حریره شهر 800 ساله کیش است که در میانه بخش شمالی جزیره قرار دارد. شهری با 120 هکتار وسعت که روزگاری آبادترین بخش جزیره بوده است. حریره روزگاری بندر مهم و مرکز ارتباطی میان هند و چین با ایران و اروپا بوده و امروزه بقایای آن بصورت پشته‌های خاکی بزرگ بجا مانده است.

بر ویرانه های حریره - آکا

دوران طلایی شهر حریره کیش را از سال 367 تا 2 هجری قمری می دانند اما این روزها، آن چه از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است. حالا دیگر کمتر تاق و سقف سالمی از معماری قدیم حریره بر جای مانده... جز در پاره‌ای موارد که پوشش‌های تاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده‌اند.

بر ویرانه های حریره - آکا

این شهر در حال حاضر به صورت پشته‌های بزرگی از بناهای سنگی از ملاط ساروج وگچ دیده می‌شود و پهنه آثار آن 3 کیلومتر در یک کیلومتر تخمین زده می‌شود. با این حال، با کاوش‌های باستان‌شناسان، مجموعه‌های خانه اعیانی، حمام و محدوده صنعتی و مسجد آن برای بازدید گردشگران مهیا شده است.

بر ویرانه های حریره - آکا

بقایای شهر حریره در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و دفاتر آن، قابل رویت است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، شهر حریره 800 سال قدمت دارد. بندر شهر تاریخی حریره، یک شهر یک‌پارچه و متمرکز با معماری برونگرا بوده و از معماری دفاعی و درونگرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست.

بر ویرانه های حریره - آکا

انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره طبیعی‌ترین و معقول‌ترین انتخاب بوده است. به این دلیل که ساحل صخره‌ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا 10 متر بلندتر است و وجود 3 خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی دارد و همچنین دریای نسبتاً آرام‌تری از دیگر کرانه‌ها و سواحل جزیره خود عامل شکل‌گیری شهر در ساحل شمالی شده است.


گروه گردشگری تبیان

منبع: همشهری

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات