دنیای عجیبی به نام هرمزگان - آکا

هرمزگان سرزمین شگفت انگیزی است. سرزمینی که طبیعت  منحصر به فردش درست به اندازه  آثار و بناهای تاریخی اش می تواند شگفت آور باشد. چشمه های آب گرم این استان در چهارفصل سال پذیرای مراجعانی هستند که برای درمان دردهای استخوانی و مفصلی راهی این آب گرم ها می شوند. درست مثل جنگل های مانگرو و استپ های پراکنده هرمزگان که طرفداران گونه های مختلف جغرافیایی و بومی را به این منطقه می کشانند.

آب گرم خورگو را در فرعی منشعب از جاده بندرعباس – سیرجان می توانید پیدا کنید. با سه چشمه ای که در فاصله کوتاهی از یکدیگر قرار دارند. از دوراهی جاده بندرعباس – سیرجان تا چشمه اول در حدود 28 کیلومتر فاصله است. چشمه ای که آب آن از شکاف سنگ های آهکی مارانی خارج و وارد رودخانه خورگو می شود. آب این چشمه در ردیف آبهای سولفات کلسیم همراه با منیزیم و کلرور سدیم ولرم است. درست مثل چشمه دوم که در یک کیلومتری شرق چشمه اول از شکاف سنگ ها می جوشد و حوضچه ای به شکل دایره و به قطر 3 متر تشکیل می دهد. مردم محلی اب این چشمه را برای استحمام استفاده می کنند. دسترسی به چشمه سوم هم از طریق جاده فرعی منشعب از جاده بندرعباس – سیرجان امکان پذیر است. از بندرعباس تا دوراهی خورگو 30 کیلومتر و از دوراهی تا چشمه سوم در حدود 20 کیلومتر راه است. در کنار این چشمه هم حوضچه ای برای آبتنی وجود دارد و اب چشمه گوگردی چشمه برای درمان امراض استفاده می شود. اما کمی دور تر از خورگو، چشمه آبگرم سرخان قرار دارد. درست در مسیر جاده فرعی خورگو- سرخان که از جاده بندرعباس – سیرجان منشعب می شود. یک کیلومتر مانده تا روستای سرخان می توانید این چشمه آب گرم را که از شکاف سنگ های زمین خارج می شود ببینید.

دنیای عجیبی به نام هرمزگان - آکا

جزیره ماران

جزیره شیدور یا همان جزیره ماران یکی دیگر از جاذبه های استان هرمزگان است که باید از نزدیک ببینید. این جزیره که به خاطر وجود مارهای سیاه رنگ سمی اش این نام را گرفته، جز عقاب های ماهیگیر، پرستوها و لاک پشت های دریایی و مارهای سیاه و چند گیاه شورپسند سکنه دیگری ندارد! تنها گاهی صیادان برای برای جمع آوری لاک پشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت می کنند و چند ساعتی را در آن به سر می برند.

جزیره ماران یکی از مهمترین و با ارزش ترین زیستگاه های پرندگان و لاک پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است که البته با راهنمایی آشنایان محیط زیست و تورهایی که مجوز بازدید از این منطقه را دارند، می توانید چند ساعتی را در این جزیره بکر بگذرانید.

این جزیره در 5/1 کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان واقع شده و از سال 1366 تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات