این روزها جنوب آب و هوای معتدلی دارد و شاید بندرعباس گردی یکی از بهترین گزینه هایی باشد که می توانید برای سفری چند روزها در آخرین روزهای زمستان در نظر بگیرید.

رودان یکی از شهرهای این منطقه است که در فاصله110 کیلومتری بندرعباس قرار دارد و در قدیم به نام "رودکان" معروف بوده. وجه تسمیه این شهر، وجود رودخانه های متعدد و پر آب است بنابراین با سفر به رودان می توانید فرصت شنا در رودخانه را پیدا کنید.

سه سال قبل قدیمی ترین هسته خرمای جهان در این شهر کشف شد! این هسته خرما در جریان کاوش های منطقه تم مارون در نزدیکی رودان کشف شد که بیش از 5000 سال قدمت دارد و نشان می دهد، وضعیت اقلیمی و آب وهوایی هرمزگان در گذشته دور هم شبیه امروز بوده است

رودان از شمال غربی به بافت کرمان، از شمال به جیرفت، از شرق به کهنوج، از جنوب شرقی و جنوب به میناب و از غرب به بندرعباس می رسد و شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که سه سال قبل قدیمی ترین هسته خرمای جهان در این شهر کشف شد! این هسته خرما در جریان کاوش های منطقه تم مارون در نزدیکی رودان کشف شد که بیش از 5000 سال قدمت دارد و نشان می دهد، وضعیت اقلیمی و آب وهوایی هرمزگان در گذشته دور هم شبیه امروز بوده است.

شهر رودخانه های پرآب - آکا

کاوشگران در فاصله  500 متری یک گورستان که در رودان پیدا کرده بودند، توانستند پلان بزرگ ترین دژ دوران اشکانی را به دست آورند که حدود 3000 هکتار وسعت داشت. معمولا در کاوش های باستان شناسی شهرهای زیادی به دست می آیند، اما دژ مورد کاوش در منطقه نخل ابراهیمی در میناب فقط یک دژ حکومتی و نظامی بود که اکنون حدود نیمی از آن توسط خروجی آب حوضچه های پرورش میگو از بین رفته اند. تأسیسات مهم بندری موجود در اطراف دژ نشان می دهند که این بندر یکی از بنادر مهم دوره  اشکانی بوده است و اکنون کاوش ها در این منطقه ادامه دارند.

اگر اهل ماجراجویی هستید، پاشنه کفشتان را بالا بکشید و راهی یکی از سخت ترین مسیرهای اطراف رودان شوید. این مسیر شما را به یک زندان تاریخی می برد که در دل کوه جا دارد. کوه زندان تنها در صورتی قابل دسترسی است که حاضر باشید از راه‌های باریک بدنه کوه رد شوید

دیدنی‌های رودان

اگر گذارتان به رودان افتاد، سری هم به نازدشت در فاصله 65 کیلومتری شمال شهرستان رودان بزنید. جایی که انبوه باغ های سبز خاندان پهلوی را برآن داشت تا در این منطقه کاخ عظیمی بنا کنند. نازدشت کلکسیونی از انواع مرکبات است و از آنجا تا کرمان راه زیادی نیست.

فربوری هم یکی از بهترین گردشگاه های رودان محسوب می‌شود که باغ های سرسبز و چشمه های آن که از دل کوه می جوشند، گردشگران زیادی را به آن جذب می کند. این منطقه در فاصله 21کیلومتری شرق رودان قرار دارد.

شهر رودخانه های پرآب - آکا

در فاصله 12 کیلومتری شرق رودان، قلعه‌ای را خواهید دید که به نام قلعه کمیز معروف است. ظاهرا چون در قدیم اغلب نقاط رودان را آب فرا گرفته بوده، مردم در این دژ مستحکم سکونت داشته‌اند.

قلعه دختران هم یکی دیگر از بناهای تاریخی این منطقه است که در فاصله 5 کیلومتری شمال رودان و درمنتهی الیه جنوبی کوه گرم قراردارد. البته این قلعه درحال حاضر از بین رفته و فقط برخی از سنگرهایی که در اطراف آن وجود داشته، قابل دیدن است.

شهر رودخانه های پرآب - آکا

 

کوه زندان

اگر اهل ماجراجویی هستید، پاشنه کفشتان را بالا بکشید و راهی یکی از سخت ترین مسیرهای اطراف رودان شوید. این مسیر شما را به یک زندان تاریخی می برد که در دل کوه جا دارد. کوه زندان تنها در صورتی قابل دسترسی است که حاضر باشید از راه‌های باریک بدنه کوه رد شوید.

مسیر عبور از تونل باریک و تاریکی که به صورت هلالی در بدنه کوه حفرشده می گذرد و با کمی بی توجهی امکان سقوط به اعماق دره وجود دارد. بعد از این تونل، شکاف غار قراردارد که پس از عبور از آنجا می‌توان وارد قلعه شد. در بدنه کوه 12 سلول زندان حفر شده‌است که از نظر وحشت آفرینی چیزی کم از مسیر صعب العبور کوه ندارند!

شهر رودخانه های پرآب - آکا

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پر آب ترین شهر ایران

تبلیغات