود. این آبشار که از کوه های ایلام سرچشمه می گیرد، پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه ی گدار خوش می ریزد.

از دیگر آبشارهای مهم استان ایلام آبشار آبتاف است. آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین آباد شهرستان دهلران شده است. اما اگر گذارتان به ایلام افتاد، مهمترین چشمه این استان را از دست ندهید و سری به چشمه آبگرم دهلران بزنید. این چشمه در فاصله 3 کیلومتر شهر دهلران قرار گرفته و با خواص گوگردی اش درمان بخش بیماری های گردشگرانی است که در آن شنا می کنند.

بخش گردشگری تبیانگردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات