آش برنج می‌خواهید، بروید همدان. آش بروش می‌خواهید، بروید همدان. تله کنجی می‌خواهید، بروید همدان. سرکوله می‌خواهید، بروید همدان. برساق و سوجوق و باسوق و پیکه چوک و نان نارگیلی می‌خواهید هم بروید همدان. دیگر چه بگوییم که مطمئن شوید همدان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفر نوروزی است. بازهم بگوییم؟ هنوز راضی نشده‌اید؟ اگر کماج می‌خواهید بروید همدان، اگر انگشت پیچ می‌خواهید بروید همدان و اگر قیسی، مویز، شیره انگور و حلوا زرده می‌خواهید باز هم بروید همدان.

اینها تازه جاذبه‌های خوراکی همدان هستند، چون اگر سفال، سرامیک، چرم، فرش، گلیم و جاجیم هم می‌خواهید باید بروید همدان. اگر شیفته تاریخ و تمدن هم باشید باید راهی شهرهمدان شوید. بروید به سرزمین مادها، زادگاه میرزاده عشقی، شهرشیرسنگی، کتیبه گنجنامه و خواهر خوانده کارلس روهه آلمان.

همدان | دیزی و کماج - آکا

لطافت شعرهای باباطاهر و فلسفه سینایی را هم باید درهمدان لمس کرد، درست در کنار مقبره‌هایشان؛ اما مگر می‌شود به همدان رفت و طعم دیزی‌های سنتی‌اش را نچشید؟ غیر از غذاهایی که قبلا اسمشان را آوردیم، می‌گویند همدان غذای سنتی خاصی ندارد. حتما منظور گوینده‌ها این است غذای خاصی که باب دندان مشتری‌ها باشد در رستوران‌ها سرو نمی‌شود، چون حتما انواع آش چیزی نیست که مردم بخواهند در مسافرت‌ها بخورند. اما به هر حال اگر در همدان هستید یا قصد رفتن به آنجا را دارید، دیزی همدانی یادتان نرود.

همدان دیار ترشی ها و مرباهای عجیب و غریب است. همدانی ها از پوست هندوانه، ترب سیاه و حتی پوست لیموترش و کدو مسمایی مربا درست می کنند

شهر ترشی‌ها

همدان دیار ترشی ها و مرباهای عجیب و غریب است. همدانی ها از پوست هندوانه، ترب سیاه و حتی پوست لیموترش و کدو مسمایی مربا درست می کنند. ترشی گردو هم از ترشی های مشهور این استان است. آش میوه، خورشت غوره بادمجان و آبگوشت کلم و آبگوشت سیب سیرغوره از غذاهای معروف همدان است.

همدان | دیزی و کماج - آکا

شیرینی‌های همدان

همدانی ها یک حلوای مخصوص و بسیار خوشمزه دارند به نام زرده حلوه. زرده حلوا را با شکر، گلاب و زرده تخم‌مرغ درست می‌شود و رنگ آن زرد طلایی است. حلوا زرده را می توانید در شیرینی فروشی های معروف شهر ببینید.

همدان | دیزی و کماج - آکا

اما از حلوا زرده که بگذریم، همدان با انگشت پیچش معروف است. انگشت پیچ یکی از سوغاتی های قدیمی این منطقه است که شکر، سفیده تخم مرغ و آب درست می شود. این دو شیرینی معمولا در ماه رمضان خورده می شوند.

همدان | دیزی و کماج - آکا

نام کماج را هم که حتما شنیده اید! کماج نان شیرینی مخصوص همدانی ها است که از آرد برنج و شکر تهیه می شود. این شیرینی سنتی هیچ چاشنی دیگری ندارد اما بسیار پرطرفدار است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات