هرمزگان، گذرگاه تاریخ است. جایی که فرهنگ، آداب و رسوم تاریخ ایران در یک نقطه به هم می پیوندند و یک جا مقابل چشمانتان قرار می گیرند. اگر از آن دست گردشگرانی هستید که دوست دارند تمام مدت سفرشان را لا به لای بناهای تاریخی بگذرانند، فرصت را از دست ندهید و در اولین فرصت بار و بندیلتان را به مقصد هرمزگان جمع کنید. هرمزگان همنشینی جالبی از فرهنگ و طبیعت را به شما تقدیم می کند!

 

 

یادگار هند
به شهر فرنگ و تاریخ سفر کنید! - آکا

معبد هندوها را باید در خیابان امام خمینی بندرعباس، رو به روی بازار روز ببینید! بنای 120 ساله ای که در گذر زمان از پستوی بیابان های بندرعباس به کناره یکی از خیابان های پرتردد این شهر کشیده شده است. شاید اگر یک بار این معبد را از نزدیک ببینید، تایید کنید که معبد هندوها از نظر مولفه های معماری و زیبایی شناسی ساختار در رده زیباترین بناهای تاریخی قرار می گیرد. نزدیکی بندرعباس به هندوستان و تردد زیاد هندی ها در جنوب ایران بهانه ای بود تا این معبد در سال 1310 هجری قمری، یعنی در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک احداث شود. معبدی که مقرنس های کوچکش شما را به یاد معابد هندی خواهد انداخت؛ درست با همان معماری پرطمطراق و مجللی که دارند!

امامزاده سید مظفر

اصلی ترین زیارتگاه استان هرمزگان امامزاده سید مظفر از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است که در بندرعباس قرار دارد. بنای این امام زاده یکی از زیباترین بناهای تاریخی استان هرمزگان محسوب می شود که با چهار مناره بلند، معماری زیبایی ایرانی- اسلامی را به نمایش می گذارد. آرامگاه ساده ای که برخلاف دیگر زیارتگاه ها در آن خبری از آینه کاری های مرسوم نیست و سر تا سر آن با با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده است.

نیایشگاه میترا

15 کیلومتر مانده به قشم، در میانه راهی که به بندر سوزا می رسد، نیایشگاه میترا جا خوش کرده است. نیایشگاهی که با معماری صخره ای شگفت انگیزش در لا به لای رشته کوهی طولانی قرار گرفته و تاریخ مادها را برایتان حکایت می کند.

در ابتدای معبد، 9 روزنه غار مانند شما را به داخل آن هدایت می کند. از روزنه ها که بگذرید، تالار کوچکی را می بینید که زیر سقف سنگی 70 متری اش جا گرفته و از روزگاری حکایت می کند که ایرانیان باستان مراسم مذهبی و بزرگداشت در گذشتگان شان را در آن برگزار می کردند.

قلعه پرتغالی ها
به شهر فرنگ و تاریخ سفر کنید! - آکا

قلعه پرتغالی ها هم با تمام جلال و جبروتش در ضلع شمالی جزیره هرمز و در ساحل دریا قرار دارد و مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس محسوب می شود. قلعه ای که 500 سال قبل به فرمان آلفونسوآلبرکرک، دریانورد پرتغالی در محلی به نام مورنا احداث شد و ظاهرا ۳۰ سال طول کشید تا کارگران سنگ های عظیم مرجانی آن را تراش دهند و آب انبار، انبار مهمات، سربازخانه، زندان، کلیسا، تالار و مقر فرماندهی قلعه را بنا کنند.

قلعه به شکل چند ظلعی نامنظم است و ساختمان بسیار محکم آن، با دیوارهایی که قطرشان به 5 متر می رسد پناهگاهی برای دریانوردان پرتغالی بوده است. این قلعه چند برج 12متری دارد که به عنوان انبار تسلیحات مورد استفاده قرار می گرفتند.

در زمان شاه عباس که به استعمار پرتغالی ها در ایران خاتمه داده شد، این قلعه هم به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد. در میان خرابه های قلعه هنوز هم تعدادی لوله زنگ زده توپ وجود دارد.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات