لارک | گرم و آفتابی - آکا

این روزها که هوا سرد شده و اهالی استان‌های شمال، شمال باختری و شمال خاوری کشور رخت و لباس روزهای بارانی و برفی را از بقچه‌ها بیرون آورده‌اند، چترها را باز و بخاری‌ها را روشن کرده‌اند، جزیره لارک در جنوب ایران، هنوز آفتابی درخشان، درخت‌هایی سبز و ساحلی داغ و محصور با صخره‌های خاکستری دارد .

لارک در 14 کیلومتری شهر قشم، از توابع هرمز شهرستان قشم است که تابستان‌های گرم و شرجی‌اش را کسی تاب نمی‌آورد، اما در پاییز و زمستان هوا معتدل می‌شود و جزیره، پذیرای گردشگران است.

این جزیره براساس مدارک موجود در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در دوره‌های پیشین در مسیر کاروان‌های تجاری و نظامی قرار داشته و به همین دلیل، در سراسر آن بقایای دژهای قدیمی دیده می‌شود که بهترین نمونه‌اش قلعه پرتغالی‌ها در حاشیه روستاست.

لارک آبراهه‌هایی طبیعی، دشت‌هایی سبز و سواحلی شنی و مرجانی دارد و مردمش به زبان کمزاری سخن می‌گویند. آنها یا اهل کشاورزی‌اند یا صیادی یا دامداری و با غذاهایی مثل خوراک میگو و پرندگان دریایی، حلوای رطب و ماهی‌های تنوری از مسافران استقبال می‌کنند. مردمان لارک سوغاتی‌های عجیب و غریبشان را که گاهی انواع ماهی‌ها و مرجان‌های تزئینی است و گاهی تابلوهایی از صدف‌های رنگارنگ، همراه مسافران می‌کنند.

نکته جالب درباره لارک اثرات فرهنگ آفریقایی بر مردم این جزیره است که حتی موسیقی محلی آن را به موسیقی تانزانیایی شبیه کرده است و به آن «نگوما» می‌گویند.

 

منبع: جام جم آنلاین

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات