جزیره زیبای هرمز جذابیت هایی دارد که شما را به سوی خود می خواند

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا


وقتی که آرام آرام برف بر دوش درختان سنگینی می‌کند، وقتی که دل کوه‌های البرز و زاگرس سرد می‌شود از هجمه سرما و وقتی که آرام آرام تمام سنگینی برف بر شانه‌های کوه می‌نشیند، آن وقت بهار بر دامن خلیج همیشه فارس می‌نشیند! از قشم گرفته تا بندرعباس، از بوشهر گرفته تا شط کارون و از چابهار گرفته تا دل نیک‌شهر و قصرقند و از همه برتر جزیره هرمز که مثل نگینی در قلب خلیج‌فارس می درخشد.


قطار یا هواپیما

وقتی قصد می‌کنید که مهمان جزیره هرمز شوید، گزینه قطار تهران ـ بندرعباس انتخاب مناسبی است؛ اگر حدود ساعت یک بعدازظهر از تهران سوار قطار شوید و اگر ابر و باد و مه و خورشید و فلک یاری کنند، آن‌گاه می‌توانید امیدوار باشید که فردا حدود ساعت 8 صبح به مقصد رسیده‌اید؛ «بندرعباس».

بندرعباس یک دنیا دیدنی دارد، کوه گنو، آب‌گرم گنو و حتی باور کنید که اگر از منطقه‌ای سردسیر یا معتدل سفر می‌کنید در آذرماه، دی‌ماه، بهمن‌ماه، اسفندماه و حتی فروردین ماه بازار میوه و تره‌بار بندرعباس برای‌تان یک جاذبه دیدنی خواهد شد، سرزمینی از رنگ‌ها و طراوت‌های بهاری که شاید در این ماه‌ها در صفحه ذهن‌تان نمی‌گنجد.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

پرتقال‌های پرتقالی رنگ، بادمجان‌های بادمجانی، لوبیاهای معطر که گویی همین دیروز از جالیز برداشت شده‌اند، نارنگی سنتی جنوب ایران که نیازی به تعریف ندارد؛ بنابراین اگر زمان اجازه داد، حتما گذر از بازار سنتی بندرعباس را فراموش نکنید. البته اگر قصد سفر هوایی به جزیره هرمز را داشته باشید، می‌توانید بلیت بندرعباس یا قشم را تهیه کنید و آن‌گاه خود را به جزیره هرمز برسانید.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

هرمز یا قشم؟

هرمز جزیره‌ای کوچک است از توابع شهرستان قشم، به همین دلیل بسیاری از مسافرین که قصد سفر به قشم را دارند، از جزیره هرمز به عنوان یک سایت یک روزه بازدید می‌کنند که البته کمبود اماکن اقامتی و پذیرایی نیز این موضوع را تشدید کرده است، اما در هر صورت جذابیت‌های این جزیره کوچک 5‌/‌5 کیلومتری آن قدر هست که بسیاری از جهانگردان اقامت در اماکن روستایی یا مثلا تاسیسات اداره تربیت‌بدنی یا چادرهای موقت را برای سپری کردن زمان طولانی‌تر در جزیره هرمز ترجیح دهند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

هر چند جزیره هرمز از توابع شهرستان قشم محسوب می‌شود، اما در راه آبی مواصلاتی این جزیره، خط ثابتی وجود ندارد و همین امر در بسیاری از موارد سبب سردرگمی مسافران هرمز می‌شود که البته در نهایت مجبور می‌شوند با کرایه قایق تندرو و پرداخت هزینه بیشتر این کمبود را جبران کنند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

اگر آب یاری کند، خلیج نیلگون همیشه فارس طوفانی نباشد، ابری نبارد، موج‌های بلند بی‌تابی نکنند و سراسیمه‌ خود را بر حاشیه‌ها و کران‌های ساحل نکوبند، می‌توان با صرف حدود نیم ساعت با استفاده از قایق‌های تندرو خود را به جزیره هرمز رساند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

فاصله جزیره هرمز و جزیره قشم آن‌قدر کم است که تقریبا می‌توان جزیره را از همان ساحل قشم ملاحظه کرد، اما بستگی به جهت باد دارد و اگر باد مخالف نباشد، باید دقایقی چند هنگامی که قایقران بومی به سمت هرمز می‌راند، تو چشم به موج‌ها بدوزی، گاهی اوقات کژ شوی و مژ شوی و گاهی خود را در میان انبوه کشتی‌های آواره در میان آب‌ها سرگردان ببینی تا در نهایت به جزیره هرمز برسی.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

سفر به جزیره هرمز از طریق بندرعباس، کمی زمان‌برتر است و زمانی بیش از نیم‌ساعت را می‌طلبد اما به سبب اهمیت بندرعباس و مرکزیت استان آن خط قایق‌های مسافربری بین جزیره و بندرعباس همواره برقرار است و قایقرانان غیور بندری تا پیش از آن‌که آفتاب تا فردایی دیگر و روزی دیگر دامن برچیند، بر ساحت آب می‌تازند و با مهربانی جنوبی‌شان میهمانان جزیره و بومیان مهمان‌نواز را جابه‌جا می‌کنند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

سرزمین‌ خاک‌های سرخ

وقتی که وارد جزیره هرمز می‌شوی، چهره بومیان تو را کمی به یاد بلوچ‌ها می‌اندازد، کمی هم به یاد هندیان، دختران در پس برقع، در پس چادرهای بندری و موج دریا، آن قدر جزیره کوچک است که هر جا باشی اگر سکوت باشد، می‌توانی صدای دریا را بشنوی، شرجی دریا که گویی در کف دستانت آرمیده است.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

هرمز معروف است به ساحل‌های رنگین و خاک رنگین‌تر از ساحل جزیره، ساحل‌های طلایی و نقره‌ای بکر؛ خاک سرخ جزیره هرمز نیز زبانزد است و همه ساله جهانگردان زیادی را به خود جلب می‌کند؛ دره نمکی و نمک‌هایی که هنگام بارندگی با ترکیبی از رنگ‌های سپید و سرخ و طلایی حالت روان به خود می‌گیرند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

فراموش نکنید؛ «خاک» یکی از دیدنی‌های هرمز است؛ ذره ذره خاکش، ترکیب افق، ساحل رنگی و نقش خلیج‌فارس؛ وقتی که می‌گوییم نقره‌ای و طلایی و سرخ، فقط واژه است، نقره‌ای خود طیفی می‌شود که با رنگ آفتاب بازی می‌کند، گاهی کم‌رنگ‌تر و گاهی پررنگ‌تر، گاهی از فرط روشنایی به رنگ آسمان‌ها نزدیک می‌شود و گاهی از فرط تیرگی گویی می‌شود ذره‌ای از دل شب که نور مهتاب بر آن می‌تابد.

بقیه رنگ‌ها هم همین است، خاک سرخ فقط یک تمثیل است تا تو را به دنیای آرزوها و دنیای رنگ‌ها ببرد. خاک است و آفتاب و رنگ، آن‌قدر پرتلالو که نقش خیال می‌زند و بسیاری که نقش هنر در ذهن دارند، در مناسبت‌های مختلف بر ساحل این جزیره گردهم می‌آیند و فرشی از خاک با طرح‌های بکر ترسیم می‌کنند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

حدود 3 سال پیاپی است که به مناسبت‌های مختلف فرش خاکی هرمز که با استفاده از خاک‌های رنگارنگ جزیره ترسیم می‌شود، بهانه‌ای است تا هنرمندان گردهم آیند و نقش خاک را بر دل زمین بزنند. زمان برگزاری دقیق این مراسم همه ساله مشخص نیست، ولی اصولا در نیمه دوم سال که بیشتر فصل سفر به جنوب است و یا در اردیبهشت ماه به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس این برنامه تکرار می‌شود.

دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی

کوچکی جزیره هرمز، تبدیل به جذابیت آن شده است، جاده ساحلی، از همان‌جا که از قایق پیاده می‌شوید آغاز می‌شود و با حدود 3 ساعت پیاده‌روی دوباره به همان جای آغاز بر خواهید گشت، یکی از تفریح‌های مسافران هرمز همین است که جاده ساحلی جزیره را بپیمایند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

برخی پای پیاده را دوست دارند و برخی دوچرخه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز تعدادی دوچرخه کرایه‌ای برای همین منظور در نظر گرفته است که گردشگران بتوانند پا به رکاب دور تا دور جزیره را بپیمایند، حتی اگر اهل دوچرخه نیستید باز هم به بهانه روزهای کودکی می‌توانید در ساحل هرمز پا به رکاب شوید.

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها در بسیاری از جزایر جنوبی ایران مشاهده می‌شود که به دوران حاکمیت پرتغالی‌ها در منطقه جنوبی ایران برمی‌گردد، جزیره هرمز هم از این اصل مستثنی نیست و البته به دلیل موقعیت استراتژیک این جزیره که در میان خلیج‌فارس واقع شده است، طبیعی است که استعمارگران حساسیت و توجه بیشتری به این منطقه داشته‌اند.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا

امروز قلعه باقیمانده از آن دوران تبدیل به یکی از جذابیت‌های دیدنی این جزیره شده است و هنگامی که خط ساحلی جزیره را دور می‌زنید، از جلوی این قلعه نیز عبور می‌کنید و می‌توانید زمانی را به این دیدن این قلعه اختصاص دهید.

خداحافظ جزیره

هرمز شاید هتل نداشته باشد، اما مردم مهربانی دارد، ساحل زیبا برای چادر زدن زیاد دارد؛ رستوران چندستاره ندارد، اما  ماهی کم ندارد. و اگر خیلی محل اسکان و غذا برایتان مهم است، می‌توانید از اماکن اقامتی بندرعباس یا قشم بهره بگیرید.

هرمز گردی نوش جانتان! - آکا


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

هرمز پرس

تبلیغات