گردشگری قشم


با راه‌اندازی پل خلیج‌فارس ارتباط جزیره قشم با سرزمین اصلی برقرار می‌شود. این پروژه حدود 2 کیلومتر است و اهمیتش به آن جهت خواهد بود که حاشیه جنوبی جزیره قشم را با مناطق شمالی کشور متصل خواهد کرد و در زمینه انواع سرمایه‌گذاری‌ها به ویژه سرمایه‌گذاری نفتی و سوخت‌رسانی به کشتی‌ها می‌تواند مفید واقع شود.


پروژه پل خلیج‌فارس با استفاده از قابلیت‌های بخش خصوصی کشور به ثمر می‌رسد و 85 درصد آن از محل سرمایه‌گذاری غیر دولتی و 15 درصد آن از منابع تامین بودجه می‌شود. میزان سرمایه‏گذاری پل خلیج فارس حدود 650 میلیون یورو برآورد شده است که 85 درصد آن در بخش غیردولتی و سرمایه‏گذاری خارجی و 15 درصد مابقی آن توسط سرمایه‏گذاری دولتی تامین خواهد شد.

گردشگری قشم

حمید بقایی معاون رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نشست خبری که در مرکز امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزارشد از واگذاری بخش عمده‏ای از حجم سرمایه‏گذاری‏ها در مناطق آزاد به بخش خصوصی خبر داد و افزود: با اجرای چنین برنامه‏هایی تصدی‏گری در این مناطق کاهش خواهد یافت و صرفاً مناطق به سمتی پیش خواهند رفت که در بحث مدیریتی و نظارتی بر عملکرد شرکت‏ها و پروژه‏ها فعالیت کنند.

با احداث پروژه‏های مهمی که در سطوح ملی و بین‏المللی همانند احداث پل خلیج فارس، راه آهن چابهار و بندر کاسپین در انزلی مطرح هستند؛ در آینده نزدیک شاهد تحولات گسترده‏ای در مناطق آزاد کشور خواهیم بود

دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار امیدواری کرد با احداث پروژه‏های مهمی که در سطوح ملی و بین‏المللی همانند احداث پل خلیج فارس، راه آهن چابهار و بندر کاسپین در انزلی مطرح هستند؛ در آینده نزدیک شاهد تحولات گسترده‏ای در مناطق آزاد کشور خواهیم بود.

بقایی زمان پیش‏بینی شده برای احداث پروژه ملی پل خلیج فارس را سه سال عنوان و زمان کلنگ زنی آن را قبل از شروع سال جدید اعلام کرد.

گردشگری قشم

موسوی رئیس مرکز امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز منابع مالی دولتی پل خلیج‌فارس را بالغ بر 150 میلیون یورو عنوان کردو افزود: بازگشت سرمایه پل خلیج فارس هشت و نیم ساله است و سازمان امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز تضمین کننده این برگشت سرمایه است.

 وی افزود:  12 شرکت در مراحل پایانی مناقصه پل خلیج فارس حضور داشتنداز این تعداد 6 شرکت واجد شرایط شناخته شده‌اند که در نهایت شرکت‌های پترو ساحل توسعه خلیج‌فارس و همچنین هدایت سرمایه‌گذاری ایده پارس به عنوان برنده نهایی انتخاب شدند.

شرکت‏های " پتروساحل توسعه خلیج فارس" و "هدایت سرمایه‏گذاری ایده پارس" متعهد شده‏اند به صورت کنسرسیوم طی این مدت مراحل احداث این پروژه ملی را به اتمام برسانند.

 منبع تبیان

 


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات