گنبد سرخ روستای شمیل هرمزگان

گنبدی به‌ رنگ آتش


اگر با وجود گرمای هوا هرمزگان را به عنوان مقصد سفر تابستانی تان انتخاب کرده اید، پیشنهاد می کنیم سری به شمیل بزنید. شمیل یکی از مناطق این استان است که بسیار ناشناخته مانده است. این منطقه کوچک از جاذبه‌های گوناگونی برخوردار است که می‌توان در کنار بازدید از نواحی اطراف، ساعاتی را نیز به دیدن این منطقه و جاذبه‌های آن اختصاص داد.

 

دهستان شمیل در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس قرار دارد و 4 روستاهای زمین سنگ، چاه خرگ، سرزه شمیل و سهرابی را شامل می شود. برای سفر به این روستا باید تا فاصله 160 کیلومتری بندرعباس سفر کنید. این منطقه از دشت وسیعی تشکیل شده که کشاورزان و دامداران منطقه از آن بهره فراوان می‌برند. در این ناحیه درختان گوناگونی مثل کنار، کور و سمر را می بینید که در کنار نخل خرما، پرتقال، لیمو ترش و لیموشیرین روییده اند.

گنبدی به‌ رنگ آتش

این منطقه قنات‌های تاریخی زیادی دارد که طول آنها به 20 کیلومتر می‌رسد و کمبود آب منطقه را در فصل گرما جبران می‌کند. این قنات‌ها به وسیله ابزار دستی در عمق زمین ساخته شده و برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین آن را با ساروج پوشانده‌اند.

موضوع غسالخانه بودن گنبد سرخ را نمی‌توان براحتی پذیرفت زیرا براساس شواهد موجود می‌توان اظهار داشت بنا به هیچ عنوان کاربری غسالخانه را نداشته و احتمالا بقعه و آرامگاه یا بنای یادبود باشد زیرا اولین لازمه غسالخانه وجود منبع آب در مجاورت بناست

گنبد سرخ

یکی از دیدنی‌های این منطقه، گنبد سرخ است. بنای گنبد سرخ در جاده بندرعباس ـ میناب، در 60 کیلومتری شمال غرب بندر‌عباس، دهستان شمیل و روستای گنبد سرخ واقع شده است. این بنا در جنوب روستای گنبد سرخ و در میان قبرستانی قدیمی و در مجاورت یک نخلستان قرار گرفته است.

نمای گنبد سرخ صد درصد آجری است. نقشه این بنا از داخل چلیپایی و از خارج مربع شکل است که این نوع معماری تداعی‌کننده چهار طاقی و معماری سبک پیش از اسلام است. متاسفانه در طول تاریخ گنبد بنا فرو ریخته و امروزه بنا فاقد پوشش سقف است.

گنبدی به‌ رنگ آتش

براساس اطلاعات تاریخی تابلوی معرفی بنا، گنبد سرخ مربوط به سده‌های میانی اسلام و دارای کاربری نامشخص است، اما احتمال داده می‌شود با توجه به احاطه شدن گنبد توسط قبرستان، این محل غسالخانه باشد.

موضوع غسالخانه بودن گنبد سرخ را نمی‌توان براحتی پذیرفت زیرا براساس شواهد موجود می‌توان اظهار داشت بنا به هیچ عنوان کاربری غسالخانه را نداشته و احتمالا بقعه و آرامگاه یا بنای یادبود باشد زیرا اولین لازمه غسالخانه وجود منبع آب در مجاورت بناست. از آن گذشته در داخل بنا هیچ گونه نشانی از مجاری خروج و دفع آب دیده نمی‌شود. ویژگی عجیب این قبرستان، نبودن سنگ قبر روی مقابر آن است و در واقع در این قبرستان هیچ سنگ قبری دیده نمی‌شود و قبرها توسط توده‌های قلوه سنگ مشخص شده‌اند.

گنبدی به‌ رنگ آتش

دیگر دیدنی های شمیل

قلعه شمیل، حمام گولم، آبشار نیان و سد شمیل (در روستای نیان)، گنبد سرخ و زیارت شاه مظفرالدین (در چاه خرگ از توابع شمیل)، امامزاده شاماعزیدین وخواهرش ازجمله مکان‌های دیدنی این منطقه به شمار می‌رود.

در صورت سفر به این منطقه به شما توصیه می‌کنیم تا چشمه‌های آبگرم زادمحمود و گلمن را که در دامنه کوه نیان می‌جوشد، از نزدیک دیده و از آب گرم این چشمه‌ها که گفته می‌شود خاصیت دارویی و آرامش‌دهنده دارد، استفاده کنید.

گنبدی به‌ رنگ آتش

رودخانه تماشایی

رودخانه شمیل هم یکی دیگر از دیدنی های این دهستان است. رودخانه شمیل یا حسن لنگی، این رودخانه با نام چیل و شقرود از کوه های شمال شرقی بندرعباس سرچسمه می‌گیرد و در مسیر خود روستای شمیل را آبیاری کرده و از شمال به جنوب جریان می‌یابد.

گنبدی به‌ رنگ آتش

این رود خانه پس ازآبیاری دشتهای سر راه خود از نزدیکی روستای حسن لنگی میگذرد و آب این رودخانه نسبت به سایر رودها از کیفیت خوبی برای کشاورزی و آبیاری برخوردار است . در نزدیکی روستای حسن لنگی زمینه مناسبی جهت استفاده از زیبایی‌های طبیعی برای علاقه مندان به طبیعت فراهم شده‌است.

سیمای طبیعی روستای حسن لنگی با معماری نواحی گرمسیری همراه با مناظر گیاهان حاره‌ای زیبایی بس خیره کننده‌ای در اطراف رود ایجاد کرده‌است.

منبع: تبیان

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فلک سنگ است و آدم مثل شیشه

تبلیغات