اگر با وجود گرمای هوا هرمزگان را به عنوان مقصد سفر تابستانی تان انتخاب کرده اید، پیشنهاد می کنیم سری به شمیل بزنید. شمیل یکی از مناطق این استان است که بسیار ناشناخته مانده است. این منطقه کوچک از جاذبه‌های گوناگونی برخوردار است که می‌توان در کنار بازدید از نواحی اطراف، ساعاتی را نیز به دیدن این منطقه و جاذبه‌های آن اختصاص داد.

دهستان شمیل در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس قرار دارد و 4 روستاهای زمین سنگ، چاه خرگ، سرزه شمیل و سهرابی را شامل می شود. برای سفر به این روستا باید تا فاصله 160 کیلومتری بندرعباس سفر کنید. این منطقه از دشت وسیعی تشکیل شده که کشاورزان و دامداران منطقه از آن بهره فراوان می‌برند. در این ناحیه درختان گوناگونی مثل کنار، کور و سمر را می بینید که در کنار نخل خرما، پرتقال، لیمو ترش و لیموشیرین روییده اند.

گنبدی به‌ رنگ آتش - آکا

این منطقه قنات‌های تاریخی زیادی دارد که طول آنها به 20 کیلومتر می‌رسد و کمبود آب منطقه را در فصل گرما جبران می‌کند. این قنات‌ها به وسیله ابزار دستی در عمق زمین ساخته شده و برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین آن را با ساروج پوشانده‌اند.

موضوع غسالخانه بودن گنبد سرخ را نمی‌توان براحتی پذیرفت زیرا براساس شواهد موجود می‌توان اظهار داشت بنا به هیچ عنوان کاربری غسالخانه را نداشته و احتمالا بقعه و آرامگاه یا بنای یادبود باشد زیرا اولین لازمه غسالخانه وجود

منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات