loading...

 

دره ستاره قشم ، شاهکار طبیعت (1)

دستمان تنگ است و خاطرات آبى به همراه صدف هاى رنگى خیالمان را به خود وانمى گذارد که بخواهیم کم کارى کنیم و جاذبه هاى این استان را از یاد ببریم و ننویسیم، اما چه کنیم که وقت کم ما را وادار کرده که تنها به یک شاهکار طبیعت در قشم بپردازیم. بله امروز آنچه از دره ستاره ها دیده ایم به نگارش درمى آوریم و امید داریم حق مطلب را در قالب کلمات اندک و بى زبان ادا کرده باشیم.

منطقه گرم و نیلى حاشیه خلیج آبى همیشه فارس و هرمزگان، سرزمین مردمان میهمان نواز با مردمى خونگرم و سخاوتمند زمینه مناسبى را براى مسافرت به این استان فراهم کرده است.براساس آخرین تقسیمات کشورى شهرستان هاى ابوموسى، بستک، بندرعباس، بندرلنگه، بندر جاسک، حاجى آباد، رودان، قشم، گاوبندى و میناب مجموع شهرستان هاى استان هرمزگان را تشکیل مى دهند.

استان هرمزگان از پتانسیل گردشگرى بسیار مناسبى برخوردار است؛ وجود 14 جزیره زیبا، حدود 40 بندر کوچک و بزرگ،جزیره زیبا و رویایى قشم، چشمه هاى معدنى و گرم، مجموعه آثارتاریخى و زیارتى و وجود بازارهاى محلى و جدید و صنایع منحصر به فرد مى تواند انبوهى از خاطرات آبى و آرامش دهنده را براى مسافران به ارمغان آورد.

قشم ، مروارید نیلگون خلیج همیشه فارس

دره ستاره قشم ، شاهکار طبیعت (1)

اینجا قشم است؛جزیره رویایى نیلگون . جزیره پهناور قشم با مساحتى نزدیک به 1500 کیلومتر مربع نه تنها بزرگترین جزیره ایران بلکه از بسیارى از کشورهاى مستقل جهان نیز بزرگتر است. این جزیره همچون یک دلفین زیبا و بزرگ در تنگه استراتژیک هرمز واقع شده است و فاصله آبى شهر قشم از بندر عباس 22 کیلومتر و نزدیکترین فاصله آبى جزیره قشم با سرزمین ما در78 کیلومترى در حد فاصل بندر لافت و روستاى پهل از توابع بندر خمیر است.

قشم بزرگترین جزیره ایران از 22 کشور جهان بزرگتر است. لنج، بزرگترین کاردستى دنیاست که در قشم ساخته مى شود. سرویس گردشگرى بزرگترین جزیره غیرمستقل جهان، با همراهى 3 جزیره هرمز، هنگام و لارک از جمله جزایر جنوبى ایران اند که در استان هرمزگان با مرکزیت بندرعباس قرار دارند. و این 4 جزیره مى توانند به عنوان مکمل یکدیگر یک مقصد گردشگرى جذاب براى گردشگران داخلى و خارجى محسوب شوند. البته استان هرمزگان داراى 14 جزیره کوچک و بزرگ است از جمله: جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک، ابوموسى، کیش، فارور، لاوان، سیرى که در جنوب استان هرمزگان پراکنده اند که آنان نیز مى توانند به عنوان مقصد گردشگرى مورد توجه قرار گیرند اما جزایر چهارگانه مورد بحث ما به دلیل نزدیکى به مرکز استان و نزدیکى به یکدیگر و داشتن نسبى زیر ساخت هاى گردشگرى باید در اولویت قرار گیرند.

جزایر قشم، هرمز، هنگام و لارک با سواحل فوق العاده زیبا و چشم انداز زیبا را مى توان گنج گردشگرى ایران نامید این جزایر طبیعت بکر و حیرت انگیزى، را در دل خود نهفته دارند. سفر به استان هرمزگان از هوا و زمین میسر است. اما سفر زمینى، مخصوصا با قطار لطفى دیگر دارد زیرا مى توانید طبیعت بکر استان را از پنجره قطار بنگرید دره هایى عمیق و نخلستان هایى انبوه که مسیر قطار تهران بندر عباس از میان آنان مى گذرد.

دره ستاره ها یا اِستاره کفته

دره ستاره قشم ، شاهکار طبیعت (1)

اگر بخواهیم از همه دیدنى ها و زیبایى قشم بنویسیم، ناچاریم بسیارى از دیدنى ها را به حافظه مان بسپاریم.اما نمى توانیم خاطرات این جزیره را یکجا نقل کنیم. شاید این دلیلى باشد براى اینکه از جذابیت هاى این جزیره سحرانگیز به دفعات فراوان،یعنى به اندازه تمام جاذبه هایش یاد کنیم. امروز هم قرار است از دره ستاره ها بنویسیم.

دره ستاره ها با قدمت حدود 2 میلیون سال،که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است، شاهکار کم نظیر طبیعت در جزیره زیباى قشم است. قدمت دره ستاره ها مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیک (حدود 2 میلیون سال) است.

ضلع شمالى جزیره قشم در نزدیکى روستاى برکه خلف، عارضه زمین شناسى عجیب خود را به نمایش گذاشته است. بنا به تحقیق آنوبانینى؛ اهالى محل عقیده دارند ستاره اى از آسمان افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است.

از شهر قشم که به سمت ساحل جنوبى آن حرکت کنید به روستاى «برکه خلف» مى رسید. روستاى برکه خلف در فاصله 5 کیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا یکى از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره قابل مشاهده است. اهالى منطقه به این روستا استاره کفته (گاهى هم استار افتیده) مى گویند. اما، نام دره ستاره ها براى این پدیده کم نظیر زمین شناسى جا افتاده است.

ادامه راه، جاده خاکى است که شما را به دره ستاره ها مى رساند. نوشته زیر به طور دقیق متن تابلوى راهنماى نصب شده در محل دره ستاره هاست!

« دره ستاره ها که اهالى بومى به آن ستاره افتاده یا استاره کفته نیز مى گویند از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره پهناور قشم است اهالى معتقدند پس از فرو افتادن ستاره اى در این محل و بر اثر ضربه اى سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلى که بوده خشک شده و چنین اشکالى پدید آمده است.

برخى از اهالى معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است اما تاکنون صحت چنین چیزى به اثبات نرسیده است.

منبع:تبیان


تبلیغات